zakonczona przyjazn

Jak poradzić sobie z zakończoną przyjaźnią?

Przyjaźń to piękna forma relacji. Nie każdemu udaje się ją w swoim życiu nawiązać. Druga osoba, na którą możemy liczyć w każdym momencie, czasem jednak z jakiegoś powodu nie chce kontynuować takiej znajomości. Taka inicjatywa może wyjść również z naszej strony. Niezależnie od powodu, z jakiego ta bliska więź się kończy, często zdarzenie to jest bolesnym doświadczeniem, które można porównać do rozstania w partnerskim związku romantycznym. Jak można poradzić sobie z zakończoną przyjaźnią i zbudować na nowo równowagę emocjonalną? Podpowiadamy.

Zrozumienie przyczyn zakończenia przyjaźni

Żeby móc poradzić sobie z zakończoną przyjaźnią, powinniśmy najpierw zrozumieć przyczyny takiej sytuacji. Może być ich wiele. Czasami naturalne zmiany w życiu sprawiają, że ktoś bliski nam dotychczas, nie jest już obecny w naszym otoczeniu. Pamiętajmy o tym, że ludzie się zmieniają. Mogą mieć nowe priorytety czy miejsce zamieszkania. Nierzadko wynikają też inne okoliczności, które osłabią nawet silne do tej pory relacje. Dlatego ważne jest, by zrozumieć, że takie sytuacje są naturalną częścią naszego życia i nie muszą być spowodowane przez którąś ze stron. 

Czasami jednak przyjaźń kończy się w wyniku konfliktu czy braku porozumienia. W relacji z przyjacielem lub przyjaciółką, nieporozumienia podobnie jak w innych związkach, mogą narastać i prowadzić do rozejścia się dróg dwóch osób. W takich sytuacjach możemy zastanowić się, czy ten konflikt był nieunikniony, czy może można było go rozwiązać? Często jednak najlepszym rozwiązaniem jest właśnie zakończenie takiej relacji, która mogła być toksyczna dla obu stron.

Pozwolenie sobie na przeżywanie emocji 

Koniec przyjaźni to trudny czas. Dlatego nie możemy oczekiwać od siebie, że w związku z takim wydarzeniem nie będą nam towarzyszyły żadne emocje. Pozwólmy sobie przeżywać smutek, żal, złość, a nawet poczucie winy, ponieważ te uczucia stanowią naturalną część procesu uzdrawiania. Dlatego, zamiast tłumić w sobie emocje, po zakończeniu przyjaźni pozwólmy sobie je przeżyć. Jeśli poczujemy taką potrzebę, możemy płakać. Warto też znaleźć wsparcie w osobie, która porozmawia z nami o naszych uczuciach. O takich kwestiach najlepiej jednak rozmawiać z kimś zaufanym lub ze specjalistą.

Każda osoba inaczej wyraża targające nią emocje. Dlatego niektórzy płaczą, inni zaczynają chodzić na siłownię czy biegać, aby to wysiłkiem fizycznym stłumić negatywne uczucia. Świetne sposoby na wyrażanie emocji w konstruktywny sposób to też pisanie dziennika, malowanie czy medytacja. Warto wypróbować również ćwiczeń oddechowych lub jogi, które mogą pomóc nam złagodzić napięcie i znaleźć wewnętrzny spokój

Unikajmy obwiniania siebie lub innych o zakończenie przyjaźni

Koniec relacji z drugą osobą, również z przyjacielem czy przyjaciółką, często wywołuje w nas poczucie winy i sprawia, że analizujemy każdą sytuację, obwiniając siebie o to, że to przez nas coś poszło nie tak. Niestety łatwo jest wtedy popaść w spiralę myślenia „To moja wina” lub „To wszystko przez nią/niego”. Zamiast myśleć w ten sposób, powinniśmy spojrzeć na sytuację z dystansem. Zastanówmy się, co poszło nie tak i czy mogliśmy zrobić coś inaczej. Dzięki temu wyciągniemy wnioski, które przydadzą nam się w przyszłych relacjach.

