Fleksitarianizm i souping -na czym polegają

Moda dociera wszędzie, nawet na nasze talerze. Sprawdź, jakie dietetyczne trendy będą rządziły w 2017 r. Czym możesz się zainspirować, aby tryskać witalnością i cieszyć się dobrym zdrowiem?

Fleksitarianizm – postaw na moc warzyw

Trendem, który zdaniem wielu ekspertów ds. żywienia będzie na topie jest fleksitarianizm. Co to takiego? Mowa o tak zwanym elastycznym wegetarianizmie. Możesz się nim zainteresować jeśli chcesz, aby w Twoim jadłospisie znalazły się potrawy bazujące na warzywach i owocach, a przy tym nie potrafisz zrezygnować z jedzenia mięsa.

Ta metoda żywienia jest o tyle zdrowa, że jak podaje Instytut Żywności i Żywienia, zwiększenie spożywania produktów o pochodzeniu roślinnym stanowi jedną ze skutecznych metod zapobiegania powstawania chorób nowotworowych. Ponadto jest to także pomocne we wspomaganiu odporności, walce ze stresem czy koniec końców, przedwczesnym starzeniem.

Dietetyczne trendy 2017 – souping

Pod pojęciem souping kryje się „detoks” zupowy. Jest to jedna z metod oczyszczania organizmu, która zyskuje coraz więcej zwolenników. Szturmem podbiła już Stany Zjednoczone, a teraz coraz śmielej wkrada się do naszych rodzimych jadłospisów. Na czym polega souping? na przyrządzaniu zup przyrządzanych na wywarze ze świeżych (dostępnych sezonowo) warzyw. Nie dodajesz do nich mąki ani śmietany. Zadaniem zupy jest także dostarczanie organizmowi nie mniej niż 120 kcal. Pamiętaj o tym, że im więcej zieleniny do niej dodasz, tym lepiej dla Ciebie.

Dietetyczne trendy 2017 – fioletowe posiłki

freshnfitcuisine.files.wordpress.com

Dietetycy z całego świata zapowiadają: fiolet zdominuje w tym roku kuchnię. Mowa o diecie skomponowanej na bazie purpurowych składników (owocach lub warzyw) bogatej w antyoksydanty. Mają one bardzo korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Dzieje się tak m.in. dlatego, iż skutecznie spowalniają one procesy starzenia się skóry, a ponadto działają przeciwzapalnie. Taką nieocenioną bazą przeciwutleniaczy są m.in. jagody acai, czarna porzeczka, winogrona czy buraki. W ostatnich znajdziemy m.in. kwas foliowy, witaminę C, mangan, żelazo oraz potas.

Bez względu na to, na który z żywieniowych trendów się zdecydujesz musisz pamiętać o tym, aby Twoją główną zasadą żywienia był: racjonalizm. Warto także zasięgnąć porady specjalisty.