Rumień trudno przegapić – to wyraźnie zaczerwieniony obszar na twarzy, ale dolegliwość nie kończy się na wizualnym problemie. Osoby, które zmagają się z takimi zmianami bardzo często mówią o pieczeniu, swędzeniu, wręcz o gorącej skórze. Do tego dochodzi złuszczanie się skóry, uczucie napięcia, i widoczne popękane naczynka krwionośne.
Przyjrzyjmy się bliżej objawom i przyczynom tego stanu. Warto także dowiedzieć się więcej na temat mikrobiomu, czyli środowiska, które fizjologicznie zasiedla skórę, a także o specyfice zewnętrznej „suplementacji” i wspierania tej naturalnej bariery ochronnej.
Dokuczliwe wypieki i gorąca twarz
Wypieki na twarzy, które pojawiają się (i znikają) pod wpływem emocji, stresu czy wysiłku, to objaw fizjologiczny. Wiele osób zgłasza się jednak do dermatologa czy nawet lekarza pierwszego kontaktu skarżąc się, że „piecze mnie twarz i jest czerwona, nadwrażliwa, a skóra się złuszcza”. Mało tego – nie jest to stan przejściowy.
Taki rumień może mieć różne kształty oraz rozmiary. Czasem są to drobne plamki, czasem czerwona skóra na policzkach, charakterystyczne są również zmiany w kształcie motyla. Zaawansowany stan może obejmować również szyję, dekolt, uszy. Problemem jest również to, że zaczerwienienie jest wyraźne i mocno odgraniczone od zdrowych obszarów, co pogłębia dyskomfort i kompleksy.
Zwróć uwagę na objawy
Jeśli zaczerwieniona skóra na twarzy nie ustępuje, a dolegliwości nasilają się np. pod wpływem czynników atmosferycznych, takich jak niskie temperatury, warto skonsultować problem ze specjalistą, najlepiej dermatologiem. Szczególnie, jeśli zmianom estetycznym, wizualnym towarzyszą także inne objawy, takie jak:
- miejscowe zmiany
- uczucie ściągnięcia skóry
- swędzenie, pieczenie
- nadwrażliwość i podrażnienia skóry
- sucha i szorstka skóra w miejscach zmienionych
- teleangiektazja, czyli rozszerzone, pękające naczynka krwionośne
- łuszczenie się skóry.
Czerwona twarz i wypieki – przyczyny
Bardzo często niepokojące zmiany są związane z czynnikami zewnętrznymi, wiele mówi się o reakcjach na zimno. Dlatego skóra skłonna do takich reakcji musi być szczególnie chroniona w okresie zimy.
Do innych przyczyn wypieków na twarzy należą m.in.:
- delikatne, kruche naczynia krwionośne – częste rozszerzania i kurczenie się pod wpływem temperatury doprowadza do trwałych, widocznych zmian
- słaba warstwa lipidowa, związana z pracą gruczołów łojowych
- niewłaściwa pielęgnacja, np. stosowanie kosmetyków zawierających alkohol, które wysuszają skórę i sprawiają, że jest bezbronna wobec czynników zewnętrznych.
Jeśli chodzi o wspomniane czynniki zewnętrzne, za podrażnioną i czerwoną skórę twarzy odpowiedzialne są np.:
- narażenie jej na gwałtowne zmiany temperatur oraz ekstremalne warunki pogodowe, takie jak upał czy mróz,
- stres i gwałtowne emocje
- picie gorących napojów oraz alkoholu, który rozszerza naczynia krwionośne
- ostre i kwaśne potrawy
- opalanie się na słońcu i w solarium.
Warto również pamiętać o tym, że wypieki i czerwona twarz mogą być efektem niepożądanym działania niektórych leków. Dlatego bardzo ważne jest, aby podczas konsultacji dermatologicznej podać lekarzowi listę wszystkich spożywanych lekarstw i suplementów.
Wrażliwa skóra wymaga specjalnej troski
Skóra skłonna do takich zmian jest delikatna i wymaga odpowiedniego traktowania oraz pielęgnacji. Zanim przejdziemy do omówienia tego, czego potrzebuje, podsumujmy – czego na pewno należy unikać.
Na pewno niewskazane są gorące kąpiele oraz nadmierna ekspozycja na słonce. Wystrzegamy się też przebywania na zewnątrz podczas dużych mrozów, narażania się na silny, zimowy wiatr. Wszelkie gwałtowne zmiany temperatur to kolejna pułapka na wrażliwą cerę. Podobnie jak ogniste, pikantne i gorące dania czy nadużywanie napojów alkoholowych.
Więcej informacji na temat pielęgnacji skóry wrażliwej znajdziesz tutaj.
Mikrobiom i ochrona skóry
Pojęcia takie, jak probiotyki czy mikrobiota słusznie kojarzą się nam ze zdrowiem, ale w środowisku układu pokarmowego. Czym zatem jest mikrobiom, jaki jest jego wpływ na kondycję skóry? Jak możemy chronić się przed podrażnieniami i dolegliwościami, takimi jak czerwona cera, pieczenie i nieestetyczne zmiany na twarzy?
