Początki przygody z aktywnością fizyczną bywają wyjątkowo ciężkie i to nie tylko ze względu na częstotliwość czy intensywność ćwiczeń, ale przede wszystkim z uwagi na bolesne zakwasy pojawiające się zaledwie dzień po treningu. Bóle mięśni towarzyszące tak prozaicznym czynnościom jak chodzenie, branie kąpieli czy korzystanie z toalety potrafią być wyjątkowo uciążliwe i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Zakwasy na nogach czy rękach to na tyle powszechne zjawisko, że znane są już skuteczne metody ich neutralizacji. Czym tak naprawdę są zakwasy i jak z nimi walczyć?
Czym są zakwasy mięśni i przyczyny ich powstawania
Każda z nas przynajmniej kilka razy w życiu przekonała się o tym, jak bolesne potrafią być zakwasy. Jednak często nie zastanawiamy się nad tym, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy od strony fizjologicznej. Do tej pory powszechnie uważano, że zakwasy na udach lub na każdej innej części ciała są wynikiem nadprodukcji kwasu mlekowego w mięśniach. W rzeczywistości zakwaszenie mięśni mija już po kilku godzinach po treningu, a prawdziwą przyczyną potreningowych bóli mięśniowych są mikrourazy powstające w strukturze tkanki mięśniowej po intensywnym wysiłku.
Jak się pozbyć zakwasów? Skuteczne sposoby na bóle mięśni
Zespół opóźnionego bólu mięśniowego (DOMS), który przywykłyśmy nazywać kwasami, najczęściej przyprawia o niemały dyskomfort, odbierając nam tym chęć do działania. Bolesność i nadwrażliwość mięśni można jednak wyeliminować poprzez przyspieszenie procesu ich regeneracji. Z pomocą przychodzą domowe sposoby na zakwasy, które przyniosą naszemu ciału ulgę w cierpieniu. Zatem co zrobić z zakwasami?
Jak szybko pozbyć się zakwasów – gorąca kąpiel
Wysokie temperatury sprzyjają regeneracji tkanki mięśniowej oraz przywracaniu im pierwotnej sprawności i elastyczności, dlatego też po zauważeniu pierwszych sygnałów świadczących o nieuchronnie zbliżających się zakwasach warto skorzystać z dobrodziejstwa długich, ciepłych kąpieli relaksacyjnych. Dzięki ciepłej wodzie wspomagamy krążenie krwi, a co za tym idzie, przyspieszamy dostarczanie do komórek mięśniowych substancji biorących udział w odbudowie mikrouszkodzeń. Zakwasy w nogach, z zwłaszcza zakwasy ud powinny ustąpić zdecydowanie szybciej niż normalnych warunkach.
Jak zlikwidować zakwasy – masaż
Masaż przy dokuczliwych zakwasach na nogach może brzmieć jak wstęp do tortur, jednak pozwala on zredukować bolesność mięśni poprzez ich rozluźnienie. Masaż na zakwasy powinien być wykonany w sposób delikatny, jednak na tyle stanowczy, aby stymulacja i regeneracja mięśni mogła przebiec w trybie przyspieszonym. Leczenie zakwasów poprzez masaż bywa nieprzyjemne, jednak pozwala uwolnić się od uciążliwego bólu potreningowego i przygotować mięśnie do dalszego wysiłku o zmiennej intensywności.
Jak zmniejszyć zakwasy – rozciąganie
Rozciąganie po treningu jest równie ważne jak rozgrzewka czy właściwe ćwiczenia, a to z uwagi na stanu tkanki mięśniowej i mikrouszkodzenia powstające przy intensywnym wysiłki. Stretching pozwala bowiem rozluźnić napięte włókna mięśniowe, przez co jest idealnym sposobem na zakwasy mięśni. Rozciąganie warto włączyć do swojej codziennej rutyny i to nie tylko tej potreningowej – delikatny stretching rano i wieczorem pomoże w pozbyciu się bolesnych zakwasów nóg, rąk czy brzucha.
Co zrobić z zakwasami – kontynuowanie treningów
Wiele osób popełnia podstawowy błąd zaprzestając treningów tuż po pojawieniu się zakwasów. Obolałe mięśnie to jednak nie powód, aby całkowicie zrezygnować z aktywności fizycznej. Jej wymiar powinien być jednak nieco bardziej ograniczony pod względem intensywności z uwagi na powstałe mikrourazy tkanki mięśniowej. Zakwasy nóg, a szczególnie zakwasy ud potrafią być niezwykle problematyczne i powodować duży dyskomfort, dlatego trening powinien skupiać się na pozostałych partiach mięśniowych, co pozwala nieco odciążyć nadwyrężone obszary. Dlatego też warto odpuścić sobie trening, który spowodował powstanie zakwasów w newralgiczny miejscach i wrócić do niego po ustąpieniu objawów zakwasów.
Jak szybko zwalczyć zakwasy – maści i środki przeciwbólowe
Jak wyleczyć zakwasy, gdy ostry ból mięśni nie daje o sobie zapomnieć? W skrajnych przypadkach, gdy domowe metody zawodzą, warto sięgnąć po środki przeciwbólowe – maści lub tabletki. Przed zażyciem preparatu warto upewnić się, że nie zawiera on steroidowych substancji przeciwbólowych i postawić na leki bazujące na bezpiecznym ibuprofenie czy naproksenie. Jak pozbyć się z zakwasów ud, a w zasadzie zniwelować ich nadwrażliwość? Domiejscowe stosowanie maści przeciwzapalnych na zakwasy powinno szybko uśmierzyć ból. Warto jednak pamiętać, że leki przeciwbólowe łagodzą objawy zakwasów, a nie eliminują ich przyczyny, dlatego warto zadbać o stan swoich mięśni i dać im czas na pełną regenerację przed przystąpieniem do intensywnych ćwiczeń.
Co na zakwasy ud i pozostałe partie mięśniowe – profilaktyka
Stare porzekadło głosi, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto dopełnić wszelkich starań, aby znajomość sposobów na zakwasy nóg, ud czy ramion okazała się nieprzydatna. W tym celu warto włączyć do swojej diety produkty bogate w przeciwutleniacze oraz białko, które przyspieszy odbudowę uszkodzonych mięśni. Jeśli chodzi o sam trening – należy pamiętać o każdorazowej rozgrzewce oraz rozciąganiu po ćwiczeniach, a także planie treningowym dostosowanym do aktualnej kondycji fizycznej. Na zakwasy nie zaszkodzi również ograniczenie intensywności pierwszego treningu po dłuższej przerwie.
Leave a Reply