5 podstawowych zasad codziennej pielęgnacji włosów

Piękne, lśniące i zadbane włosy to atrybut każdej kobiety. Nie musimy wydawać wielu pieniędzy na profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne, jeżeli będziemy stosować kilka podstawowych zasad. Codzienna pielęgnacja jest dużo bardziej skutecznym sposobem na wzmocnienie i odżywienie naszych pasm, niż nawet najbardziej wyszukane zabiegi fryzjerskie. W jaki sposób dbać o włosy na co dzień? Podpowiadamy.

1. Mycie włosów

Włosy należy myć tak często jak tego potrzebują. Kluczowym elementem ich prawidłowej pielęgnacji jest dobór odpowiedniego szamponu, dostosowanego do potrzeb skóry głowy, a nie samego rodzaju włosa. W codziennej pielęgnacji warto postawić na naturalne szampony pozbawione silnych substancji powierzchniowo czynnych i silikonów. Włosy należy myć dwukrotnie. Niewielką ilość produktu nanosimy na dłoń i rozcieńczamy ją przy pomocy wody. Następnie wmasowujemy w skórę głowy i spłukujemy. Czynność tę powtarzamy jeszcze raz.

Przez wiele osób stosowana jest metoda OMO, która polega na myciu włosów w kolejności odżywka, szampon, odżywka. Wówczas najpierw na mokre włosy nakładamy odżywkę. Następnie stosujemy delikatny szampon. A na samym końcu ponownie aplikujemy produkt odżywiający.

2. Pielęgnacja włosów

Niezależnie od tego, jaką metodę mycia stosujemy, po spłukaniu szamponu należy nałożyć na włosy odżywkę lub maskę. Ich dobór powinien być uzależniony od rodzaju naszego włosa i jego potrzeb. Dla suchych, zniszczonych kosmyków warto wybrać produkty nawilżające i regenerujące, zaś do włosów z tendencją do przetłuszczania się, na lekkie, ułatwiające rozczesywanie, nieobciążające pasm produkty.

Kolejnym etapem pielęgnacji może być zastosowanie wcierki do włosów. Powinna być nałożona na wilgotny skalp, zaraz po umyciu kosmyków. Należy ją nakładać niewielkimi porcjami i wykonać masaż skóry głowy opuszkami palców.

3. Suszenie włosów

Włosy należy delikatnie odsączyć za pomocą specjalnego ręcznika lub bawełnianej koszulki i kiedy są mokre nie pocierać ich, ponieważ wówczas są one bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Włosy należy suszyć z odległości minimum 15 cm chłodnym strumieniem suszarki, najlepiej wyposażonej w funkcję jonizacji. Warto je przed rozpoczęciem tej procedury zabezpieczyć przy pomocy olejku do włosów lub sprayu termoochronnego. Jeżeli mamy wystarczająco dużo czasu, po wstępnym suszeniu włosów warto je pozostawić do samoistnego wyschnięcia.

4. Czesanie włosów

Aby prawidłowo czesać włosy, warto je wcześniej podzielić na partie i rozpocząć od rozczesywania końcówek, a następnie przechodzić ku górze. Nie wolno ich szarpać i wyrywać. Warto również zainwestować w dobrej jakości szczotkę, która nie będzie łamać naszych kosmyków na ich długości. Jeżeli jesteśmy posiadaczami włosów kręconych, wówczas musimy je rozczesywać na mokro. W tym przypadku najlepiej użyć grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami i postępować z nimi bardzo delikatnie.

5. Zabezpieczanie włosów

Odpowiednio dobrane kosmetyki do włosów to nie wszystko. Warto zwrócić uwagę, w jaki sposób zabezpieczamy nasze pasma na noc. Nie można spać z mokrymi włosami. Nie należy ich również ciasno związywać. Idealna fryzura do snu to luźny warkocz lub kok. Warto również zainwestować w satynowy czepek lub poszewkę.