Opadająca powieka może nadawać twarzy smutnego, przygnębionego wyglądu. Jak sobie radzić z tym problemem, niwelując jego widoczność za pomocą kilku trików? Wbrew pozorom to wcale nie jest trudne. Przekonaj się, jak prawidłowo wykonać makijaż oka z opadającą powieką i dodaj świeżości swojemu spojrzeniu.
Opadająca powieka – wszystko, co musisz wiedzieć
Opadająca powieka to problem estetyczny, który często postarza i sprawia, że twarz wygląda na przygnębioną i zmęczoną. Może być wynikiem naturalnej budowy oka, ale często związany jest z utratą włókien kolagenowych po 40. roku życia, w efekcie czego skóra staje się mniej sprężysta i elastyczna. Na wygląd powiek wpływ ma także osłabienie mięśni odpowiedzialnych za unoszenie brwi.
Opadających powiek nie należy mylić z opadającym kącikiem, czyli zewnętrznym złączeniem powieki oraz dolnej linii oczodołu. W tym przypadku najbardziej kłopotliwym punktem jest tak zwana poduszeczka, która znajduje się tuż pod łukiem brwi. Opadając, zakrywa ona całą ruchomą część górnej powieki, sięgając aż do rzęs.
Na szczęście można zniwelować kłopoty związane powieką makijażem. Wystarczy nauczyć się kilku skutecznych trików makijażystek, żeby poprawić symetrię twarzy, optycznie powiększyć oczy, dodać spojrzeniu świetlistości i odmłodzić całą twarz.
Sekrety makijażu oczu
Wykonanie makijażu dla opadającej powieki, wbrew pozorom, nie jest trudne i nie wymaga od ciebie umiejętności profesjonalnych wizażystek. Wystarczy cierpliwie przećwiczyć we własnej łazience kilka najlepszych patentów, które sprawdzają się zawsze.
Tajemnicą jest wyciągnięcie make-upu oczu ponad linię załamania górnej powieki – tylko w ten sposób będzie widoczny i zadziała modelująco. Ważne jest także porządne rozświetlenie wewnętrznego kącika oczu oraz strefy znajdującej się pod łukiem brwiowym. Od czego zacząć makijaż oka?
Jeśli Twoim problemem są opadające aż na linię rzęs powieki, przede wszystkim zadbaj o odpowiednią oprawę oczu, czyli podkreślone brwi, których kształt harmonijnie współgra z rysami Twojej twarzy, ale jednocześnie nie jest przerysowany. Subtelnie uniesione łuki z najwyższym punktem znajdującym się na 3/4 ich długości optycznie „otworzą” oko i dodadzą całej twarzy młodzieńczej świeżości. Do stylizacji brwi zastosuj przezroczysty wosk albo inny ulubiony kosmetyk, taki jak pomada, kredka bądź żel koloryzujący.
Warto też zwrócić uwagę na pojedyncze włoski, odrastające na skórnej poduszeczce poniżej łuków brwiowych – w przypadku pań z problemem opadających powiek są one jeszcze bardziej widoczne i mogą psuć efekt dopracowanego make-upu. Wystarczy, że zawsze będziesz miała pod ręką pęsetę.
Makijaż oka z opadającą powieką krok po kroku
- Pierwszym krokiem w makijażu dla opadających powiek jest naniesienie ciemnego cienia, najlepiej w odcieniu czekoladowym, na dolną powiekę, tuż przy linii wodnej. Tego rodzaju produkt sprawdzi się zdecydowanie lepiej niż kredka, która niepotrzebnie „zamknie oko” i sprawi, że będzie wydawało się mniejsze.
- Teraz możesz zabrać się za makijaż najbardziej newralgicznej sfery, czyli górnej powieki. Zrób to jak profesjonalistka! Zaznacz kropki na górnej powiece, w jej najwyższym punkcie przy otwartym oku.
