Odchudzanie

Od czego zacząć odchudzanie? Podpowiadamy!

Zrzucenie nadprogramowych kilogramów to cel nadrzędny dla całkiem sporej rzeszy kobiet, które przeglądając się codziennie w lustrze nie mogą pogodzić się z widokiem wystającego brzuszka czy zbyt masywnych pośladków. Dlatego też coraz częściej podejmujemy walkę z własnymi kompleksami poprzez odchudzanie. Redukcja masy ciała jest jednak na tyle złożonym procesem, że jego powodzenie uzależnione jest od wielu czynników, na które w większości mamy bardzo realny wpływ.

Żeby odchudzanie po raz kolejny nie zakończyło się kompletnym fiaskiem warto zapoznać się z praktycznymi poradami zwiększającymi nasze szansę na zrzucenie nadwagi.

Jak zacząć odchudzanie – realny cel

Prawdziwe odchudzanie zaczyna się jeszcze przed wprowadzeniem pierwszych zmian do codziennej diety czy przed rozpoczęciem bardziej aktywnego trybu życia. Od czego zatem rozpocząć odchudzanie? Od postawienia sobie realnego celu. Zbyt wysoko zawieszona poprzeczka już na początku drogi do wymarzonej sylwetki może negatywnie wpływać na poziom naszej motywacji, ale przede wszystkim mieć destrukcyjny wpływ na stan naszego zdrowia. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny w połączeniu z restrykcyjną dietą to prosta droga do zaburzeń prawidłowej pracy organizmu.

Jak zacząć się zdrowo odchudzać? Dostosowując dietę i ćwiczenia tak, aby utrata wagi następowała w umiarkowanym tempie. W tym celu warto zwrócić się o pomoc do trenera personalnego lub dietetyka – specjalistyczna wiedza poparta latami doświadczeń z pewnością pomoże uporać się z odwiecznym problemem powracających kilogramów.

Odchudzanie – jak zacząć? Motywacja

Można przypuszczać, że każda kobieta ma za sobą przynajmniej (nie)jedną próbę odchudzania, dlatego wiele z nas jest świadomych trudności, jakie wiążą się z zachowaniem odpowiedniego poziomu motywacji dłużej niż przez kilka tygodni. Dlatego też coraz częściej zadajemy sobie pytanie: jak zacząć się odchudzać i nie narazić się na nagły spadek motywacji? Początkowy zapał często wynika z euforii związanej z wizją sylwetki gotowej na sezon bikini. Niestety nie sposób uniknąć momentu kryzysu, który pozbawia chęci i ochoty do treningów czy trzymania diety.

W takich sytuacjach warto docenić uzyskane dotąd efekty zdrowego odżywiania czy regularnej aktywności fizycznej. Przerwanie odchudzania w połowie drogi to najgorsze, co możemy zrobić dla samych siebie. Aby cały trud włożony w zmianę stylu życia warto znaleźć w sobie wewnętrzną siłę i hart ducha, które pozwolą na szczęśliwe zakończenie rozpoczętej walki z nadwagą. Świetnym sposobem na utrzymanie optymalnego poziomu motywacji podczas odchudzania są stare dżinsy noszone „za czasów świetności”. Im bliżej do zapięcia przyciasnych spodni, tym szybciej powraca zapał do pracy.

Jak zacząć dietę – rozsądne podejście do jedzenia

Nieodłącznym elementem odchudzania jest zbilansowana dieta, która powinna być dostosowana do indywidualnych preferencji oraz aktualnego stanu zdrowia. Z tego względu stosowanie uniwersalnych diet odchudzających, które nieustannie krążą w sieci nie jest najlepszym rozwiązaniem. Słysząc słowo „dieta” wiele z nas niemal automatycznie myśli o restrykcyjnych planach żywieniowych, które w większości nie mają nic wspólnego ze zdrowym odchudzaniem.

Wyświetl ten post na Instagramie.

yum yum yum

Post udostępniony przez gallery 171 (@gal.lery171)

Zatem od czego zacząć dietę? Od rozprawienia się z błędnym myśleniem o diecie jako tymczasowym ograniczeniu spożycia konkretnych grup produktowych. Dietę warto rozpatrywać w kategoriach zdrowych nawyków żywieniowych, które na stałe powinny stać się integralną częścią naszego jadłospisu. Stosowanie uniwersalnych diet eliminujących cenne substancje odżywcze mogą skutkować nie tylko znienawidzonym przez nas efektem jojo, ale przede wszystkich zaburzeniem naturalnej gospodarki organizmu.

