Rola kobiet na przestrzeni wieków nieustannie się zmienia. W dzisiejszym świecie panie mają szansę zostać cenionymi liderkami wielu branż i nierzadko prowadzą własne biznesy. Szukasz inspiracji? Poznaj historie tych pięciu kobiet i sprawdź, jak osiągnęły sukces!
Oprah Winfrey – niesamowita historia sukcesu
Oprah Winfrey to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kobiecych twarzy na świecie. Amerykańska prezenterka telewizyjna i miliarderka to autorka słynnego programu The Oprah Winfrey Show, w którym przeprowadza wywiady z największymi sławami. Na jej kanapie gościli, m.in.: Beyoncé, Meghan Markle, książę Harry, Rihanna czy Barack i Michelle Obama.
Winfrey niejednokrotnie znalazła się na liście najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu „Forbes”, ale nie wszystko przyszło jej łatwo. Pochodziła z rozbitej rodziny, a do wszystkiego musiała dojść sama ciężką pracą i zapałem. Karierę zaczynała jako pierwsza afroamerykańska prezenterka lokalnej telewizji w Nashville. Jej wypracowana przez lata reputacja sprawia, że dziś chyba nikt nie odmówiłby jej wywiadu.
Oprah to pierwsza Afroamerykanka, która samodzielnie wypracowała majątek o wartości miliarda dolarów. Choć jej życie nie zawsze było usłane różami, pokazała, że wszystko jest możliwe. Okazjonalnie występuje w filmach i serialach, a w jej filmografii znajdują się, m.in.: Gotowe na wszystko, Kolor purpury czy Kamerdyner.
Irena Eris – kobieta biznesu z Polski
Irena Eris, czyli Irena Szołomicka-Orfinger, urodziła się 13 kwietnia 1950 roku w Warszawie. Absolwentka Akademii Medycznej ukończyła doktorat z farmacji w Niemczech. Dziś znana jest jako założycielka i współwłaścicielka przedsiębiorstwa kosmetycznego Dr Irena Eris. Firmę prowadzi z mężem – Henrykiem Orfingerem.
Dr Irena Eris to jedna z największych polskich marek kosmetycznych. Irena Szołomicka-Orfinger odpowiada za tworzenie nowych produktów, a także rozwój sieci SPA należącej do firmy. Trudno wymienić wszystkie nagrody i odznaczenia, jakie przedsiębiorczyni otrzymała w czasie swojej zawodowej drogi. Warto docenić m.in. to, jak wiele razy wraz z mężem znaleźli się na liście najbogatszych Polaków wg tygodnika „Wprost”.
Whitney Wolfe Herd – królowa biznesu online
Kolejna Amerykanka na liście inspirujących historii kobiet to współtwórczyni Tindera i twórczyni Bumble. Whitney Wolfe Herd to królowa aplikacji randkowych, które zdobyły popularność na całym świecie, przynosząc jej ogromne pieniądze i prestiż. Przedsiębiorczyni od młodych lat miała smykałkę do biznesu. Na studiach tworzyła ekologiczne torebki z bambusa.
Do podjęcia pracy w startupie, z którego narodził się Tinder, namówiła ją przyjaciółka. Whitney zawdzięczamy m.in. nazwę najpopularniejszej aplikacji dla singli na świecie. W 2021 firma biznesmenki trafiła na giełdę, wskutek czego kobieta stała się najmłodszą miliarderką, która dorobiła się majątku od zera. Wolfe Herd to inspiracja nie tylko pod kątem biznesu. Niemałym echem odbiła się także jej sprawa odejścia od przemocowego partnera, z którym weszła na drogę sądową.
Sara Blakely – daj jej się zainspirować!
Sara Treleaven Blakely to założycielka marki odzieżowo-bieliźnianej Spanx. Ojciec kobiety był adwokatem, a ona sama chciała zostać prawniczką. Nie dostała się jednak na wymarzone studia. Podejmowała się różnych prac dorywczych, w tym jako stand-uperka. Kiedy pracowała jako przedstawicielka handlowa, musiała chodzić w rajstopach. Nie podobał jej się wygląd szwów na bieliźnie, co sprawiło, że wpadła na pomysł własnego biznesu.
Przedstawiła swój zamysł w wielu przedsiębiorstwach produkujących pończochy, ale bez skutku. W końcu po wielu próbach otrzymała odpowiedź od jednej z firm. Jej innowacyjny projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem i natychmiast go opatentowała. Jednym z ruchów marketingowych Blakely było wysłanie bielizny do programu telewizyjnego… Oprah Winfrey.
Marka Spanx już w pierwszym roku działalności osiągnęła sprzedaż o wartości 4 milionów dolarów, a w kolejnym na poziomie 10 milionów. W 2012 roku to właśnie Blakely była najmłodszą miliarderką, która samodzielnie zapracowała na swój sukces. Jak widać, to miano często przypada komuś innemu. Biznesmenka niejednokrotnie brylowała na listach magazynu „Forbes” wśród najpotężniejszych marek kobiecych na świecie.
Susan Wojcicki – kobieta sukcesu z polskimi korzeniami
Susan Wojcicki to amerykańska biznesmenka z polskimi korzeniami. Jej ojciec, profesor fizyki, pochodził właśnie z Polski. Najpierw studiowała na Uniwersytecie Harvarda, a następnie na dwóch uczelniach w słonecznej Kalifornii, gdzie poszerzała wiedzę ekonomiczną. Karierę zaczęła w przedsiębiorstwie Intel, a następnie w jej garażu Larry Bird i Sergey Brin stworzyli Google.
Ekonomistka pracowała w Google’u, nawet na stanowisku wiceprezeski. W 2014 roku została CEO YouTube’a. Jej przedsiębiorczość i genialne pomysły sprawiły, że mocno zapisała się w świecie biznesu. Nie zdziwi Cię zapewne fakt, że również niejednokrotnie znalazła się na liście najbardziej wpływowych kobiet magazynu „Forbes”. Może czas, abyś i Ty trafiła do prestiżowego zestawienia? Nigdy nie jest za późno!
Leave a Reply