podsumowanie roku na spotify

Czym jest Spotify Wrapped?

Końcówka grudnia to moment wielu podsumowań przed wejściem w nowy rok. Jedno z nich właśnie pojawiło się na jednej z najpopularniejszych aplikacji do streamowania muzyki. Czym jest Spotify Wrapped i czego można się dzięki niemu dowiedzieć? Oto najbardziej wyczekiwane muzyczne podsumowanie 2023 roku!

Spotify Wrapped – podsumowanie roku słuchania

Od kilku lat wiele osób korzystających ze Spotify wyczekuje na specjalnie zestawienia przygotowywane przez platformę. Każdy użytkownik posiadający swoje konto ma szansę zobaczyć tego typu raport podsumowujący cały rok jego słuchania.

Wrapped pojawia się w formie stories, na których słuchacz może zobaczyć swoje muzyczne wybory z ostatnich 365 dni. Ma szansę dowiedzieć się, ile czasu spędził na odtwarzaniu muzyki oraz jaka piosenka, artyści czy albumy skradły jego serce. Zestawienie podaje wiele liczb, w tym ile razy został przesłuchany ulubiony utwór, w jakim okresie najwięcej słuchano danego wykonawcy, a także jakie (i ile) gatunki muzyczne były wybierane najczęściej.

Zazwyczaj zestawienia można oczekiwać na przełomie listopada i grudnia. W 2023 roku Spotify Wrapped pojawiło się 29 listopada. Ciężko to przeoczyć – po wejściu w aplikację pojawia się komunikat informujący o tym, że da się przeżyć ten muzyczny rok jeszcze raz.

Piosenki i podcasty – podsumowanie roku

Czego można się dowiedzieć, oglądając Spotify Wrapped? Zestawienie prezentuje szereg statystyk, opartych o wybory muzyczne dokonywane w aplikacji. Każdy użytkownik otrzymuje indywidualny raport, który dotyczy tego, czego słuchał. W ten sposób słuchacz ma świadomość, który utwór był jego ulubionym, a także, ile razy słuchał go w ciągu jednego dnia. Do zestawienia dołączane są kolejne 4 najczęściej odtwarzane piosenki.

Co więcej, we Wrapped zawarto informację o tym, ilu utworów przesłuchano przez cały rok. Aplikacja informuje również o najaktywniejszym dniu na Spotify i ile czasu wtedy na nim spędzono. Wrapped podaje także informacje o tym, w ilu procentach najaktywniejszych użytkowników znalazła się dana osoba w tym roku. Podobnie jest w przypadku konkretnych wykonawców – użytkownik może się dowiedzieć, ile czasu w minutach z nim spędził i do jakiego procenta wiernych fanów należy. Dodatkowo prezentowane są 5 najczęściej wybieranych przez niego artystów.

Wrapped prezentuje także ulubiony album minionego roku i najchętniej wybierane gatunki muzyczne. Informuje też, ile w sumie rodzajów muzyki zostało odtworzonych przez 365 dni.

Jedną z najbardziej wyczekiwanych przez wielu informacją jest to, ile czasu poświęciło się na słuchaniu muzyki. To częsty powód do porównania się z bliskimi i znajomymi. Aby to ułatwić, każdy kafelek podsumowujący przygotowano w taki sposób, by móc się nimi podzielić w mediach społecznościowych.

Poza muzyką użytkownicy Spotify mogą sprawdzić swoje zestawienie dotyczące podcastów. Znajdują się w nim informacje o tym, ile minut poświęcili na przesłuchanie nagranych audycji, a także jaką serię odtwarzali najczęściej i ile czasu poświęcili, aby zaznajomić się z kolejnymi odcinkami.

Co można znaleźć w Spotify Wrapped 2023?

Razem z Wrapped można wykonać wycieczkę dookoła świata i sprawdzić, w jakim miejscu da się poczuć się jak w domu. W trakcie przeglądu ulubionych wykonawców użytkownik dowiaduje się, w jakich miesiącach każdy z artystów był odtwarzany największą ilość razy. Dodatkowo Spotify w ramach Wrapped przygotował krótkie relacje od piosenkarzy, w których dziękują oni za wspólnie spędzone chwile.

Spotify poza tradycyjną statystyką co roku tworzy cały Wrapped w konkretnej stylistyce. To jednak nie koniec niespodzianek. Każdy użytkownik aplikacji korzysta z niej w nieco inny sposób. Z tego względu przygotowano specjalne karty, po których mogą oni odkryć jakiego typu słuchaczami są. Na nich znajdują się takie postacie jak:

  • alchemik;
  • wampir;
  • kameleon;
  • łowca;
  • hipnotyzer;
  • zaklinacz przestrzeni;
  • cyborg.

Muzyczne propozycje Spotify na zakończenie 2023 roku

Po obejrzeniu całego Spotify Wrapped do zestawienia można wygodnie wrócić. W aplikacji pojawia się specjalna zakładka Wrapped, w której znajduje się więcej muzycznych smaczków do odkrycia. Zapisano tam listę najczęściej odtwarzanych utworów z ostatniego roku. Dodatkowo da się sprawdzić, co królowało w Polsce i na świecie, dzięki wielu przygotowanym playlistom.

Spotify udostępnia także zakładkę na zakupy, aby słuchacz mógł się dowiedzieć, jakie produkty wystawiają w danej chwili jego ulubieni artyści.

To jednak nie koniec. Użytkownicy Spotify mają możliwość wykonania Blendu ze znajomymi, czyli połączenia ze sobą w jedną playlistę ulubionych piosenek mijającego roku.

Wrapped Polska – kto był najczęściej odtwarzanym wykonawcą?

Czego najchętniej słuchano w Polsce w 2023 roku? Wśród najczęściej wybieranych artystek po raz 4 na szczycie znalazła się sanah. Od 2020 roku nieprzerwanie zdobywa tytuł najczęściej słuchanej artystki. W kategorii męskiej w 2023 roku miano to należy do Taco Hemingway’a.

Jaki utwór podbił serca Polaków? Zdecydowanie „Taxi” (Kizo, Bletka, BeMelo, Eddie Block i Adash) było najczęściej stremowanym utworem 2023. Z kolei tytuł albumu roku zgarnął „Rodzinny Biznes” od 2115. Wśród podcastów królował „Żurnalista – rozmowy bez kompromisów”.

A jak poradzili sobie wykonawcy na świecie? W TOP 3 najpopularniejszych albumów na świecie znalazły się: „1989 (Taylor’s Version)” Taylor Swift, „For All The Dogs” Drake’a oraz „Nadie Sabe Lo Que Va a Pasar Mañana” od Bad Bunny. Piosenką, która była najczęściej streamowana, okazała się „greedy” Tate McRae.