Mimo że skóra na piętach jest grubsza i wydawałoby się, że nie wymaga tak specjalnej pielęgnacji jak inne obszary naszego ciała, to jednak właśnie ze względu na ten fakt, jest bardziej narażona na rogowacenie. Pękanie pięt to problem nie tylko natury estetycznej, ponieważ może skutkować również pojawieniem się bolesnych ran. Dlatego warto o nie regularnie dbać. Jak? Przedstawiamy sprawdzone sposoby.
Dlaczego pięty pękają – najczęstsze przyczyny
Z problemem suchych, popękanych pięt zmaga się wiele osób. U każdej z nich jednak przyczyna tej dolegliwości może być nieco inna. Dlatego czasami warto przyjrzeć się temu, jak wygląda nasza pielęgnacja tego obszaru, dieta czy stosowane obuwie, ponieważ nierzadko dopóki nie wyeliminujemy czynnika wywołującego rogowacenie naskórka, wówczas nawet najlepsze kremy i zabiegi kosmetyczne, nie pozwolą nam osiągnąć długotrwałego efektu zadbanych stóp. Czynniki, które odpowiadają za pogorszenie kondycji pięt to m.in.:
- zbyt intensywne złuszczanie skóry,
- źle dobrane obuwie,
- niedobór witaminy A,
- odwodnienie organizmu,
- zmiany hormonalne,
- zbyt długie stanie w jednej pozycji,
- uwarunkowania genetyczne,
- nadwaga i otyłość.
Z problemem tym zmagają się również osoby cierpiące na cukrzycę ze względu na to, że nierzadko mają one delikatniejszą skórę w tym obszarze. Choroby, które predysponują do suchych pięt to także atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, niedoczynność tarczycy, reumatyzm, ale też zaburzenia krążenia czy schorzenia nerek.
Krem do stóp – podstawa codziennej pielęgnacji
Podstawą codziennej pielęgnacji stóp powinno być stosowanie kremu przeznaczonego do tego obszaru. Niezwykle istotne jest, by posiadał on odpowiednie stężenie mocznika. Dlatego kupując taki produkt, warto zastanowić się, na jakim działaniu nam zależy. W przypadku kiedy stężenie tej substancji wynosi do 10%, wówczas ma ona właściwości zmiękczające skórę i zwiększające przepuszczalność warstwy rogowej. Z kolei w koncentracji powyżej 10% złuszcza suchy naskórek, uszczelnia płaszcz hydrolipidowy i reguluje proces rogowacenia. Najlepsze kremy do stóp powinny w składzie posiadać również związki takie jak:
- gliceryna,
- witamina A i E,
- pantenol,
- kwas mlekowy,
- lanolina,
- alantoina,
- aloes,
- masło Shea.
W takich produktach mogą znajdować się również ceramidy, odżywcze olejki roślinne, a także eteryczne o działaniu przeciwbakteryjnym, miód, witamina B5 czy algi.
Peeling do stóp – mechaniczne usunięcie zrogowaciałego naskórka
Warto do swojej rutyny wdrożyć rytuał pielęgnacyjny, w którym przynajmniej raz w tygodniu usuniemy zrogowacenia i martwy naskórek na skórze stóp. W tym celu najlepiej wykorzystać peeling. Obecnie takie produkty dostępne są zarówno w wersji mechanicznej, jak i enzymatycznej. Ta pierwsza, jak sama nazwa wskazuje, ma postać gruboziarnistych drobinek, które trzeba wmasować w ten obszar, a następnie spłukać wodą.
Enzymatyczne wersje z kolei wymagają nieco więcej cierpliwości, ponieważ nakłada się je na wybrany obszar i czeka, aż związki zawarte w takim kosmetyku zaczną działać. Zazwyczaj od 5 do 15 minut, w zależności od zaleceń producenta. Następnie należy spłukać pozostałości produktu, nałożyć krem na suche pięty i cieszyć się z gładkich stóp.
Regularne usuwanie twardego naskórka można przeprowadzać również za pomocą pumeksu. Jednak obecnie z uwagi na możliwość mechanicznego uszkodzenia tego obszaru, specjaliści zalecają stosowanie peelingów.
Maski do stóp na suche pięty
Po wykonaniu peelingu raz w tygodniu warto nakładać na suche stopy nawilżające i regenerujące maski. Produkty takie zazwyczaj mają wyższe stężenie składników aktywnych niż standardowy krem przeznaczony do tego obszaru. Dobrze jest je nakładać zwłaszcza na noc, stosując grubą warstwę, a następnie włożyć bawełniane skarpetki. Dzięki temu rano wstaniemy z pięknymi i wypielęgnowanymi stopami.
Zmiękczające kąpiele a pielęgnacja stóp
Osoby preferujące domowe sposoby na suche pięty, często korzystają ze zmiękczających kąpieli. Moczenie stóp w soli leczniczej, naparach z ziół, mleku czy sodzie oczyszczonej wpływa pozytywnie na zmiękczenie naskórka. Wystarczy już 15-20 minut, aby stał się on miękki. Można wykorzystać wówczas także olejki eteryczne o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych.
Domowe sposoby na suche, pękające pięty
Domowe sposoby na zrogowaciałe pięty pozwalają zatroszczyć się o stopy, wykorzystując produkty, które najczęściej posiadamy w kuchni czy łazience. Najchętniej wykorzystywanym składnikiem o charakterze zmiękczającym twardy naskórek i usuwającym martwe komórki, a także zrogowacenia, jest soda oczyszczona. Można ją zastosować zarówno do stworzenia peelingu, jak i moczenia stóp. W tym pierwszym przypadku należy dwie łyżki sody zmieszać z jedną łyżką wody, by uzyskać gęstą papkę. Do kąpieli z dodatkiem tej substancji również warto dodać jej dwie łyżki.
Skarpetki złuszczające na popękane pięty
Od pewnego czasu na rynku dostępne są również skarpetki złuszczające, które świetnie sprawdzą się na suche i popękane pięty, a także zrogowacenie skóry. Ich zadaniem, jak sama nazwa wskazuje, jest złuszczenie naskórka. Nasączone są substancjami, które rozpuszczają wiązania komórek, jednocześnie stymulując proces produkcji elastyny i kolagenu. Za takie działanie odpowiada głównie kwas glikolowy, mlekowy, a także salicylowy.
Po taki produkt nie można jednak sięgać zbyt często. Dodatkowo lepiej nie stosować go przed ważnym wyjściem, kiedy planujemy stylizację z odkrytymi stopami, ponieważ na efekt ich działania trzeba poczekać kilka dni. Wówczas nasze stopy zaczynają się łuszczyć i proces ten może potrwać nawet ponad tydzień.
Zrogowaciałe pięty – kiedy konieczna jest wizyta u podologa?
Kiedy domowe sposoby na popękane pięty i odpowiednia pielęgnacja, a więc stosowanie kremów o działaniu nawilżającym, złuszczanie naskórka i regeneracja suchej skóry, nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, wówczas warto rozważyć wizytę u podologa. Taki specjalista, wykorzystując profesjonalne narzędzia, takie jak skalpel, frezy czy dłuta, jest w stanie usunąć zrogowaciały naskórek, a także zniwelować problem suchych stóp.
Pamiętajmy jednak, że nawet po wizycie w takim gabinecie, aby utrzymać jak najdłużej efekty, musimy dbać o pielęgnację tego obszaru. Specjalista może też zalecić nam na przykład maść nakładaną punktowo o działaniu dostosowanym do naszego problemu czy sztyfty na odciski.
Leave a Reply