jak zdejmować maseczkę
businessinsider.com

Obowiązkowe maseczki w miejscach publicznych – jak prawidłowo nosić i zdjąć maseczkę?

Wiele wskazuje na to, że nakaz zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych nie zostanie szybko zniesiony. Abstrahując od tego, że każda z nas chce wyglądać dobrze, więc producenci szybko reagują na to produkując maseczki w rozmaitych kolorach i wzorach, najważniejsze są kwestie bezpieczeństwa. Zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej musi być przede wszystkim robione mądrze. Kolejna kwestia, to umiejętne zdejmowanie zużytych maseczek. Podpowiadamy co robić, aby nie przysporzyć sobie więcej szkody niż pożytku.

Kilka słów o korzystaniu z maseczek

Bez względu na to, czy postawiłaś na maseczkę jednokrotnego czy wielokrotnego użytku musisz pamiętać, że po powrocie do domu masz na twarzy prawdziwą bombę biologiczną na której nagromadziły się wirusy i bakterie. Jeśli dotkniesz jej i nie umyjesz potem rąk, jest bardzo duże prawdopodobieństwo na to, że możesz się zakazić. Jest więc kilka bardzo waznych kwestii o których musisz pamiętać.

1) zanim założysz maseczkę musisz dokładnie umyć ręce – przynajmniej przez 30 sekund wodą z mydłem, albo środkiem na bazie alkoholu.
2) Jeśli postawiłaś na maseczkę chirurgiczną, to pamiętaj, żeby zlokalizować blaszkę, a następnie dopasuj ją do górnej części twarzy oraz nosa. Pamiętaj o tym, że musi ona dokładnie przylegać do twarzy i szczelnie zakrywać zarówno nos, jak i usta oraz podbródek. Zadbaj o to, aby powstała między skórą, a materiałem szczelina była po prostu możliwie jak najmniejsza.
3) Kiedy już założysz maseczkę nie dotykaj jej! Jeśli już to zrobisz, dokładnie umyj, albo zdezynfekuj ręce.
4) Zdejmowanie maseczki – musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Najważniejsza jest taka, abyś usuwała ją z twarzy trzymając ją za tylną część. Nigdy nie dotykaj przedniej. Jeśli jest jednorazowago użytku, oczywiście wyrzuć ją do zakniętego pojemnika. Jeśli wielokrotnego, najlepiej umiejscowić ją w woreczku czy też małej foliowej torebce. Od razu umyj ręce i oczyść je środkiem na bazie alkoholu.

Zużyta maseczka stanowi „biologiczną bombę” i stanowi zagrożenie dla innych. W szpitalach maseczki nie są po prostu wyrzucane do kosza – trafiają do sterylizacji w autoklawie, aby zneutralizować potencjalny czynnik zakaźny. W dobie pandemii autoklawy są szczególnie potrzebne m.in. w szpitalach zakaźnych, które bezpośrednio walczą z chorobą. Dlatego zaoferowaliśmy pomoc, w ramach której blisko 100 nowoczesnych autoklawów – Enbio S – trafi do polskich placówek ochrony zdrowia – komentuje Kamil Sikorski, dyrektor ds. Rozwoju Biznesu firmy ENBIO TECHNOLOGY Sp. z o.o.

Rodzaje maseczek ochronnych

Do wyboru masz kilka rodzajów maseczek ochronnych. Sprawdź, która z nich jest dla Ciebie najlepsza. Pamiętaj, że żadna maseczka nie daje 100% zabezpieczenia przed zakażeniem się wirusem. Dlatego bardzo ważne jest również częstym myciu rąk z użyciem mydła, a w miejscach, w których nie mamy możliwości umycia rąk pod bieżącą wodą, korzystajmy z żeli antybakteryjnych.

1) Maseczki chirurgiczne jednorazowe – są bezzapachowe, wykonane z materiału filtracyjnego. Standardy w zakresie stopnia filtracji (współczynnik BFE) określa europejska norma 14683. Dzieli ona maski chirurgiczne na typy: I, IR, II, IIR. Stosowanie maski przez osobę chorą zmniejsza u niej możliwość przenoszenia bakterii i wirusów podczas kichania i kaszlu.
2) Maski chirurgiczne typu II – to maski najczęściej stosowane na salach operacyjnych. Ich stopień filtracji bakteryjnej BFE wynosi przynajmniej 98%. Składają się z trzech warstw włókniny polipropylenowej, jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniami producenta, chronią zarówno pacjenta, jak i lekarza oraz nie utrudniają oddychania. Dzięki swojej budowie dopasowują się również do kształtu twarzy.
3) Maski wielokrotnego użytku i maski przeciwpyłowe – nie chronią przed przenoszeniem chorobotwórczych drobnoustrojów, ale zapobiegają przenikaniu do układu oddechowego pyłów, z którymi wiele grup zawodowych ma kontakt na co dzień, między innymi kosmetyczki wykonujące zabiegi manicure i pedicure. Do masek wielokrotnego użytku zaliczamy również półmaski z filtrem klasy N95. Ze względu na stopień filtracji dzielimy je na 3 typy: FFP1, FFP2, FFP3 (o największej skuteczności, filtrują przynajmniej 99% cząsteczek unoszących się w powietrzu). Chronią one przed wnikaniem do dróg oddechowych drobnoustrojów, pyłów, zanieczyszczeń czy alergenów. Nazywane są maskami antysmogowymi, przeciwpyłowymi lub medycznymi ochronnymi. Oznaczane są również literą R, co znaczy, że są wielokrotnego użytku lub NR, co oznacza, że można je stosować jednorazowo, maksymalnie do 8 godzin. Im dłużej są stosowane, tym wchłaniany przez nie pył utrudnia znacznie oddychanie. Przy długotrwałym stosowaniu mogą przyczyniać się do zaburzeń odporności.
4) Maseczki bawełniane – chyba wiesz o jakich mowa. Wiele osób je szyje, także popularne sieciówki.

Szczegółowe informacje dotyczące obowiązku noszenia maseczek (gdzie i przez kogo) oraz w jaki sposób bezpiecznie je zdejmować znajdują się na stronie: https://pacjent.gov.pl/bez-maski-ani-rusz

Jak dezynfekować maseczki ochronne wielokrotnego użytku?

Mowa oczywiście o bawełnianych. Te należy przede wszystkim prać – absolutnie po każdym użyciu. Jak zatem prać maseczki ochronne wielorazowe? Przede wszystkim zadbaj o to, aby nie dotykać zużytych maseczek. Aby włożyć je do pralki najlepiej użyj po prostu jednorazowych rękawiczek. Pierz je osobno – nidy codziennym praniem. Pierz je minimum przez 45 min. w temperaturze minimum 60 st. C. Przezorny zawsze ubezpieczony, więc kiedy maseczka wyschnie, nie zaszkodzi jeszcze dodatkowo ją zdezynfekować. Możesz ją wygotować we wrzącej wodzie, albo wyprasować żelazkiem ustawionym na maksymalną temperaturę.

Wypowiedź eksperta – mat. pras.