Pamiętajmy jednak, że nie każda przyjaźń jest wieczna. Dlatego jej zakończenie nie musi oznaczać porażki. Ważne jest, by odpuścić poczucie winy, ponieważ często niepotrzebnie obciąża ono naszą psychikę i sprawia, że trudno nam się skupić na sobie, a czasami nawet na wykonywaniu codziennych czynności.

Jak zbudować nową rzeczywistość po zakończeniu przyjaźni?

Samotność po utracie przyjaciela może być trudna. Potraktujmy ją jednak jako szansę na rozwój. Dlatego po zakończeniu takiej relacji, skupmy się na sobie i na tym, aby to właśnie o siebie zadbać. W jaki sposób? Możemy zapisać się na przykład na zajęcia, które będą rozwijały nasze pasje. Może to być taniec, śpiew, jazda konna, sztuki walki, tenis, malowanie, rzeźbiarstwo i wiele innych. 

Warto również zacząć, najpierw w zaciszu własnego domu odkrywać nowe zainteresowania czy też rozwijać pasje, na które do tej pory nie mieliśmy czasu. Pamiętajmy, że inwestowanie w siebie pomoże nam odzyskać poczucie własnej wartości i niezależności. Dodatkowo chodząc na różnego rodzaju zajęcia czy warsztaty, mamy szansę poznać tam nowych ludzi.

Po zakończeniu przyjaźni nie powinniśmy zamykać się na świat. Nawet jeżeli jest nam w danym momencie trudno wyobrazić sobie, że moglibyśmy nawiązać nową przyjaźń, to pamiętajmy o tym, że życie często weryfikuje nasze plany i mocno nas zaskakuje. Dlatego też warto, kiedy poczujemy się na to gotowi, wyjść do ludzi, na przykład dołączyć do grup zainteresowań czy pójść ze znajomymi z pracy na integrację, a więc po prostu otworzyć się na nowe znajomości.

Praktykowanie wdzięczności

Kiedy już pierwsze negatywne emocje spowodowane zakończeniem przyjaźni miną, warto zacząć praktykować wdzięczność. Dlatego, zamiast skupiać się na stracie, spróbujmy docenić to, co dała nam zakończona już relacja. Być może nauczyła nas czegoś nowego czy też pomogła przetrwać trudny czas bądź też wzbogaciła nasze życie w inny sposób. 

Traktujmy więc wspomnienia z przyjacielem jako skarb. Dlatego jeżeli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy kończyć tego typu relacje w sposób pokojowy. Szczera rozmowa i wzajemne podziękowanie za wspólne chwile, mogą przynieść ukojenie. Czasami dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeżeli relacja z drugą osobą zakończyła się kłótnią lub innym nieporozumieniem jest spotkanie po pewnym czasie. Warto wówczas porozmawiać i wyjaśnić pewne kwestie tak, aby zamknąć za sobą ten rozdział.

Czas leczy rany

Pamiętajmy, że zarówno po zakończeniu przyjaźni, jak i innego związku, musimy dać sobie trochę czasu. Dlatego, mimo że zakończenie takiej relacji może boleć, to z czasem rany te zaczną się goić. Pamiętajmy, że w takim przypadku czas jest naszym sprzymierzeńcem. Dlatego dajmy sobie przestrzeń i cierpliwość na przepracowanie takiej straty. Każdy proces emocjonalny wymaga czasu. 

Jeżeli jest nam trudno poradzić sobie z własnymi emocjami, możemy poszukać również wsparcia u specjalisty. Terapia pozwala nie tylko przepracować pewne schematy i zrozumieć powody zakończenia relacji, ale również wykształtować mechanizmy, dzięki którym będzie nam łatwiej budować zdrowsze przyjaźnie w przyszłości.