Two hands facing each other, protect a yellow car.

Oszczędzamy, porównując ceny, a czemu z OC przepłacamy?

Jak pokazują statystyki, prawie 2/3 kierowców przepłaca za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Zamiast porównać oferty i wybrać najtańszą polisę bez większego namysłu korzystają z usług towarzystw, które wcale nie gwarantują najkorzystniejszych warunków. Dlaczego tak się dzieje?

Przywiązanie do jednego towarzystwa

Skoro od kilku lat wykupuję OC w jednej firmie i nie mam jej nic do zarzucenia, to dlaczego mam ją zmieniać? A że składka wzrasta z roku na rok? Cóż, tak pewnie musi być…W taki sposób myśli wielu kierowców i właścicieli aut. Ponieważ są zadowoleni ze współpracy ze swoim obecnym towarzystwem, ani myślą je zmieniać. W przekonaniu, że miła obsługa i uśmiech pracownika firmy ubezpieczeniowej to najważniejszy aspekty wyboru OC, pozostają przy jednym towarzystwie, przez co znacznie przepłacają.

Tymczasem ubezpieczenie OC można bez przeszkód wykupywać co roku w innym towarzystwie. Przy wyborze oferty powinna się liczyć wyłącznie cena. Jeśli uda Ci się znaleźć tańszą polisę niż obecna, bez wahania przejdź do innej firmy. Wypowiedzenie OC jest bowiem bardzo łatwe i wymaga wyłącznie złożenia odpowiedniego pisma. A oszczędności mogą być naprawdę duże, jeśli tylko uświadomisz sobie, że przy wyborze obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej liczy się wyłącznie cena.

Brak świadomości

Wielu kierowców nie ma jednak tej świadomości. Duża część z nich nie wie, że wysokość składki to jedyny czynnik różnicujący oferty OC. Poza ceną ubezpieczenie zawsze pozostaje identyczne i oferuje jednakowy zakres ochrony, gwarantując, że po spowodowaniu wypadku, kolizji czy stłuczki szkody zostaną pokryte z polisy sprawcy i nie trzeba ich opłacać z własnej kieszeni. Bez względu na to, w jakim towarzystwie zakupi się OC, i tak zawsze będzie ono działać tak samo, dlatego przepłacanie nie ma żadnego sensu. Jeżeli chcesz znaleźć najtańszą polisę, zrobisz to w kalkulatorze OC najtaniejuagenta.pl.

Lenistwo

Niejednemu kierowcy zwyczajnie… nie chce się poszukiwać tańszych ofert. Po prostu otrzymują wyliczenie składki na kolejny okres od swojego obecnego towarzystwa i automatycznie ją opłacają, przedłużając być może całkowicie nieopłacalną i bardzo drogą polisę w przekonaniu, że w ten sposób oszczędzają czas. Tymczasem znalezienie najtańszej oferty poprzez internetową porównywarkę ubezpieczeniową zajmuje zaledwie 10-15 min, co trudno uznać za marnowanie czasu. Zdecydowanie warto poświęcić kwadrans, żeby oszczędzić nawet kilkaset zł.

Wybór „promocyjnych” ofert

Nie od dziś wiadomo, że wszelkiego rodzaje promocje służą przede wszystkim firmom, które je oferują, a nie samym klientom. Podobnie jest w przypadku ubezpieczenia OC, które należy wybierać w oparciu wyłącznie o cenę. Nawet jeśli w jakimś towarzystwie proponowana jest atrakcyjna obniżka, nie daj się jej skusić od razu i najpierw upewnij się, że nigdzie indziej nie znajdziesz tańszej polisy. Istnieje wszakże możliwość, że konkurencyjna firma zaoferuje jeszcze lepsze warunki, i to bez uwzględnienia jakichkolwiek promocji.

Porównanie ofert – skuteczny sposób na tanie OC

Jak widać, zasadniczą przyczyną przepłacania za OC jest rezygnacja z porównania ceny ubezpieczeń w różnych firmach. Właśnie porównanie, które w kilkanaście minut można łatwo i całkowicie bezpłatnie wykonać za pośrednictwem internetowych narzędzi, daje gwarancję wyboru najtańszego OC. Jeżeli więc zamierzasz wykupić lub przedłużyć komunikacyjne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, najpierw koniecznie sprawdź wysokość składki w jak największej liczbie towarzystw. Dopiero na tej podstawie możesz wskazać naprawdę najtańsze, a więc najkorzystniejsze OC.