Od czego zacząć dietę odchudzającą – deficyt kaloryczny

Warunkiem koniecznym do skutecznej redukcji masy ciała jest zjawisko deficytu kalorycznego. Zachodzi ono w momencie, gdy liczba spożywanych kalorii jest mniejsza od dziennego zapotrzebowania energetycznego o 200-300 kcal. Jak obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie? W internecie można znaleźć wiele kalkulatorów odchudzania, które bazują na kilku zmiennych wartościach. Przy obliczaniu ilości energii, która potrzebna jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu najczęściej bierze się pod uwagę płeć, wiek, wzrost, wagę oraz poziom aktywności fizycznej.

Zdrowe i skuteczne odchudzanie nie może jednak opierać się tylko i wyłącznie na obliczaniu kaloryczności posiłków. Planując dietę redukcyjną warto zwracać szczególną uwagę na skład spożywanych produktów, unikając tych obfitujących w tłuszcze zwierzęce, węglowodany proste czy sztuczne substancje konserwujące.

Jak rozpocząć dietę – regularne posiłki

Przy rozpoczęciu odchudzania liczy się nie tylko kaloryczność i jakość produktów spożywczych, ale również częstotliwość spożywania posiłków. W kontekście zdrowego i efektywnego odchudzania bardzo często przywołuje się zasadę 5 posiłków dziennie, jednak powoli się od niej odchodzi. Nie oznacza to jednak, że regularność przyjmowania posiłków nie ma znaczenia, a wręcz przeciwnie. Optymalna liczba dziennych posiłków może jednak 4 lub 6, w zależności od indywidualnych potrzeb. Grunt to nie dopuścić do uczucia głodu, które świadczy o zbyt niskim stężeniu glukozy we krwi i powoduje nagłe napady obżarstwa.

Jak zacząć dietę i ćwiczenia – aktywność fizyczna

Dieta odchudzająca owocuje znacznie lepszymi efektami, gdy w parze ze zmianą nawyków żywieniowych idzie aktywność fizyczna. Na samym początku przygody ze sportem warto jednak zachować zdrowy rozsądek, zaczynając od umiarkowanego wysiłku przystosowanego do aktualnej kondycji fizycznej. Zbyt intensywne treningi mogą nie tylko generować bolesne kontuzje, ale przede wszystkim być wielkim szokiem dla organizmu, który do tej pory nie był narażony na tak duże ubytki energetyczne.

 

Od jakich ćwiczeń zacząć odchudzanie?

Ćwiczenia odchudzające powinny być dopasowane do aktualnego poziomu sprawności ruchowej. Walkę z nadwagą warto rozpocząć od treningów kardio, których charakteryzują się umiarkowaną intensywnością i stosunkowo długim czasem trwania. Treningi cardio są o tyle dobrym pomysłem, że nie tylko pomagają w spalaniu zbędnej tkanki tłuszczowej, ale dodatkowo poprawiają ogólną kondycję fizyczną.

Jak zacząć ćwiczyć? Dla osób początkujących świetnym rozwiązaniem okazują się szybkie spacery lub nordic walking, które angażują do pracy niemal wszystkie partie ciała, a do tego pozwalają systematycznie zwiększać pojemność płuc i wytrzymałość mięśniową.

Widoczne rezultaty można zauważyć również przy regularnych wizytach na basenie – pływanie czy aqua-aerobik pozwalają zgubić nadwyżkę kilogramów, ale bez zbędnego obciążania mięśni czy stawów.

Z kolei jazda na rowerze również wspomaga odchudzanie – polecana jest szczególnie osobom, które zmagają się z problemem przeciążenia stawów i wiązadeł kolanowych czy stawów skokowych. Jak widać możliwości jest wiele, a aktywność fizyczna wcale nie musi być przykrym dodatkiem do kuracji odchudzających – warto wypróbować wielu dyscyplin sportowych i wybrać tą, która sprawia nam największą przyjemność.