ściana

Szalunki ścienne – 3 powody, dla których warto na nie postawić

Szalunki ścienne stosuje się w trakcie wznoszenia budynków. Dzięki ich pomocy można względnie szybko wznosić kolejne elementy konstrukcji takie jak ściany proste lub łukowe. Jakie trzy powody przemawiają za tym, że warto z nich korzystać? Podpowiadamy.

1. Do wielokrotnego użytku

Szalunki ścienne można wykorzystywać wielokrotnie. Oczywiście pod pewnym istotnym warunkiem – należy używać szalunków zgodnie z ich przeznaczeniem i we właściwy sposób. Aby przedłużyć ich żywotność producenci pokrywają je specjalnymi substancjami, które pełnią rolę ochronną. Tym samym są wystarczająco zabezpieczone, a więc drobne uszkodzenia, których nie da się uniknąć podczas pracy nie wpływają na ich funkcjonalność.

Specjalna powłoka antykorozyjna zastosowana na elementach stalowych pozwala korzystać z szalunków wielokrotnie i to przy zachowaniu pierwotnych właściwości wszystkich scalonych z sobą materiałów.

2. Proste w instalacji

Niektóre modele szalunków ściennych, szczególnie tych dostępnych w ofercie firmy https://szalbud.pl/ można montować ręcznie. Oznacza to, że w przypadku małych budów nie jest konieczne wynajęcie kosztownych żurawi lub dźwigów. Nie bez znaczenia jest to, że można spotkać się z ich zastosowaniem w przypadku małych, ale dość skomplikowanych projektów budowlanych.

Na szybki montaż i demontaż wpływa zastosowanie praktycznych w użyciu zamków, które może obsługiwać zaledwie jeden pracownik. Można dzięki temu błyskawicznie rozłączyć poszczególne elementy konstrukcji, przetransportować w nowe miejsce i bez konieczności gruntownego czyszczenia przytwierdzić do nowych elementów. Warto też zauważyć, że tego typu obiekty, dzięki zastosowaniu uniwersalnych rozwiązań łączących, można scalić z elementami wyprodukowanymi przez inne firmy. Pozwala to tym samym korzystać kierownikowi budowy z różnorakich rozwiązań w postaci płyt i słupów oraz zachować między nimi maksimum kompatybilności.

Czytaj więcej https://www.wydawnictwo-pentliczek.pl/jak-odswiezyc-elewacje-w-kilku-prostych-krokach/

3. Duża oszczędność pieniędzy i czasu

Kluczowym argumentem przemawiającym za wykorzystanie szalunków ściennych jest ich niewielki koszt w porównaniu do tradycyjnych metod. W dzisiejszych czasach firmy budowlane muszą często zmieniać lokalizację swojej pracy. Wymusza to tym samym konieczność łatwego transportu i zwiększenia mobilności wszystkich elementów stosowanych na budowie. Nie ma wątpliwości co do tego, że współcześnie produkowane szalunki są bardzo lekkie, a przy tym bardzo wytrzymałe. Na oszczędność wpływa także to, że w sprzedaży dostępne są płyty wielkopowierzchniowe, które mogą zaoszczędzić wydatki i skrócić czas pracy w przypadku potrzeby pokrycia dużych przestrzeni.