Classic blue we wnetrzach
italianbark.com

Classic Blue wybrany kolorem roku 2020 Pantone. Pomysły na aranżacje wnętrz

Instytut Pantone od równo 20 lat wybiera kolor przewodni na dany rok. W 2020 roku eksperci postawili na Classic Blue, czyli tłumacząc z języka angielskiego – klasyczny niebieski. W poprzednim roku, kolorem wybranym przez amerykański instytut był kolor o tajemniczej nazwie Living Coral, czyli ciepły, koralowy odcień o złotym wykończeniu. Różnica między kolorem 2019 roku a 2020 jest kolosalna, dlatego też wybór ekspertów Pantone dla niektórych był dosyć zaskakujący.

Dlaczego akurat 19-4052 Classic Blue?

Wybór Classic Blue jako koloru roku 2020 nie jest jednak przypadkowy. Eksperci z Pantone Color Institute co roku dokładnie analizują kolory i ich wpływ na świadomość społeczną. Inspiracji nierzadko szukają w sztuce, modzie, kinematografii, nowoczesnych aranżacjach wnętrz, a nawet na ulicach największych miast świata czy popularnych kierunkach turystycznych.

W tym roku to właśnie kolor 19-4052 Classic Blue urzekł ekspertów i stał się kolorem przewodnim w wielu branżach. Również w home designie będzie można zauważyć duży wpływ klasycznego niebieskiego na aranżacje nowoczesnych wnętrz. Jak zatem wykorzystać Classic Blue w aranżacji mieszkania? Z jakimi kolorami łączyć Classic Blue?

classic blue pantone
blog.sampleboard.com

Kolor niebieski – ukryta symbolika

Niebieski posiada wiele znaczeń symbolicznych, które różnią się od kultury czy wierzeń danego regionu. Kolor niebieski często jest określany kolorem nadziei, spokoju i czystości. W wielu religiach można znaleźć nawiązania do niebieskiego jako koloru boskości i niezawodności.

Classic Blue – krótka charakterystyka

Eksperci Pantone porównują barwę Classic Blue z kolorem wieczornego nieba. Classic Blue jest zdecydowanie bliższy granatowi niż błękitowi, dlatego określany jest jako kolor uniwersalny, a nawet ponadczasowy. Eksperci w uzasadnieniu swojej decyzji zaznaczają również, że w dzisiejszych czasach trudno o stabilne i nienaruszalne wartości, a kolor Classic Blue jest niezawodny i godny zaufania.

Kolor roku pantone 2020
sampleboard.com

Classic Blue w aranżacjach wnętrz 2020

Jako że kolor Classic Blue został wybrany kolorem 2020 roku, będzie również obecny w aranżacjach wnętrz. Classic Blue z pewnością należy do kolorów nasyconych, o wyraźnej głębi, dlatego dobrze sprawdza się jako motyw przewodni w salonach czy sypialniach. Z uwagi na jego dość intensywny kolor, warto postawić na jeden mocny akcent w odcieniu Classic Blue. Jedna lub dwie ściany w dużym pomieszczeniu pomalowane na niebiesko w zupełności wystarczą do uzyskania mocnego efektu.

Classic Blue w dekoracjach wnętrz

Kolor Classic Blue 19-4052 będzie prezentować się równie imponująco w postaci dodatków do pokoju dziennego czy sypialni. Obszerny dywan z długim włosiem w kolorze niebieskim z pewnością zostanie doceniony przez gości. Classic Blue świetnie sprawdzi się jako kolor zasłon lub innych tekstyliów używanych do dekoracji salonów i sypialni, szczególnie, jeśli kolorystyka pomieszczeń utrzymana jest w neutralnej tonacji.

Classic Blue w aranżacji łazienki

Classic Blue w dekoracji łazienki? Dlaczego nie! Klasyczny niebieski może nie być najlepszym wyborem w przypadku płytek czy mebli łazienkowych, jednak w dekoracjach można pozwolić sobie na użycie bardziej wyrazistych barw, a klasyczny niebieski właśnie do nich należy. Wazony, pojemniki na mydło czy szczoteczki do zębów – istnieje duże prawdopodobieństwo, że Classic Blue okaże się dobrym wyborem.

classic blue 2020
sampleboard.com

Z czym łączyć Classic Blue?

Klasyczny niebieski to jeden z niewielu odcieni w palecie kolorów, który zdaje egzamin w wielu konfiguracjach. Classic Blue z beżem, różem czy bielą to rozwiązania niezawodne. Nieco bardziej odważne wydaje się zestawienie Classic Blue ze złotem i srebrem. Classic Blue wykorzystywany jest również w parze z innymi, żywymi kolorami jak żółty, pomarańczowy czy fioletowy.