menstruacyjne bole

Bóle menstruacyjne – jak radzić sobie w te dni?

Dla wielu kobiet okres to trudny czas nie tylko ze względu na krwawienie, ale także na towarzyszący dyskomfort. Odczuwany wtedy ból może mieć podłoże chorobowe, jednak często jest on objawem towarzyszącym złuszczaniu się nabłonka macicy. Oto sposoby, jak sobie poradzić z dolegliwościami podczas menstruacji!

Ból miesiączkowy – miejsca występowania

Bóle menstruacyjne to zmora wielu kobiet, które mierzą się z nimi każdego miesiąca. Jest to nieprzyjemny dla nich czas, który często oznacza wyłączenie się z codziennych aktywności na kilka dni. Niekiedy objawy są tak silne, że utrudniają zwyczajne funkcjonowanie i wypełnianie swoich obowiązków, w tym chodzenie do pracy. Najczęstsze dolegliwości podczas miesiączki to:

  • Ból brzucha, który występuje w okolicach podbrzusza i dolnej części macicy. Może on być tępy lub promieniować do pleców lub ud.
  • Ból pleców pojawiający się zazwyczaj w ich dolnych partiach lub okolicach lędźwiowych. Powodowany jest skurczami macicy lub napięciem mięśniowym związanym z procesem menstruacyjnym.
  • Bóle głowy, w tym migrenowe, często wywoływane przez zmiany hormonalne.
  • Ból w okolicy miednicy, który może być powodowany skurczami macicy, stanem zapalnym czy endometriozą.
  • Ból nóg, który występuje rzadziej niż inne dolegliwości, a jego przyczyną może być napięcie mięśniowe lub zatrzymywanie się wody w organizmie.
  • Ból piersi i ich obrzęk.

Objawy te mogą pojawić się przed rozpoczęciem krwawienia i towarzyszyć Ci w trakcie PMS. Niewykluczone jest też to, że ustąpią lub nasilą się one podczas miesiączki – jest to kwestia indywidualna u każdej kobiety.

Najczęstsze przyczyny bólów menstruacyjnych

Ból jest naturalną reakcją organizmu na urazy, bodźce lub choroby. Kiedy jednak zaczyna wykraczać on poza granice normy i nie wynika wyłącznie ze skurczy macicy, warto skonsultować się z lekarzem. Najczęstsze przyczyny nasilania się dolegliwości miesiączkowych to:

  • Endometrioza – przy tym schorzeniu tkanka podobna do błony śluzowej macicy rośnie poza nią. Może to prowadzić m.in. do nasilania się dolegliwości menstruacyjnych i występowania bólu podczas stosunku.
  • Zespół policystycznych jajników (PCOS) – jednym z jego objawów są zaburzenia hormonalne, które mogą powodować nieregularne cykle menstruacyjne i ból podczas miesiączki.
  • Mięśniaki macicy – to guzy powstające na tym organie, które mogą wzmagać bóle menstruacyjne, zwłaszcza jeśli są one duże lub niefortunnie umiejscowione.
  • Zaburzenia hormonalne, takie jak niedoczynność tarczycy, mogą prowadzić do nieregularnych cykli menstruacyjnych i bolesnych miesiączek.
  • Zapalenie miednicy – stan zapalny może powodować dyskomfort podczas menstruacji.
  • Zespół jelita drażliwego (IBS) – niektóre kobiety doświadczają zaostrzenia objawów tej choroby podczas miesiączki, co wiąże się z nasileniem samego krwawienia.

Miesiączka – sposoby na złagodzenie bólu

W wielu sytuacjach można sobie pomóc i złagodzić ból towarzyszący miesiączce. Jednym z popularniejszych rozwiązań są ciepłe okłady. Spędzanie czasu z termoforem przyłożonym do bolesnego miejsca (brzucha, pleców czy nóg) pomaga się rozluźnić i zmniejsza intensywność odczuwania skurczy.

Kolejnym sposobem na łagodzenie bóli miesiączkowych jest regularna i umiarkowana aktywność fizyczna. Podczas uprawiania jogi, spacerowania czy pływania do organizmu uwalniane są endorfiny, które działają jak naturalne środki przeciwbólowe.

Regularny sen jest ważnym czynnikiem mającym wpływ na prawidłową pracę układu hormonalnego, a więc również na to, jak przechodzi się miesiączki. Zwróć uwagę także na swoją dietę. Spożywanie zdrowych i zrównoważonych posiłków – bogatych w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, zdrowe tłuszcze i białka – może przyczynić się do zmniejszenia objawów PMS.

W wielu przypadkach pomocna będzie odpowiednia suplementacja, która zapewni uzupełnienie niedoborów mikroskładników i minerałów. Warto zwrócić uwagę na magnez, witaminę B6 czy kwas foliowy, ponieważ te składniki mogą pomóc w złagodzeniu objawów bólu miesiączkowego. Przed rozpoczęciem przyjmowania suplementów należy skonsultować się z lekarzem.

Czasem sięgnięcie po środki przeciwbólowe jest nieuniknione. Należy jednak pamiętać, aby przestrzegać zalecanych dawek oraz traktować przyjmowanie preparatów tego typu jako ostateczność.

Domowe sposoby na bolesne miesiączki

Jak radzić sobie z bólami miesiączkowymi w domowym zaciszu? Istnieje wiele sposobów na złagodzenie dyskomfortu podczas menstruacji. Jednym z nich jest wykonanie masażu brzucha zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Dzięki tej metodzie da się złagodzić skurcze i rozluźnić okolice podbrzusza.

Domowym lekiem na miesiączkowe dolegliwości są napary z ziół, np. rumianku, melisy czy imbiru. Mogą one pomóc w łagodzeniu bólów menstruacyjnych. Dodatkowo ograniczenie spożycia kofeiny i alkoholu również zadziała korzystnie na organizm w tym czasie.

Pomocne może być także stosowanie technik relaksacyjnych. Głębokie oddychanie, medytacja czy joga pomogą w złagodzeniu napięcia i stresu, co korzystnie wpływa na przechodzenie krwawienia.