Biżuteria do mebli – gałki i uchwyty

Urządzanie wnętrz nie ogranicza się tylko do wyboru idealnych mebli i tapety. Ważne, żeby współgrały ze sobą wszystkie elementy. Tylko w ten sposób możliwe jest uzyskanie atmosfery harmonii i równowagi, niezbędnej do maksymalnego odprężenia się w pomieszczeniu.
Jak stworzyć spójne, a jednocześnie oryginalne wnętrze?

Dobrym punktem odniesienia podczas urządzania domu są wszelkie magazyny i czasopisma designerskie. Znajdziemy tam porady dotyczące zalecanych połączeń materiałów, kolorów i faktur, a także aktualną modę, i ponadczasowe trendy, którymi można się zainspirować. Warto bawić się z unikalnymi wzorami na puste ściany, które mogą zastąpić konwencjonalne obrazy lub plakaty. Ciekawym zabiegiem jest także zestawianie ze sobą kontrastujących i uzupełniających się kolorów. Nie bójmy się odważniejszych kolorów szafek lub tapicerki – może to wnieść pewien powiew świeżości do konwencjonalnej kuchni, sypialni lub salonu.

Jednocześnie, warto pamiętać o funkcjonalności. Choć piękne, drewniane meble nie nadadzą się wszędzie, a ich wysoki koszt może nie współgrać z ergonomią i trwałością użytkowania. W przypadku wątpliwości, warto zasięgnąć porady eksperta – gdzie warto eksperymentować, a kiedy postawić na klasyczne, sprawdzone rozwiązania. Nawet jeżeli stawiamy na eklektyczny styl, dobrze zadbać o powtarzające się materiały lub kolory, które wprowadzą uczucie równowagi. Natomiast we wnętrzach minimalistycznych i monochromatycznych, dobrze o wprowadzeniu kilku drobnych elementów kontrastujących barwą lub fakturą – punktów do zawieszenia wzroku.

Jeżeli ustaliliśmy już ogólny wygląd pomieszczenia, czas na najprzyjemniejszy etap: dobór szczegółów. Elementy takie jak nóżki od kanapy, rodzaj zasłon, dywany, lub nawet gałki do mebli dodają niepowtarzalnego charakteru do każdego wnętrza. Nie są to też drogie akcesoria i wystarczy nieco się rozejrzeć, aby znaleźć ciekawe oferty w korzystnej cenie i wysokiej jakości.

Gałki do mebli

Gałki meblowe powinny być traktowane niczym biżuteria dla mebli – ma to być zwieńczeniem szafek i szuflad, pięknie komponować się z resztą pomieszczenia i dodawać szyku. Wyjątkowe gałki ceramiczne są świetnym wyborem. Często produkowane są one ręcznie, z wyjątkową starannością i uwagą poświęconą szczegółom. Wzory orientalne, eklektyczne, egzotyczne, klasyczne – jest z czego wybierać, a z pewnością dopasujemy ofertę do swoich mebli kuchennych i pokojowych. Różne wzory nadają się do innych pomieszczeń. Powinniśmy skupić się na prostszych wzorach do kuchni, gdzie znajduje się wiele szafek i lepiej zachować prostotę oraz wrażenie ładu i czystości. Natomiast do pojedynczej szafki w łazience, można zdecydować się na bardziej odważny wzór, kontrastujący z kolorem mebla lub nawiązujący do innych elementów pomieszczenia. Modne są na przykład uchwyty do szafek o organicznych kształtach kamieni, roślin lub drewnianych przekrojów. Inni wolą natomiast minimalistyczne wzory, które dodadzą do mebli wyszukanego szyku.

Dobrze postawić na gałki i uchwyty proste w montażu i demontażu. W przypadku zmiany koncepcji na charakter wnętrza lub uszkodzenie chwytaka, można z łatwością samodzielnie wymienić gałkę na inną. Obojętnie od wybranego stylu i wzoru gałek, należy pamiętać o ich praktycznym zastosowaniu. W związku z tym, zaleca się wybór kształtów, które nie tylko pięknie wyglądają, ale też dobrze leżą w dłoni. Dobrze dobrane uchwyty do szafek potrafią całkowicie zmienić wygląd mebli i całego pomieszczenia, a także dodać lub ująć ergonomii miejsca. Prosty zabieg wymiany gałek jest znakomitym sposobem na odświeżenie pomieszczenia, bez konieczności kosztownej wymiany całych mebli. Bogata oferta kształtów i materiałów uchwytów pozwoli na urządzenie wnętrza w dowolnym stylu i charakterze.