Niesprzyjające warunki atmosferyczne, które panują zimą oraz noszenie czapki może osłabiać nasze włosy i powodować ich wypadanie, puszenie czy przesuszenie. Z tego powodu warto o nie odpowiednio zadbać, zregenerować je, nawilżyć i wzmocnić na wiosnę. Co można zrobić, aby nasze zniszczone kosmyki odzyskały witalność? Podpowiadamy.
Pielęgnacja włosów po zimie — zniszczone końcówki
Jednym z najczęstszych problemów po zimie są rozdwojone końcówki włosów. W okresie kiedy nosimy kurtki, szaliki i czapki są one szczególnie narażone na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Wskutek tego łuski przestają idealnie do siebie przylegać i zaczynają się rozdwajać. Żaden kosmetyk nie jest w stanie zespolić zniszczonych końców. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne w tym przypadku mogą jedynie poprawić ogólny wygląd pukli. Jednak jeżeli końcówki są w złym stanie, należy je obciąć. Dopiero po takim zabiegu można kontynuować regenerację włosów po zimie, stosując szampony, maski i odżywki.
Przetłuszczające się włosy
Często przez noszenie czapki nasze włosy po zimie bardziej się przetłuszczają. Większość specjalistów uważa, że kosmyki należy myć tak często jak tego potrzebują, dlatego nie powinniśmy ich „przetrzymywać”, tylko oczyszczać je kiedy są już nieświeże. Warto po zimie rozpocząć pielęgnację wykorzystując łagodny szampon o neutralnym pH. Ze względu na to, że przetłuszczająca się skóra głowy jest bardziej podatna na pojawienie się łupieżu, trzeba jak najszybciej wdrożyć odpowiednią pielęgnację.
Dodatkowo bardzo często po zimie włosy przetłuszczają się tylko u nasady, zaś ich pozostała część jest sucha i łamliwa. Dlatego warto w codziennej pielęgnacji wykluczyć mocne szampony, ponieważ nie tylko nie przesuszają one skórę głowy, ale również włosy, które i tak już są w złym stanie.
Na przetłuszczającą się skórę głowy można zastosować płukanki z brzozy lub pokrzywy. Wystarczy zaparzyć liście, odstawić na chwilę i chłodny wywar przed umyciem włosów wetrzeć w skalp i pozostawić na około 10 minut, a następnie spłukać letnią wodą. W przypadku kiedy obawiamy się, że przetłuszczanie skóry głowy może być wynikiem jakiegoś schorzenia, warto udać się do dermatologa, ponieważ może to być również początek łojotokowego zapalenia skóry.
Wypadające włosy
Kolejnym problemem, który często dotyczy nas po zimie, jest nadmierne wypadanie włosów. W okresie przejściowym proces ten szczególnie się nasila, choć tak naprawdę każdego dnia tracimy kilkadziesiąt włosów i jest to zupełnie naturalne. Mróz jednak powoduje, że gruczoły łojowe na naszej skórze głowy pracują wolniej, przez co włosy mogą być pozbawione naturalnej bariery ochronnej, czyli sebum co powoduje, że są bardziej łamliwe, suche i podatne na uszkodzenia.
Słabe włosy mogą również wypadać ze względu na zwężające się naczynia krwionośne, przez które do mieszków włosowych dociera mniej składników odżywczych. W takim przypadku można postawić na preparaty, które wzmocnią nasze włosy. Mogą to być odżywki, szampony, ampułki czy toniki dostępne w drogeriach i aptekach.
W przypadku nasilonego problemu wypadania włosów warto również zadbać o zdrową dietę, ponieważ przyczyną może być brak witamin i minerałów. Dodatkowo można zbadać swoją tarczycę, ponieważ zaburzenia jej pracy mogą powodować nadmierną utratę włosów.
Przesuszone włosy
Po zimie często nasze włosy są również przesuszone i elektryzują się. Takie kosmyki potrzebują dogłębnej regeneracji i nawilżenia. Dlatego bezwzględnie po każdym myciu powinniśmy stosować odżywkę, a przynajmniej raz w tygodniu maskę do włosów. Dodatkowo można wypróbować domowe lub bardziej profesjonalne sposoby dedykowane zniszczonym włosom.
Wśród domowych sposobów najczęściej polecane są maski z jajek, skrzypu polnego, piwa, miodu oraz oliwy z oliwek. Dodatkowo warto rozpocząć olejowanie włosów. Olej powinien być dobrany do ich porowatości, dlatego warto najpierw zrobić sobie test. Zabieg taki trzeba powtarzać przynajmniej raz w tygodniu. Włosy mogą być olejowane na mokro lub na sucho. Po każdym użyciu oleju należy pamiętać o jego zemulgowaniu za pomocą odżywki. Następnie trzeba je umyć i wykonać standardową, pełną pielęgnację. Jeżeli nie zastosujemy odżywki po użyciu oleju, wówczas nasze włosy będą przetłuszczone i oklapnięte.
Możemy również skorzystać z usług profesjonalisty. Jeżeli wszelkie domowe sposoby zawodzą, warto wybrać się do fryzjera, który podetnie nasze zniszczone końcówki i zaproponuje nam zabieg regenerujący.
Dieta a zdrowe i silne włosy
Warto zadbać o nasze włosy nie tylko od zewnątrz, ale również od wewnątrz. Bardzo często zimą nasz jadłospis jest ubogi w witaminy i minerały. Nie mamy dostępu do świeżych warzyw i owoców co skutkuje pogorszeniem się stanu naszej skóry i włosów. Z tego powodu, aby odbudować i zregenerować nasze kosmyki, warto zmienić sposób odżywiania. Należy sięgnąć po pełnoziarniste pieczywo, nabiał, ryż, ryby bogate w kwasy omega-3, a także warzywa i owoce. Dodatkowo można zacząć stosować suplementy dostarczające nam witamin z grupy B, krzemu, cynku, wapnia oraz kwasu pantotenowego.