Tworzenie pizzy to sztuka. Chociaż do wykonania tego zadania może zabrać się każdy, to tylko nielicznym uda się od razu osiągnąć efekt rodem z włoskich pizzerii. Aby zwiększyć swoje szanse na powodzenie, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad i reguł – pozwolą oone siągnąć wyjątkowy smak i konsystencję w każdym kawałku. Od czego zacząć?
Domowa pizza – dlaczego w domu trudniej zrobić smaczną?
Pizza to niezwykle proste danie. Składa się zaledwie z kilku składników: ciasta, sosu i dowolnie wybranych składników położonych na jej wierzch. Podstawowe warianty placków są w stanie przyrządzić nawet małe dzieci (oczywiście pod opieką swoich rodziców). Wszystko komplikuje się jednak w momencie, w którym domowym kucharzom zależy na osiągnięciu lepszego efektu – takiego rodem z prawdziwych włoskich pizzerii.
Czym jest to spowodowane? Na początek warto zauważyć, że profesjonalne lokale serwują zazwyczaj pizzę neapolitańską. Ciasto takiego placka pozostaje bardzo cienkie i wilgotne, a brzegi grube i mocno wypieczone. Kto jadł taką chociaż raz w swoim życiu, ten zna doskonale różnice pomiędzy nią a wersją domową. I trzeba powiedzieć wprost: zrobienie takiej samemu jest możliwe, ale wymaga to czasu oraz użycia specjalistycznego sprzętu.
Potrzebny jest odpowiedni piec. Musi osiągać bardzo wysoką temperaturę – będzie ona kluczowa do uzyskania chrupiącej skórki i idealnej konsystencji wypieku. Zwykłe piekarniki nie są niestety w stanie tego zrobić. Jeżeli domownicy nie chcą wydawać pieniędzy na nowy sprzęt kuchenny, to mogą zdecydować się na alternatywę w postaci tzw. kamienia do pizz.
Ponadto konieczne będzie wyrobienie w prawidłowy sposób ciasta. Jego teksturę i smak uznaje się za kluczowe dla ostatecznej jakości pizzy – placek musi być chrupki z zewnątrz i elastyczny wewnątrz. Osiągnięcie takiego rezultatu wymaga od zainteresowanych kupna konkretnej mąki i drożdży oraz wykazania się cierpliwością.
Kamień do pizzy
Kamień do pizzy to popularny gadżet kulinarny. Zapewnia kilka kluczowych korzyści, a przede wszystkim nagrzewa się równomiernie i utrzymuje wysoką temperaturę. Ponadto absorbuje nadmiar wilgoci z ciasta i nadaje mu subtelnego, specyficznego smaku. Taki gadżet kosztuje od 50 zł do 150 zł. Jego zakup poleca się wszystkim tym, którzy często robią domową pizzę i chcą upewnić się, że będzie smakować za każdym razem naprawdę wyjątkowo.
Najlepsze ciasto na pizzę – wybór drożdży i mąki
Przygotowanie doskonałego ciasta na pizzę wymaga odpowiedniego dobrania składników, a zwłaszcza drożdży i mąki. Świeże drożdże są wilgotniejsze i większe objętościowo. Wpływają one bardzo mocno na smak wypieku, a używają ich przede wszystkim doświadczeni kucharze. Dobrą alternatywę stanowi ich wariant typu instant – są wygodne i szybkie w użyciu (niektóre z nich nie wymagają nawet tzw. aktywacji w ciepłej wodzie).
Niektórzy decydują się na użycie zakwasu. Dodaje on kwaskowatości ciastu, a ponadto uznaje się go za rozwiązanie przyjazne dla osób z nietolerancją glutenu. To metoda przeznaczona dla wszystkich tych, którzy po zjedzeniu pizzy czują się ociężale i mają problemy natury gastrycznej.
Odpowiednia mąka to ta oznaczona numerem 00. Jest delikatna i tworzy elastyczne ciasto. Alternatywę stanowi wersja pszenna o wysokiej zawartości glutenu. Dobrze, aby znajdujące się w niej białka nie przekraczały od 12% do 14% jej całkowitego składu. Do obu rodzajów należy dodać odrobinę prawdziwej oliwy z oliwek, szczyptę soli oraz wodę niegazowaną.
Ile czasu ma wyrastać ciasto?
Trudno ustalić jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, bo wszystko zależy m.in. od wilgotności i temperatury powietrza. Przyjmuje się jednak, że w zwykłym pokoju proces ten zajmuje od 6 do 8 godzin – robienie pizzy lepiej zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeżeli jednak zdarzy się, że pizza ma być gotowa jeszcze tego samego dnia (np. z powodu nieplanowanej wizyty znajomych), to warto upewnić się chociaż, że ciasto zdążyło zwiększyć dwukrotnie swoją objętość.
Przepis na pizzę – co dodać na wierzch?
Proces robienia pizzy rozpoczyna się od przygotowania ciasta. Potrzebne będą:
- 300 g mąki;
- 1 łyżeczka soli;
- 1 łyżeczka cukru;
- 1 łyżeczka suchych drożdży;
- 1 łyżeczka oliwy z oliwek;
- 200 ml ciepłej wody.
Drożdże należy aktywować, a następnie wymieszać z pozostałymi składnikami. Po wykonaniu tego zadania konieczne będzie sporządzenie pysznego sosu pomidorowego. Wymagane składniki to:
- puszka krojonych pomidorów;
- 2 ząbki czosnku;
- 1 łyżka suszonego oregano;
- 1 łyżka suszonej bazylii;
- sól i pieprz do smaku.
Trzeba gotować je przez około 15-20 minut w rondelku na średnim ogniu (cały czas mieszając, aby uniknąć przypalenia). Następny krok stanowi odczekanie wymaganego czasu, a potem rozłożenie surowego ciasta na kamieniu do pizzy i posmarowania go przygotowaną bazą.
To już prawie koniec! Nie pozostaje nic innego jak wyłożyć na wierzch ciasta ulubione dodatki. Absolutna podstawa to ser mozzarella di bufala (chyba że ktoś ma ochotę na marinara), ale nadadzą się również:
- grzyby (np. pieczarki lub boczniaki);
- mięso (m.in. salami i nduja);
- pomidory;
- papryka.
Po upieczeniu pizzy (około 8-10 minut na kamieniu albo 60-90 sekund w prawdziwym piecu) można dodać świeże zioła, a zwłaszcza rukolę.
Włoska pizza domowa (neapolitańska) – zbiór pomocnych porad
Nie warto przesadzać z ilością składników, aby uniknąć przemoczenia ciasta. Podobnie przedstawia się to w przypadku drożdży – lepiej użyć ich mniej niż więcej (odpowiednią fermentację zapewni długi czas wyrastania). Pizzę na sam koniec zaleca się skropić odrobiną pikantnej oliwy z oliwek. Tłuszcz uwydatni wszystkie smaki, co przydaje się zwłaszcza podczas przygotowywania wariantów bezmięsnych. I to tak naprawdę wszystko! Korzystając z wszystkich porad, zainteresowani mogą mieć pewność, że ich wypiek będzie smaczny i że nie powstydziłby się go nawet żaden prawdziwy mieszkaniec Włoch!
Leave a Reply