praktyka jogi

Jak przygotować się do praktyki jogi?

W ostatnich latach joga stała się jedną z popularniejszych dyscyplin sportowych, zwłaszcza wśród kobiet. Jej praktyka relaksuje, a jednocześnie wzmacnia mięśnie i poprawia elastyczność ciała. Jeżeli czujesz, że joga jest odpowiednia dla Ciebie, koniecznie spróbuj swoich sił na macie. Jak jednak prawidłowo przygotować się do treningu? Lepiej wybrać profesjonalne studio jogi czy ćwiczyć w domowym zaciszu? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule!

Jaka mata do jogi dla początkujących?

Najważniejszym elementem każdej praktyki jogi jest mata. Istnieje wiele jej typów – może być wykonana z syntetycznych włókien takich jak PVC czy TPE lub biodegradowalnych materiałów, np. kauczuku i korka. Te pierwsze są odporne na wilgoć i mają doskonałą przyczepność, dzięki czemu wykonywanie na nich nawet najintensywniejszych asan będzie komfortowe. Naturalne maty spełniają te same funkcje, a dodatkowo często mają specjalne właściwości bakteriostatyczne, dlatego będą świetnym wyborem, np. dla alergików.

Warto również zwrócić uwagę na grubość maty. Te cieńsze powinni wybierać zaawansowani jogini, a grubsze (4-5 mm), które są bardziej miękkie, osoby początkujące, aby zapewnić sobie maksymalny komfort pierwszych praktyk.

Nie można również zapominać o indywidualnych upodobaniach. Obecnie na rynku znaleźć można maty w różnorodnych wariantach kolorystycznych – od klasycznej czerni czy beżu, aż po jaskrawe róże i pomarańcze.

Jakie ubrania do jogi wybrać?

Przygotowując się do pierwszej praktyki, czy to w domu, czy w sali fitness, koniecznie trzeba skompletować wygodny strój. Przede wszystkim ubrania do jogi w żaden sposób nie powinny ograniczać Twoich ruchów. Na macie będziesz przecież wykonywać zarówno te mniej, jak i bardziej skomplikowane asany oraz rozciągać różne partie ciała, dlatego strój powinien dopasowywać się do każdej Twojej pozycji.

Opłaca się zainwestować w elastyczne legginsy (sprawdzą się szczególnie te z szerokim pasem, bo będą dobrze trzymać się bioder), biustonosz oraz dopasowany top lub koszulkę. Najlepiej wybrać te ubrania, które zostały wykonane przy użyciu oddychających materiałów. Przydatnym dodatkiem są też skarpetki z antypoślizgowymi wstawkami, które znajdą zastosowanie szczególnie podczas jesienno-zimowych praktyk.

Joga w domu czy w studiu?

Przed większością zainteresowanych tym sportem osób, staje w pewnym momencie pytanie – lepiej jest praktykować jogę samodzielnie w domu czy pod okiem certyfikowanego nauczyciela w studiu? To zależy!

Ćwiczenie jogi w domu daje większą elastyczność pod względem czasu i miejsca. Można wygodnie urządzić swoje miejsce do praktyki i trenować w dowolnym momencie, dopasowując harmonogram do codziennych obowiązków. Oprócz tego trenując w domu, można zachować więcej prywatności.

Z drugiej jednak strony, praktyka jogi w studiu daje możliwość nauki od doświadczonych instruktorów, którzy mogą poprawić technikę ćwiczącego i dostosować trening do jego indywidualnych potrzeb. Trenując w grupie, można także czerpać inspirację od innych, co pozytywnie wpływa na motywację do ćwiczeń.

Jak często praktykować jogę?

Kiedy już zaczniesz przygodę z jogą, zadbaj o systematyczność praktyk. Ogromną zaletą tego sportu jest to, że można go uprawiać w różnych miejscach i poświęcać na niego tyle czasu, ile akurat się ma. Oczywiście, najlepiej byłoby chodzić na zajęcia jogi lub ćwiczyć w domu około 3-4 razy w tygodniu po godzinie, jednak oczywiście nie każdy ma ku temu możliwości.

Joga przyniesie wymierne korzyści także, gdy praktykuje się ją przez kilkanaście minut dziennie. Warto pomyśleć o włączeniu do swojej praktyki również sesji medytacji, które ukoją umysł po wymagającym dniu.