- Następnie za pomocą pędzelka lub ołówka wyznacz linię prostą, łączącą skrzydełko nosa, zewnętrzny kącik oka oraz skroń.
- Na trójkątną partię znajdującą się po zewnętrznej stronie uzyskanej w ten sposób linii nałóż ciemny cień, najlepiej w tej samej tonacji, co na dolnej powiece. Cienie warto nakładać gąbeczką typu pacynka albo specjalnym pędzelkiem o krótkim i dość sztywnym włosiu.
- Beżowy cień w jasnej tonacji aplikuj pod łuk brwiowy od najwyższego punktu w kierunku zewnętrznego kącika.
- Teraz sięgnij po specjalny pędzelek do cieni, łącząc ciemniejszy i jaśniejszy cień, dobrze blendując granice między nimi za pomocą czystego pędzelka do cieni. Na środek powieki oraz na wewnętrzny kącik nanieś najjaśniejszy cień.
- Makijaż oka dla opadającej powieki wykończ za pomocą skośnego pędzelka, którym naniesiesz cieniutką kreskę z beżowego cienia tuż nad linię rzęs, zamiast klasycznego eyelinera. Finalnym krokiem jest pomalowanie rzęs maskarą, najlepiej podkręcającą i wydłużającą rzęsy.
Możesz pomalować oczy również w inny, równie dobry sposób. Zacznij od naniesienia cienia na opadającą poduszeczkę (najpierw w odcieniu jasnego, a następnie ciemniejszego brązu). Tym samym kosmetykiem zaakcentuj dolną powiekę, a następnie nanieś lśniący, dość jasny cień na powiekę ruchomą. Na koniec nałóż rozświetlacz w kącikach oczu, rozetrzyj czekoladową lub czarną kreskę nad linią rzęs i użyj dobrej maskary, która sprawi, że rzęsy zaczną odgrywać w make-upie główną rolę.
Inny trik dla kobiet z opadającą powieką nazywany jest „metodą V”. Polega na zaznaczeniu ciemnym cieniem kształtu rozmytej literki V, której szpic skierowany jest delikatnie ku skroniom, zaś ramiona obejmują poduszeczkę powieki oraz ruchomą jej część, tuż nad linią rzęs. W takim przypadku jaśniejszym cieniem zaznacza się przede wszystkim obszar załamania między tymi dwoma częściami powieki, w rezultacie otrzymują efekt wypoczętego oka.
Triki makijażystek dla opadającej powieki
Jeśli masz opadające powieki, ale chcesz wyglądać perfekcyjnie, zastosuj triki podpatrzone u wizażystów gwiazd borykających się z tym samym mankamentem. Jednym z nich jest stosowanie zalotki, czyli przydatnego narzędzia, które pozwoli podkręcić rzęsy i sprawić, że będą bardziej wyraziste. Najlepiej podgrzać ją na przykład strumieniem ciepłego powietrza z suszarki, zacisnąć nią rzęsy na około 20-30 sekund, a następnie użyć maskary, np. tuszu do rzęs Rimmel, który zagwarantuje efekt sztucznych rzęs, powiększających oczy i dodających spojrzeniu wyrazistości.
Jeśli chcesz spotęgować efekt powiększenia oka, oprócz zastosowania dobrego tuszu, możesz też wykorzystać sztuczne rzęsy, na przykład takie w kępkach od Eyelure, do przyklejania przede wszystkim w zewnętrznych kącikach oczu.
Ekspertki uczulają też, że bardzo błyszczące, mocno rozświetlające czy wręcz brokatowe kosmetyki nie zawsze sprawdzą się w przypadku opadającej powieki. Makijaż górnej powieki należy w takim wypadku wykonywać matowymi formułami. Idealne cienie na opadające powieki utrzymane są w tonacji czekolady, grafitu, granatu czy zgaszonego brązu. Może ci się przydać paleta cieni do powiek Rimmel, w której znajdziesz zarówno stylowe brązy, jak i modne ostatnio ciemne, przybrudzone róże.
