pomysl na diete

Czego nie jeść, żeby schudnąć – sprawdź, jakie składniki powinnaś wyeliminować z codziennego jadłospisu

Sezon wiosenno-letni często motywuje nas do pozbycia się nadprogramowych kilogramów. O ile warto kochać siebie w każdym wydaniu, o tyle jeśli czujemy, że jednak musimy zadbać o formę, trzeba pochylić się nad tym nieco głębiej. Nie rzucaj się w wir poszukiwań diety cud, która w magiczny sposób sprawi, że nagle wskoczysz w ulubione szorty. To krótka droga do wyrobienia niezdrowych nawyków i jeszcze krótsza do osiągnięcia efektu jojo. Zamiast tego zacznij od wyeliminowania z codziennego jadłospisu niektórych produktów. Gwarantujemy, że odczujesz różnicę. O jakich mowa? Już tłumaczymy.

Znacie to uczucie wszechogarniającego głodu po tym, jak pomyślicie sobie o diecie? Zwykle kojarzy się ona z wyrzeczeniami, które powodują często frustrację. Sęk w tym, aby tak skomponować jadłospis, aby był on nie tylko dopasowany do naszego stylu życia, predyspozycji zdrowotnych, ale także poziomu aktywności. Nie bez znaczenia pozostaje także nasz metabolizm. Bardzo ważną rolę odgrywa ponadto bilans kaloryczny, w tym uwzględnienie odpowiedniej ilości błonnika, tłuczy, jak również węglowodanów. Można jednak na początku postawić na eliminację z codziennego menu produktów, które co prawda niwelują nieco poczucie głodu, ale bardzo mocno także wpływają na to, że nasza sylwetka nabiera pełniejszych kształtów. Z ich ,,pomocą” szybko przybieramy na wadze z uwagi na dość duży przyrost tkanki tłuszczowej. Wśród nich są znane i lubiane, ale niekoniecznie zdrowe i jakościowe. O jakich mowa?

Zasady zdrowego żywienia – kilka słów wstępu

Na początku drogi z eliminacją niewłaściwych produktów powinnyście wiedzieć, że zdrowe nawyki powinny towarzyszyć Wam nie tylko wtedy, kiedy chcecie zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale zawsze. Takie działanie, to świetna droga nie tylko do wymarzonej sylwetki, ale także do tego, abyście dobrze czuły się w swojej skórze. Ma to wpływ zarówno na samopoczucie, ilość energii, jak i to, że zdecydowanie poprawicie jakość swojego życia. Oto kilka cennych wskazówek:

1) Jedz 5 posiłków dziennie

Nie jest sztuką zjeść 2 czy 3 obfite posiłki, a umiejętnie rozłożyć sobie ich porcje w czasie. Zdecydowanie lepszym działaniem jest to, aby podzielić je na 5 porcji i spożywanie ich w miarę możliwości – równych odstępach czasu. Zwróćcie uwagę na ich objętość. Najważniejszymi posiłkami dnia jest pierwsze śniadanie, obiad oraz kolacja. Drugie śniadanie oraz podwieczorek, to raczej zdrowe przekąski, których zadaniem jest dostarczenie Wam odpowiedniej ilości składników odżywczych, jak i niedopuszczenie do uczucia głodu, które po prostu prowadzi do niepotrzebnego podjadania. Sięgajcie więc po warzywa, owoce, kefiry, maślanki czy też jogurty naturalne.

2) Daj sobie czas na zmniejszanie ilości porcji

Nie bądźcie w przysłowiowej gorącej wodzie kąpane. Jeśli jeszcze nie nauczyłyście się jeść regularnie, nie rzucajcie się od razu na głęboką wodę. Starajcie się stopniowo ograniczać ilości spożywanych porcji, aż dojdziecie do momentu, że będziecie w stanie tak je sobie ułożyć w ciągu dnia, aby nie chodzić głodne.

3) Picie wody ma znaczenie

Ogromnie ważną rolą na drodze do dobrego samopoczucia, jest picie wody. Sięgajcie po około 2 liry dziennie i pamiętajcie – woda smakowa to nie to samo co czysta, mineralna. Wspomniana zawiera mnóstwo niezdrowego cukru, który skutecznie przyczyni się do pojawienia nadprogramowych kilogramów, a nawet problemów ze zdrowiem.

Czego nie jeść, żeby schudnąć, a potem nie przytyć

Opisane przez nas wskazówki są ważne zarówno na drodze do osiągnięcia wymarzonej sylwetki w trakcie diety odchudzającej, jak również wówczas, kiedy chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe. Najważniejsze jest to, abyś była konsekwentna w swoich działaniach.

– Zrezygnuj ze spożywania tłustych mięs. W praktyce oznacza to, żeby wprowadzić do swojego menu chude gatunki mięs na rzecz baraniny, wieprzowiny, kaczki czy też gęsi. Mowa na przykład o tym z indyka, kurczaka czy też cielęcinie. Warto docenić także odżywczą moc ryb w tym mintaja, łososia, pstrąga, tuńczyka oraz śledzia.

