Na co warto wydawać pieniądze?

Śmiem twierdzić, że już nie tylko my kobiety jesteśmy w stanie wydać każde pieniądze świata. Telewizja, miejskie neony czy bilbordy kuszą nas na każdym kroku nowym modelem telefonu, telewizora, kolekcją obuwia, środkiem do prania czy na porost rzęs. Jesteśmy tym przesyceni i często dokonujemy zakupów pod wpływem chwili. Później okazuje się, że tak naprawdę kolejna ta sama rzecz wcale nie była nam potrzebna. 

Jeżeli podejmiemy decyzje na co wydajemy nasze pieniądze łatwiej będzie nam rezygnować z pewnych zakupów na rzecz innych. Każdy z nas ma własną „listę zakupów” zależną od sposobu spędzania wolnego czasu, zainteresowań, etc. Warto jednak ustalić hierarchię na czym nam najbardziej zależy, żeby nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy na coś czego wcale nie potrzebujemy.

Poniżej przedstawię moją listę TOP 5.

1. Jedzenie

Zdrowe jedzenie

Rzecz mogłaby się wydawać banalna, bo przecież każdy kupuje jedzenie. To prawda, jednak mam tu na myśli lepszą jakość tego co kupujemy. Warto zwracać uwagę co jemy. Pokarm jest niezbędny do życia, tak samo jak woda, a tak rzadko sprawdzamy co bierzemy ze sklepowych półek. Tu chodzi o nasze zdrowie. Zamiast po raz kolejny z przyzwyczajenia sięgać po torebkę ziemniaków, skuśmy się na królową kasz – jaglankę. Zamiast sprawdzonych kanapek na śniadanie, poszukajmy płatków ryżowych, które oprócz tego, że urozmaicą nasza dietę, to np. z owocami smakują obłędnie. Zamieńmy czasem popularną w polskich domach wieprzowinę na indyka, który również jest pełen wartości odżywczych. Takie zakupy wcale nie muszą nas kosztować więcej. Pamiętajmy też, że przejadanie się jest niezdrowe 🙂

2. Aktywności, spędzanie czasu wolnego

relaks

Tutaj wszystko zależy od tego co nas odpręża. Dla jednych będzie to czas spędzony na siłowni, na korcie, w stadninie, a dla innych wizyta w SPA. Ci, którzy wolą pobyć w domu poszukają wciągającej książki lub filmu, który niedawno gościł na ekranach kin. Wszystko w zależności kto co lubi i jakim budżetem dysponuje. Warto jednak przeznaczyć jakąś część naszych dochodów na odpoczynek i relaks, który jest również potrzebny dla utrzymania równowagi. Pamiętajmy, że pracujemy po to, żeby żyć, a nie odwrotnie.

3. Wizerunek

wizerunek

O wizerunku pisałam na łamach Świat na Obcasach już wcześniej i odważnie będę broniła swojego zdania :). Nasz wygląd jest ważny, to wizytówka dla tych, którzy nas nie znają. Ponadto sami czujemy się lepiej i jesteśmy bardziej pewni siebie, gdy wiemy, że wyglądamy dobrze.

Mówiąc o wizerunku mam na myśli:

ubiór – to nie kwestia metek ma decydujące znaczenie, ale styl i schludny wygląd, w tym czyste obuwie. Zawsze możemy skorzystać z porad stylisty, który pokieruje nas jak komponować strój, dobrać go do typu naszej sylwetki, a także podpowie jakie kolory są dla nas odpowiednie.
makijaż – warto zainwestować w kosmetyki dobrej jakości. Nic nie wygląda bardziej nieestetycznie jak świecąca się twarz, tusz do rzęs, który rozmazuje się na powiekach czy szminka, która jest do połowy już „zjedzona”. Warto skorzystać z porady doświadczonych wizażystów, którzy pomogą nam dobrać kosmetyki do typu cery i odcienia karnacji. Dzięki temu unikniemy efektu maski.
fryzura – wszyscy chyba wiemy, że widoczne odrosty, nierówne końcówki czy przetłuszczone włosy na nikim nie zrobią pozytywnego wrażenia i mogą zepsuć ogólny wizerunek. Dotyczy to również fryzury męskiej.

4. Podróże

Podróże

Obecnie jest nam dużo łatwiej podróżować – tanie linie lotnicze, które za niewielkie pieniądze zabiorą nas do wielu pięknych miejsc nie tylko w Europie, są w zasięgu ręki. Jeżeli naszą podróż zaplanujemy odpowiednio wcześniej, to za niewielkie pieniądze możemy zwiedzać i odkrywać świat. Nic nie zastąpi nam widoku pięknych krajobrazów, które pozostają w pamięci. Dzięki podróżom poznajemy ludzi, języki, kulturę, obyczaje, a także kuchnię. Smak i zapach cytryny czy mandarynki z supermarketu nigdy nie zastąpi nam np tych z Positano, prosto z drzewa. Owoce morza, które są świeże, smakują zupełnie inaczej niż te mrożone, a lokalne przysmaki zawsze możemy przenieść do własnej kuchni. Smaku, zapachu i wspomnień nie zabierze nam nikt, to pozostanie na zawsze.

5. Nauka

Nauka

Warto przeznaczyć jakąś część budżetu na dokształcanie się: dodatkowe kursy, programy komputerowe, korepetycje językowe. To jest inwestycja na całe życie. Dodatkowe umiejętności nigdy się nie zmarnują, a wręcz odwrotnie – mogą przyczynić się do znalezienia nowej pracy, podniesienia poziomu życia, a także do pomysłu na własny biznes.

A Wy na co głównie przeznaczacie większą część budżetu?