Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja należy do inwazyjnych metod oczyszczania skóry i polega na ścieraniu warstw naskórka wraz z powierzchniowymi zanieczyszczeniami i zrogowaceniami, a następnie zaaplikowaniu oczyszczonej ze zrogowaciałej warstwy skórze, odżywczych preparatów kosmetycznych.

Ponieważ skóra pozbawiona naskórka otrzymuje sygnał do odbudowy i regeneracji, pobudzona przez zabieg produkcja kolagenu i elastyny sprawia, że cera po zabiegu mikrodermabrazji staje się bardziej gładka, elastyczna i rozjaśniona, a zaaplikowane specyfiki jeszcze lepiej wpływają na jej kondycję.

Mikrodermabrazja – przygotowanie

Decydując się na zabieg mikrodermabrazji, warto wybrać wykwalifikowaną kosmetyczkę, która oceni stan naszej skóry i dobierze najlepszy rodzaj zabiegu. W dobrych gabinetach możemy obecnie wybrać spośród kilku rodzajów mikrodermabrazji. Mamy więc mikrodermabrazję korundową (ścieranie naskórka kryształkami tlenku glinu, inaczej nazywanego korundem), diamentową i tlenową (oxybrazję) a jej rodzaj dobiera indywidualnie przeszkolony personel w zależności od rodzaju cery klientki.

Do zaplanowanego zabiegu powinno się przygotować. Pięć dni przed zabiegiem nie należy podrażniać skóry stosując np. depilacji woskiem czy kremem oraz peelingów mechanicznych i enzymatycznych a w dniu zabiegu trzeba dokonać oceny stanu naszej cery – przeciwwskazaniem do wykonania mikrodermabrazji są poparzenia słoneczne, wykwity ropne, otwarte rany, łuszczyca, czy oznaki zakażeń wirusowych takich jak np. opryszczka.

Zabieg mikrodermabrazji

Jeśli nasza skóra może zostać poddana zabiegowi, kosmetyczka oczyszcza twarz z makijażu, zastosowanych wcześniej preparatów oraz zanieczyszczeń, przecierając ją roztworem spirytusu lub kwasu bornego, myjąc i jednocześnie odtłuszczając zewnętrzną warstwę skóry. Po nałożeniu okularów ochronnych, klientka gotowa jest do zabiegu.

Mikrodermabrazja kordunowa polega na usuwaniu za pomocą mikrokryształów glinu pod ciśnieniem obumarłych komórek. Głowica aparatu wyposażonego w vacuum (system podciśnieniowy), zasysa ścierany naskórek oraz zużyte kryształki unosząc przy tym delikatnie oczyszczany fragment skóry, co sprawia, że ścieranie jest bardzo dokładne. Urządzenie do mikrodermabrazji korundowej wyposażone jest w system sterujący mocą strumienia kryształków, dzięki czemu aparat może oczyszczać skórę na różnych głębokościach. Ponadto, kryształki tlenku glinu mają różne wymiary – 100, 130 lub 180 mikrometrów, co zwiększa siłę ścierną proporcjonalnie do wielkości kryształków korundu. Ten rodzaj mikrodermabrazji jest zabiegiem silnie złuszczającym i polecanym osobom z rozszerzonymi porami.

Delikatniejszą odmianę tej samej techniki stanowi mikrodermabrazja diamentowa, która przeznaczona jest dla cery wrażliwej i alergicznej. Głowica aparatu do mikrodermabrazji diamentowej ściera naskórek przy pomocy tarcz diamentowych, a vacuum zasysa starte fragmenty naskórka.

Oxybrazja, czyli mikrodermabrazja tlenowa wykorzystuje zdrowotne działanie tlenu i soli fizjologicznej. Złuszczanie naskórka następuje w sposób bardziej delikatny niż w przypadku korundu i diamentów, wskutek działania kropelek soli fizjologicznej pod ciśnieniem. Stosowny dodatkowo tlen, obkurcza naczynia krwionośne, zahamowuje rozwój bakterii i zmniejsza obrzęk. Mikrodermabrazję tlenową poleca się przy cerze trądzikowej, naczyniowej a także w stanach zapalnych skóry. Zastosowanie oxybrazji wzbogaconej o zabieg odżywienia skóry koktajlami witaminowymi ma na celu nie tylko odbudowę skóry, ale także głębokie jej odżywienie.

Niezależnie od wybranej metody, zabieg mikrodermabrazji trwa około pół godziny i odbywa się identycznie – poprzez przesunięcia głowicy aparatu nad każdym punktem twarzy w ilości od jednego do trzech razy. Po zakończeniu zabiegu, kosmetyczka nakłada na twarz maskę odżywczą.

Jak dbać o skórę po zabiegu?

W ciągu 48 godzin po przeprowadzeniu zabiegu mikrodermabrazji nie należy kąpać się w miejscach publicznych takich jak baseny czy kąpieliska ze względu na ryzyko zakażenia oraz możliwość przesuszenia skóry chlorem. Przez około pięć dni po mikrodermabrazji należy nakładać na skórę krem z silnym filtrem UV, unikać solarium oraz sauny.