Pandemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami, ale niewiele z nas spodziewało się, że odbije się to także na kondycji naszej skóry. Chodzi o „maskne”, czyli trądzik spowodowany noszeniem maseczki ochronnej. Problemy skórne dotykają nawet osób, którym niedoskonałości na twarzy były wcześniej totalnie obce, dlatego warto wiedzieć, jak im skutecznie zapobiegać. Co zatem możemy zrobić dla swojej skóry twarzy, aby uniknąć niechcianych wyprysków od maski? Oto garść przydatnych wskazówek.
Trądzik od maseczki – gdzie szukać przyczyny?
Żeby skutecznie wyeliminować problem, najpierw należy poznać jego przyczyny. W przypadku maskne sprawa jest jednak prosta. Głównym winowajcą okazuje się duet: ciepło i wilgoć, których nie sposób uniknąć podczas oddychania w maseczce. Są to idealne warunki dla rozwoju bakterii i innych drobnoustrojów, które w połączeniu z naturalnym sebum tworzą mieszankę wybuchową. „Mikroklimat” tworzący się pod noszonym na twarzy materiałem jest na tyle szkodliwy, że nie sposób im się ustrzec nawet osoby o nieskazitelnej (do tej pory) cerze. W zachowaniu jej idealnego stanu nie pomaga też tarcie tkaniny o skórę, które wzmacnia ryzyko występowania zapalenia skóry.
Trądzik od noszenia maseczki – jak z nim walczyć?
Obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej wszedł w życie w 2020 roku i z pewnością pozostanie z nami na dłużej. Z tego względu warto jak najszybciej wypracować sobie przeciwtrądzikową rutynę pielęgnacyjną, która pomoże walczyć z niechcianymi wypryskami na twarzy.
1. Odpowiednia maseczka ochronna i jej higiena
Przeciwdziałanie trądzikowi należy rozpocząć od tematu masek ochronnych. Należy je użytkować z zachowaniem podstawowych zasad higieny. Maseczki jednorazowe trzeba wyrzucać od razu po ściągnięciu z twarzy, a czas ich noszenia ograniczyć do 30 min. Wszystko przez filtry, które powodują szybkie wilgotnienie materiału.
Jeśli częściej nosimy maski wielokrotnego użytku (bawełniane, jedwabne czy z lyocellu) to należy prać je po każdym użyciu. Najlepiej sprawdzają się środki piorące o delikatnej, antyalergicznej formule, które nie spowodują dodatkowego obciążenia dla skóry.
2. Codzienna pielęgnacja skóry sposobem na trądzik
Dbanie o kondycję naszej cery należy rozpocząć u korzeni, czyli jej codziennej pielęgnacji. Nie da się uchronić przed maskne bez zabiegów oczyszczających, normalizujących czy nawilżających skórę twarzy, które powinny wejść nam w nawyk.
Mycie twarzy 2 razy dziennie to absolutna konieczność. Do tego celu warto wybierać delikatne żele i pianki myjące, które nie spowodują podrażnień. Trzeba też zaprzyjaźnić się z peelingami enzymatycznymi, które skutecznie złuszczają martwy naskórek, który wraz sebum, potem i wilgocią doprowadza do powstawania pryszczy, ale jednocześnie nie naruszają naturalnej bariery ochronnej skóry. Należy też pamiętać o regularnym tonizowaniu i nawilżaniu cery. Krem nawilżający dopasowany do indywidualnych potrzeb skóry powinien być obecny w każdej damskiej kosmetyczce, jednak w kontekście maskne trzeba jeszcze bardziej uważać, aby w swoim składzie nie zawierał składników, które mogą dodatkowo zapychać pory czy powodować nadprodukcję sebum.
3. Minimum makijażu pod maską ochronną
Im mniej warstw kosmetyków na naszej skórze, tym lepiej dla jej kondycji. Ciężkie, mocno kryjące podkłady warto zamienić na lekkie kremy BB o właściwościach nawilżających i odżywiających. Jeśli chodzi o puder, warto z niego całkowicie zrezygnować lub nałożyć jego niewielką ilość tylko w najbardziej newralgicznych strefach twarzy. Warto też mieć przy sobie bibułki matujące, które pozwalają pozbyć się nadmiaru sebum w ciągu dnia, a przy okazji przedłużają trwałość make-upu. Dobrym rozwiązaniem okazuje się również stosowanie hydrolatów jako mgiełek odświeżających, które przywracają optymalne nawilżenie skóry nawet pod warstwą makijażu. Na koniec najważniejsze – po powrocie do domu warto natychmiast przeprowadzić dokładny demakijaż twarzy. Wszystko po to, aby skóra mogła swobodnie oddychać.
Jeśli powstawanie wyprysków nie ustępuje, lub co gorsza, przybiera na sile, warto skonsultować się z dermatologiem. Specjalista dobierze odpowiednią kurację leczniczą, która pomoże rozprawić się z maskne raz na zawsze.
Leave a Reply