Mikrobiom – co to jest i jak działa?
Definicja nie brzmi może zachęcająco, ponieważ mikrobiom to zasiedlające powierzchnię skóry bakterie, wirusy, grzyby oraz roztocza. Pamiętajmy jednak o tym, że fizjologiczna równowaga tych mikroorganizmów zapewnia ochronę skóry. To właśnie zdrowy mikrobiom sprawia, że nie dokuczają nam schorzenia takie jak AZS czy łupież. Ten specyficzny ekosystem chroni przed podrażnieniami, mikrouszkodzeniami, czynnikami zewnętrznymi, a w efekcie przed czerwoną skórą, świądem, pieczeniem czy nieprzyjemnymi wypiekami pod oczami.
To właśnie nasz mikrobiom jest pierwszą linią obrony i styka się z mikroorganizmami z otoczenia. Jego prawidłowy skład chroni nie tylko naszą cerę, ale też własną równowagę i zapobiega powstawaniu nieprawidłowej mikroflory. Jak łatwo się domyślić jest wiele czynników, które wpływają ten ekosystem – począwszy od czynników zewnętrznych, wieku, diety, trybu życia, aż po używane kosmetyki.
Jak chronić równowagę mikrobiomu?
Mikrobiom tworzy skuteczną barierę ochronną, dlatego należy o niego dbać na różne sposoby. Zaczynamy oczywiście od działań profilaktycznych, które w dużej mierze pokrywają się z tym, co dotyczy zapobiegania podrażnionej i czerwonej skórze. Uważamy zatem na czynniki atmosferyczne, słońce, ale także na dietę, aktywność oraz pielęgnację (stosowane kosmetyki, inwazyjne zabiegi).
Jak wiemy skóra jest narządem o największej powierzchni, a zatem ma też bardzo istotne znaczenia dla ochrony organizmu. Uszkodzenie naszego mikrobiomu może prowadzić do problemów o różnym nasileniu. Od kłopotliwych wyprysków, łupieżu, przez omawiane tu „defekty” estetyczne (czerwona twarz, uszy i dekolt), aż po AZS, trądzik czy nawet w skrajnych przypadkach schorzenia innych narządów, stany zapalne, zakażenia.
Czego nie lubi mikrobiom?
W trosce o równowagę tego specyficznego ekosystemu należy unikać przede wszystkim:
- nadmiernego stosowania kosmetyków antybakteryjnych, zawierających alkohol
- zbyt wielu zabiegów i kosmetyków na bazie kwasów AHA i retinoidów
- inwazyjnych peelingów chemicznych i laserowych
- dymu papierosowego
- ekspozycji na silne działanie promieni słonecznych
- niezdrowej i niezbilansowanej diety.
Mikrobiom w pielęgnacji skóry wrażliwej
Osoby o wrażliwej cerze dość często obserwują u siebie podrażnioną i czerwoną twarz po kremie, toniku czy innym produkcie. Dlatego w przypadku takiej cery bardzo istotny jest dobór odpowiednich kosmetyków. Okazuje się, że tzw. dobre bakterie czy probiotyki ratują nie tylko nasze jelita. W książce o znamiennym tytule „Dobre bakterie”, jej autorka dr Robynnr Chutkan, podkreśla jak ważny jest skład produktów, którymi traktujemy skórę. Zwraca uwagę przede wszystkim na zawarte w nich substancje antybakteryjne, alkohol, które niszczą potrzebne skórze bakterie oraz inne mikroorganizmy.
Sięgnij po kosmetyki z dobroczynnym mikrobiomem
Seria tołpa dermo face physio mikrobiom zapewnia bezpieczny i optymalny skład dla skóry skłonnej do podrażnień i rumienia. To unikatowa linia produktów opracowana w trosce o florę bakteryjną skóry. Dlatego jeśli uskarżasz się na nieestetyczne, uciążliwe wypieki na twarzy i gorącą skórę, zamiast nakładać kolejny, niesprawdzony krem na zaczerwienione policzki, wybierz polecane, delikatne kosmetyki tołpa.
W serii dermo face physio mikrobiom znajduje się wszystko, co jest potrzebne do kompleksowej pielęgnacji:
- dermo face physio mikrobiom łagodny peeling
- płyn micelarny do mycia twarzy i oczu
- łagodny żel micelarny do mycia twarzy i oczu
- łagodny tonik-serum 2w1.
Składniki kosmetyków dla cery nadwrażliwej, z rumieniem, rozszerzonymi naczynkami muszą być delikatne, naturalne. Takie produkty nie mogą zawierać mydła, alkoholu. W produktach z linii dermo face physio mikrobiom znajdziemy np. probiotyczne bakterie, glicerynę, keratolinę, głęboko nawilżającą pochodną mocznika oraz oczywiście opatentowany torf tołpa.® Dzięki temu oczyszczają i pielęgnują skórę efektywnie, delikatnie, nie naruszając jej naturalnej mikroflory i redukując utratę wody.
Dowiedz się więcej o kosmetykach tołpa dermo face physio mikrobiom.
Leave a Reply