Polscy projektanci

Polscy projektanci – te nazwiska po prostu trzeba znać!

Gucci, Versace, Dolce&Gabbana – każda miłośniczka mody doskonale zna nazwy tych niezwykle luksusowych domów mody, które na swoją nieposzlakowaną renomę pracowały długimi latami. Nie zmienia to jednak faktu, że ubrania sygnowane logiem Yves Saint Laurent czy Givenchy rozpalają serca milionów pasjonatów mody na całym świecie. Wysokie standardy nie stają się jednak udziałem tylko zagranicznych wizjonerów. Polscy projektanci zdobywają coraz więcej laurów na arenie międzynarodowej, jednak kojarzymy tylko część z nich. Pora to zmienić i dowiedzieć się nieco więcej o polskich projektantach mody docenianych na światowych wybiegać.

Polski projektant = wysoka jakość

Czy projektanci polscy powinni mieć jakiekolwiek kompleksy w stosunku do standardów, jakimi rządzi się współczesny świat mody? Odpowiedź może być tylko jedna: polski projektant mody równa się najwyższej jakości ubrań przy zachowaniu wysokich walorów estetycznych. Żeby zaistnieć w często brutalnym i bezwzględnym środowisku high-fashion trzeba wykazać się ogromną determinacją i sprecyzowaną wizją, czego nie można odmówić projektantom mody z Polski. W przeciwnym razie największe gwiazdy światowego show-biznesu nie promowałyby polskich projektów przy okazji najciekawszych wydarzeń kulturalnych.

Ubrania od projektanta – czy warto?

Żyjemy w osobliwych czasach, kiedy chcąc kupić nowe ubrania nie musimy nawet wychodzić z domu – zakupy online cieszą się ogromną popularnością. Największym zainteresowaniem cieszą się ubrania z „sieciówek”, które kuszą przystępnymi cenami i stosunkowo łatwą dostępnością. Trzeba jednak przyznać, że tanie ubrania bardzo często okazują się chybioną inwestycją – wątpliwa jakość materiałów czy wykonania powoduje, że coraz chętniej zwracamy się ku butikom polskich projektantów, którzy do produkcji odzieży często wykorzystują najwyższej jakości tkaniny. Co warte podkreślenia, ubrania polskich projektantów powstają w polskich szwalniach, na czym zyskuje polski przemysł odzieżowy, a co za tym idzie, polska gospodarka.

Polskie projektantki mody – na kogo zwrócić uwagę?

Na polskiej scenie modowej pojawia się coraz więcej gorących nazwisk, które kojarzą się nie tylko z wysoką jakością, ale przede wszystkim z nowatorskim podejściem do designu. Wśród nich wyróżnia się kilka czołowych projektantek mody, które od lat nie schodzą z ust całego świata. Które przedstawicielki polskiego nurtu high-fashion zasługują na szczególne wyróżnienie?

Projektanci

Projektantki mody w Polsce – Gosia Baczyńska

Jedną z prekursorek zawodu projektanta mody w Polsce była Gosia Baczyńska, która już w latach 90. wykazywała się nieprzeciętnym wyczuciem stylu i unikalną koncepcją designu. Sukcesy Gosi Baczyńskiej sprzed kilkudziesięciu lat są o tyle znaczące, że tuż po upadku komunizmu w Polsce niewiele się mówiło o modzie w kontekście sztuki współczesnej. Warto zaznaczyć, że w momencie zaistnienia polskiej projektantki na polskim i międzynarodowym rynku powszechna świadomość Polaków względem największych domów mody na świecie była znikoma. Można zatem uznać, że Gosia Baczyńska przetarła szlaki dla innych przedstawicielek polskiego przemysłu modowego, goszcząc m.in. na paryskim Fashion Weeku czy ubierając polskie i zagraniczne gwiazdy.

Słynna polska projektantka mody – Joanna Przetakiewicz

Założycielka domu mody La Mania, który na przestrzeni ostatnich lat stał się rozpoznawalny nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Potencjał polskiej projektantki mody dostrzegł nawet sam Karl Lagerfeld, z którym Przetakiewicz przyjaźniła się przez blisko 20 lat i to zresztą projektant związany z Chanel czy Fendi pomógł Polce z rozkręceniem biznesu. Projekty marki La Mania nie przechodzą bez echa na świecie, a minimalistyczne i eleganckie ubrania nosiły tak wielkie nazwiska jak czeska modelka Karolina Kurkova czy brytyjska wokalistka Ellie Goulding.

Najlepsi polscy projektanci – Paprocki&Brzozowski

O tym duecie mówi się często i głośno i nikt nie wyobraża sobie polskiej sceny modowej bez Marcina Paprockiego i Mariusza Brzozowskiego. Polscy projektanci uważani są za jednych z najlepszych w swoim fachu, co poparte jest ich międzynarodowymi sukcesami. Ich kolekcje pojawiały się na wybiegach w Nowym Jorku czy Mediolanie. Ubrania nierozłącznego duetu polskich projektantów z namaszczeniem noszą gwiazdy rodzimego showbiznesu, wśród których nie sposób nie wymienić Kingi Rusin, Mai Ostaszewskiej czy Mai Sablewskiej. Co ważne, moda polskich projektantów dostępna jest dla każdego za pośrednictwem sklepu online.

Młodzi projektanci – nowe pokolenie polskich projektantów

Joanna Przetakiewicz, Gosia Baczyńska, duet Paprocki&Brzozowski, Łukasz Jemioł czy Robert Kupisz to nazwiska znane i doceniane od wielu lat, jednak już teraz do czołówki polskich projektantów dołączają młodzi, utalentowani projektanci osiągający coraz większy sukces komercyjny. Duet MISBHV, czyli Natalia Maczek i Tomek Wirski to wielka nadzieja polskiej mody streetwearowej, choć już teraz ich projekty promują m.in. Kylie Jenner, siostry Hadid czy Rihanna. Ciekawym tworem jest również marka Szyjemy Sukienki, która swoje projkety kieruje do kobiet, które poszukują sukienek od polskich projektantów wyróżniające się oryginalnym designem i najwyższą jakością wykonania.