– Szukaj zamienników słodyczy. Umówmy się, dla wielu z nas słodycze są nieodzownym elementem jadłospisu. To świetny sposób na stres, albo przekąskę, która ma poprawić nam nastrój. Oczywiście, wszystko jest dla ludzi, ale odpowiednich ilościach. Doceńcie moc gorzkiej czekolady, której kilka kostek ma nawet działanie zdrowotne. Zamiast po batony, sięgajcie po owoce, a zwłaszcza te, które charakteryzują się niskim indeksem gimnicznym. Mowa między innymi o jabłkach, gruszkach, malinach, truskawkach czy też brzoskwiniach. Średni IG mają natomiast banany, mango czy też czerwone borówki.

– Odstaw na bok niezdrowe przekąski. Ich grono jest naprawdę duże. Mowa między innymi o daniach typu fast food czy też chipsach oraz paluszkach. Wciągają niemiłosiernie i nie dość, że są prawdziwą bombą kaloryczną, to przy tym jeszcze są zwyczajnie niezdrowe. Z ich pomocą można zaspokoić uczucie głodu jedynie na chwilę, a to dlatego, że zawierają one bardzo małą ilość błonnika pokarmowego. Zamiast tego rodzaju przekąsek sięgaj raczej po produkty z dużą zawartością witamin i błonnika, w tym otręby, warzywa oraz orzechy.

– Białe pieczywo zastąp produktami zbożowymi. Białe pieczywo jest przysłowiowym zapychaczem, często zawierającym także wiele wzmacniaczy smaku, spulchniaczy etc., które o ile pozwalają nam poczuć sytość, o tyle nie do końca wpisują się w zdrowe nawyki żywieniowe. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie zastąpienie ich chlebem razowym na naturalnym zakwasie, albo też zawierającym różnego rodzaju ziarna.

– Unikaj używek i słodkich napojów. Alkohol tuczy i w tym temacie nie ma dyskusji. O ile czasem lampka wina nie zaszkodzi, o tyle już piwa, likiery czy drinki nie są dobrym sprzymierzeńcem utrzymania ciała w dobrej formie. Bardzo ważne jest też to, żeby nie pić dużych ilości czarnej herbaty, jak również zrezygnować z kofeiny w nadmiarze. Tu z pomocą przyjdzie m.in. czerwona oraz zielona herbata.

Czego nie jeść, żeby schudnąć i jak gotować?

Oprócz tego, że powinnyście zadbać o to, co znajdzie się w Waszym codziennym jadłospisie bardzo ważne jest to, w jaki sposób będziecie przygotowywały posiłki. W praktyce mowa między innymi o tym, aby w miarę możliwości zrezygnować ze smażenia. Są inne techniki kulinarne, które przyczyniają się do tego, że potrawy nie są tłuste, a przy tym są po prostu smaczne.

Bardzo dobrą praktyką, którą wcielić w życie jest gotowanie z użyciem małej ilości wody. Świetnie sprawdza się również gotowanie na parze, albo także pieczenie w piekarniku. Jeśli macie kombiwar, to także warto na niego postawić. Nie bez znaczenia pozostaje także grillowanie. Jeśli lubicie potrawy w postaci duszonej, to również możecie to robić, ale pamiętajcie o tym, aby w takim działaniu jak najbardziej unikać tłuszczu. To on jest sprzymierzeńcem złego samopoczucia, uczucia sytości, a raczej nawet ciężkości. Ociekające nim potrawy są ciężkostrawne, nie wspominając już o tym, że szkodliwe dla naszego zdrowia.

Jak widać, wyeliminowanie niektórych składników z codziennej diety może być dla naszej sylwetki wręcz zbawienne. Nie bez znaczenia pozostaje także to, że przyczynia się to do zdecydowanie większej ilości energii. Kolejna kwestia, to także poprawa kondycji. Nie czujemy się ciężko, a co za tym idzie – mamy więcej motywacji i sił do działania. Obok tego, że zrezygnujemy z objadania się, jak również stawiania na niezdrowe składniki, ważne jest to, żeby zaprzyjaźnić się z aktywnością fizyczną. Tutaj oczywiście należy ją odpowiednio dobrać do naszych predyspozycji oraz ogólnej kondycji organizmu. Pamiętajcie, że nawet spacer może podziałać cuda. Dobrze jest postawić na regularny trening, niemniej istotne jest to, żeby zaprzyjaźnić się z jakąkolwiek formą aktywności, kiedy ten nie wchodzi w rachubę. Marsz, pływanie, bieganie, jazda na rowerze – możliwości jest naprawdę wiele. Sęk w tym, aby wykorzystać ich potencjał. To krótka droga do tego, aby nasze życie było jakościowe, a codzienność przynosiła wiele satysfakcji pt. jestem z siebie dumna.