jakie sa metody antykoncepcji

Jakie metody antykoncepcji warto znać?

Aby zapobiegać ciąży, należy stosować antykoncepcję. Skuteczność różnych metod jest różna, a najlepiej dopasować odpowiednią wraz ze swoim lekarzem ginekologiem. Środki hormonalne dostępne są jedynie na receptę i to specjalista powinien dobrać je do Twojego organizmu. Poznaj najpopularniejsze metody antykoncepcyjne!

Prezerwatywy – mechaniczny środek antykoncepcyjny

Bezpieczne życie seksualne to nie tylko zapobieganie niechcianej ciąży, ale i ochrona przed chorobami wenerycznymi. Prezerwatywy bardzo mocno obniżają ryzyko wystąpienia takich schorzeń. Powstają z lateksu oraz innych elastycznych materiałów. Nakłada się je na penisa, aby nasienie podczas wytrysku nie dostało się do narządów rozrodczych kobiety.

Gumki występują w różnych rozmiarach, smakach, a także grubościach. Niektóre mają na sobie specjalne wypustki, które urozmaicają zbliżenie. Przed użyciem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją zakładania. Kondomy są dostępne bez recepty, a po stosunku powinno się je niezwłocznie wyrzucić.

Tabletka – skuteczna metoda antykoncepcji

Przyjmowanie tabletek to forma doustnej antykoncepcji hormonalnej, której zadaniem jest redukcja owulacji. Dostarczają one hormony, które według wskaźnika Pearla, są jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania zapłodnieniu. Występują w wersjach jedno- i dwuskładnikowych, a odpowiednie dla Ciebie powinien dopasować specjalista.

Tabletki trzeba przyjmować codziennie o tej samej porze. Nieprawidłowe stosowanie przyczynia się do obniżenia ich skuteczności. Odpowiednio dobrane pigułki antykoncepcyjne nie powinny powodować bardzo uciążliwych skutków ubocznych. Jeśli się z takimi mierzysz, najlepiej skonsultuj się z ginekologiem.

Plaster – naklejka hormonalna na ciało

Dość popularne są plastry antykoncepcyjne, których zaletą jest wygoda użytkowania. W przeciwieństwie do tabletek nie trzeba o nich pamiętać codziennie, ponieważ zmienia się je raz na tydzień. Plaster ma na sobie hormony zapobiegające ciąży, które przedostają się do organizmu kobiety przez naskórek.

Występują w kolorze skóry, więc nie są mocno widoczne. Wolno je naklejać w dowolnych miejscach na ciele, więc łatwo ukryć je pod ubraniem. Nie wpływają też na wątrobę, co nierzadko stanowi czynnik decydujący przy wyborze ich zamiast pigułek. Można je kupić tylko na receptę.

Spirale – wkładki domaciczne

Wkładkę potocznie określa się jako spiralę. To przedmiot o kształcie litery T, który lekarz umieszcza wewnątrz macicy pacjentki. Są różne rodzaje tych elementów – hormonalne czy wpływające na śluz szyjkowy. Odpowiedni typ zawsze dobiera specjalista. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie trzeba o nim pamiętać na co dzień.

Spirala działa nawet kilka lat, więc stanowi jedną z najwygodniejszych form antykoncepcji. Gdy zechcesz jednak powiększyć swoją rodzinę, możesz w dowolnym momencie zgłosić się do lekarza na usunięcie wkładki.

Implanty – najskuteczniejszy rodzaj antykoncepcji?

Zajście w ciążę skutecznie uniemożliwiają również implanty, które wszczepia się pod skórę ramienia i pozostawia tam na okres około 3 lat. Mają one podłużny kształt i przypominają niewielki patyczek. Gdy trafiają do ciała kobiety, zaczynają uwalniać hormony, a te zagęszczają śluz w macicy, co przeciwdziała transferowi plemników.

Implanty hamują owulację, ale nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ich założenie kosztuje zwykle w okolicach tysiąca złotych, ale w perspektywie czasu okazuje się nawet tańsze od niektórych kupowanych na receptę preparatów.

To tylko kilka najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Warto pamiętać, że istnieją również zastrzyki czy prezerwatywy dla kobiet. Wszystkie one mają wyższą skuteczność niż naturalne metody antykoncepcji. Pamiętaj, że stosunek przerywany nie jest sposobem na uniknięcie zapłodnienia i nie należy traktować go w ten sposób.