Borykając się z opadającymi powiekami, jak najbardziej możesz sobie pozwolić na kreskę. Pamiętaj jednak, że w twoim przypadku kluczem do sukcesu będzie odpowiednie przygotowanie skóry. Jeśli chcesz, żeby tusz nie odbił się na mało elastycznej poduszeczce, koniecznie nanieś na ruchomą część powieki specjalną bazę pod cienie bądź korektor do twarzy, zabezpieczony odrobiną transparentnego pudru.
Jak narysować idealne kocie kreski przy opadającej powiece? Najpierw naszkicuj cienką kreskę tusz przy linii rzęs, zwracając uwagę na to, żeby nie zaczynała się zbyt blisko wewnętrznych kącików oczu. Następnie delikatnie przedłuż ją zgodnie z linią wyznaczoną przez rzęsy, po czym naszkicuj klasyczną jaskółkę (ostre i unoszące się ku górze zakończenie kreski). W Twoim wypadku powinna być ona przedłużeniem dolnej powieki, a nie linii wodnej. Dzięki temu pozostanie widoczna nawet wtedy, gdy góra powieki będzie opadała w dół.
Niezastąpiony w makijażu oka z opadającą powieką jest także rozświetlacz, najlepiej w kredce albo jasny cień. Posłuży Ci nie tylko do rozjaśnienia wewnętrznych kącików oczu czy linii wodnej. Nanieś go także tuż pod dolną krawędź brwi, żeby rozjaśnić spojrzenie i wizualnie powiększyć oczy.
Inny trik wizażystek? Malując się, nie naciągaj skóry. Malując kreskę eyelinerem czy aplikując cienie do powiek, staraj się mieć oczy otwarte i swobodnie patrzeć w przód. Tylko w ten sposób zyskasz satysfakcjonujący efekt.
Opadająca powieka – czego powinnaś unikać
Twoją zmorą są opadające powieki? Koniecznie strzeż się kilku błędów makijażowych, które zamiast pomóc, niepotrzebnie podkreślą defekt i sprawią, że oczy będą wydawać się jeszcze mniejsze i głębiej osadzone.
Przede wszystkim staraj się unikać ciemnych kredek, zwłaszcza linii, które obrysowują kontur całego oka, zarówno górnej, jak i dolnej powieki.
Częstym błędem w makijażu dla oczu z opadającymi powiekami jest źle rozblendowana granica między jaśniejszymi i ciemnymi cieniami. Zacierając, staraj się też zawsze kierować w kierunku ku górze, inaczej zepsujesz cały efekt i jeszcze bardziej podkreślisz efekt smutnej buzi.
Zawsze pamiętaj też o dopracowaniu strefy pod oczami. Przede wszystkim zamaskuj dobrym korektorem rozświetlającym cienie pod oczami, bo nawet najlepiej dobrane cienie na opadające powieki nie pomogą, jeśli zasinienia dodadzą nam zmęczonego wyglądu.
Opadające powieki są zmorą wielu kobiet, sprawiając, że twarz nabiera smutnego i zmęczonego wyrazu. Powodują też, że kreska eyelinera pozostaje niewidoczna albo nieestetycznie odbija się na górnej powiece. Na szczęście wystarczy postawić na odpowiedni make-up, żeby zniwelować widoczność tego mankamentu, optycznie otworzyć oczy, dodać świetlistości i wyrazistości spojrzeniu.
Sięgnij po kosmetyki Rimmel i innych marek, baw się makijażem na każdą okazję. Nie zapomnij też o prawidłowej pielęgnacji okolic oczu, zwłaszcza jeśli problem z opadającymi powiekami jest związany z Twoim wiekiem i utratą jędrności skóry. Stosuj dobrej jakości kremy nie tylko na cienie i obrzęki pod oczami, ale też na górną powiekę.
Leave a Reply