majówka 2020

Majówka 2020 w czasie pandemii – jak spędzić weekend majowy z koronawirusem w tle?

Przed nami upragniona przez wielu majówka. Tym razem nieco inna, dość specyficzna, bo główne karty rozkłada obecnie koronawirus – ograniczona działalność restauracji, hoteli, zamknięte granice. Wyjazdowo-rekreacyjne plany, przynajmniej w odległe miejsca w których wymagana jest organizacja noclegu, trzeba odłożyć na później. Sprawdźcie, które z obostrzeń zostały już poluzowane i jak możecie z tego korzystać. Pamiętajcie jednak cały czas o akcji #Zostańwdomu.

Mówisz majówka, myślisz dużo wolnego czasu, wypoczynek, zwiedzanie ciekawych miejsc, grill i spotkania ze znajomymi. Weekend majowy 2020 maluje się jednak w zupełnie innych kolorach. Rzeczywistość, której głównym reżyserem jest obecnie koronawirus zmusza nas do dużej powściągliwości. W związku z tym, nie musimy Ci powtarzać, że obowiązuje nas wszystkich jeszcze szereg obostrzeń z którymi nie wiadomo jak długo jeszcze będziemy musieli funkcjonować. Nic więc dziwnego, że pytania o tegoroczną majówkę dla wielu jeszcze pozostają bez jasnej odpowiedzi. Czy mogę pojechać na działkę, nad jezioro, zrobić z rodziną grilla. Wprowadzony niedawno przez rząd etap rozluźnienia obostrzeń daje nadzieję na to, że chociaż trochę skorzystamy z dobrodziejstw natury, ale zawsze pod ścisłą kontrolą otoczenia, zachowywaniu bezpiecznego dystansu i we w miarę możliwości raczej odludnych przestrzeniach.

Weekend majowy 2020 – czy nadal musimy zasłaniać nos i usta?

Tak, jeśli znajdziemy się na spacerze i w przestrzeni publicznej, samochodzie jeśli jedziemy nim z osobami z którymi nie mieszkamy, sklepach czy budynkach użyteczności publicznej, to nakaz ten absolutnie zobowiązuje. Pamiętaj o tym, że maseczka powinna:

– być przede wszystkim wygodna i szczelnie przylegać do twarzy,
– być wyposażona w zauszniki,
– składać się z wielu warstw danej tkaniny,
– umożliwiać swobodne oddychanie,
– umożliwiać wypranie jej (bez obaw o uszkodzenie i zmianę kształtu).

Możesz zdjąć maseczkę, kiedy znajdziesz się na terenie lasu.

Wszelkie informacje dotyczące nakazu obowiązkowego noszenia maseczek lub zasłaniania nosa i ust z pomocą np. szalika etc. znajdziesz tu: https://pacjent.gov.pl/bez-maski-ani-rusz.

majówka 2020

Majówka 2020 – kilka słów o zniesionych zakazach – co możesz robić, a czego jeszcze nie

Od niedawna można przemieszczać się po kraju. Lasy, parki (w tym narodowe, ale nie wszystkie szlaki), plaże oraz bulwary zostały otwarte dla spacerowiczów. Pamiętajcie jednak, że cała znajdująca się na ich terenie infrastruktura jest jeszcze niedostępna do korzystania. Mowa np. o placach zabaw, miejscach grillowych, plenerowych siłowniach czy też wieżach widokowych, wiat w lesie, miejsc do biwakowania. Mamy więc możliwość wyjścia na dwór już nie tylko, aby załatwić potrzeby życia codziennego, ale także po to, aby po prostu pooddychać świeżym powietrzem czy też przespacerować się, aby zebrać myśli.

Pamiętaj, że to jeszcze nie czas na to, aby wrócić do pełnej normalności. To jeszcze nie moment na organizowanie grupowych wycieczek, ani też plenerowych spotkań ze znajomymi. To także nie moment na to, aby zebrać się w grupie i robić piknik. Najlepiej postaw na wąskie grono najbliższej rodziny, a najbliższego otoczenia w których przebywasz w warunkach domowych. Jeśli chcesz, możesz pojechać za miasto nad wodę, do lasu. Świetnie, jeśli znajdziesz możliwie jak najmniej uczęszczane miejsce. Kiedy spotkasz innych spacerowiczów, koniecznie pamiętaj o zachowaniu dystansu – mowa o co najmiej 2-metrowej odległości. Dotyczy to też rodzin i bliskich (wyjątki: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki – do 13. roku życia oraz osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie). Cały czas miej z tyłu głowy, że nie wolno jeszcze wynajmować pokoju ani w hotelu, ani też żadnym pensjonacie, więc zapomnij o kilku noclegach poza domem. Nadal obowiązuje zasada najmu krótkoterminowego.

co robić w majówkę 2020

Czy możesz odwiedzać inne osoby? Przepisy jasno tego nie zabraniają – jest jednak rekomendacja Ministerstwa Zdrowia, aby takie kontakty z bliskimi poza miejscem zamieszkania jednak odłożyć na później. Pamiętaj, że nadal bez zrobienia testu nie jesteś w stanie ocenić czy jesteś nosicielem koronawirusa. Nie możesz mieć pewności czy w związku z tym nie zarazisz nim kogoś, z kim będziesz miała w planach się spotkać.

Majówka 2020 – a co z wycieczkami rowerowymi?

20 kwietnia br. dano zielone światło na to, aby móc korzystać z rowerów zarówno na terenie parku, jak i plaży czy też innych miejscach użyteczności publicznej. UWAGA! Dzieci do 13. roku życia nie mogą organizować jeszcze samodzielnych (indywidualnych) wycieczek rowerowych! Pamiętaj jednak, że wszystkie wypożyczalnie rowerów są nadal zamknięte. Mowa również o rowerach miejskich. Koniecznie pamiętaj także o tym, że jazda na rowerze nie zwalnia Cię z zakrywania nosa i ust. Zachowaj minimum 2 metrowy dystans od innych rowerzystów.

Bez względu na to na jaką formę majówkowej aktywności się zdecydujesz pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. To bardzo ważne. Dbajmy o siebie i innych.