Strój kąpielowy dla malucha

Strój kąpielowy dla malucha

Skóra dziecka jest zdecydowanie bardziej wrażliwa, od już całkowicie wykształconej skóry dorosłego. Trzeba zadbać o ochronę adekwatną do wieku dziecka. W grę wchodzą nie tylko kremy z filtrami czy dobrze dobrana odzież, która nie podrażnia, ale także strój kąpielowy. W porze letniej obowiązkowe wyposażenie każdego dziecka. Jak wybierać?

Stroje kąpielowe dla niemowlaków

Wielu rodziców ma już świadomość, że pływanie dobrze wpływa na rozwój dzieci. Także tych najmłodszych. Chętnie wybierają się zatem ze swoimi pociechami na basen. Wakacyjne wyjazdy nad morze z niemowlakiem również wchodzą w grę, a na plaży wciąż będzie potrzebny strój kąpielowy. Nawet, jeśli nasze dziecko jeszcze nie korzysta z morskich fal.

Dla najmłodszych sprawdza się strój kąpielowy wykonany z pianki neoprenowej. Jest wygodny, dobrze dopasowany, a gdy posiada specjalne zapinane klapki po bokach, jego zdejmowanie i zakładanie, nie sprawia rodzicom najmniejszych problemów. Sprawdza się również taki, który u dołu posiada odpinanie, można więc szybko i sprawnie zmienić niemowlakowi pieluszkę. Stroje neoprenowe mają jeszcze jedną zaletę – pomagają utrzymać się na powierzchni wody.

Co dla dziewczynek?

Dla dziewczynek na rynku dostępne są stroje kąpielowe jednoczęściowe oraz dwuczęściowe. W modzie są także tankini, czyli koszulka plażowa wraz z majtkami. Poleca się kupowanie strojów jednoczęściowych, przede wszystkim dla ochrony ciała dziecka.

Najmłodsze dziewczynki mogą mieć założone same majteczki kąpielowe, jeśli jest bardzo gorąco. Wraz z dorastaniem, zaczynają jednak odczuwać już pewien wstyd. Dlatego lepszym rozwiązaniem są właśnie tankini bądź bikini. Najlepiej kolorowe, opatrzone postaciami z ulubionych bajek bądź kreskówek. Małe dziecko nie jest w stanie w pełni świadomie wybierać stroju, jednakże reaguje na pewne kolory czy wzory, zdecydowanie żywiej. Dla rodziców to podpowiedź, że może właśnie ten wywołujący pozytywne reakcje strój, będzie dobrze przez malucha przyjęty.

Stroje dla chłopców

Chłopcy mają nieco mniejszy wybór, ponieważ to szorty albo majtki kąpielowe. Pod względem jednak kolorów, również opatrzenia grafikami i postaciami z bajek, można liczyć na szeroką ofertą. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Po różnego rodzaju akcesoria i ubiór, nie tylko na plażę, warto zajrzeć do tego sklepu dziecięcego.

Na co zwracać uwagę podczas zakupów

Niezależnie czy szukamy stroju dla dziewczynki, czy też dla chłopca, zwracamy uwagę na jakość wykonania oraz dobrze dopasowany rozmiar. Strój kąpielowy nie może być za mały, bo będzie powodował obtarcia i podrażnienia, a także nie zapewni swobody ruchów. Z kolei zbyt duży nie utrzyma się na miejscu, zacznie się podwijać, przesuwać i odsłaniać intymne części ciała malucha. Dziecku zaś z pewnością nie sprawiając frajdy, podczas zabaw na basenie czy też w morzu.

Najlepszym rozwiązaniem jest znaleźć sklep stacjonarny, w którym można przymierzyć strój kąpielowy. W internecie i sklepach online często oferta jest fajniejsza, więcej kolorów i fasonów, ale brak możliwości przymiarki, najczęściej kończy się wyborem nieodpowiedniego rozmiaru.

Wybierając się na basen lub plażę

Strój kąpielowy to podstawa, ale do rodziców należy również dbałość o to, by chronić główkę dziecka. Na zamkniętym basenie nie ma takiej potrzeby, ale na otwartych przestrzeniach, to konieczność. Nierzadko oferowane są kapelusiki i czapeczki, które fasonem, kolorem czy wzorem, odpowiadają wybieranym strojom kąpielowym.

Ostateczny wybór nie jest tak trudny, jak w przypadku kupowania strojów kąpielowych dla dorosłych. Warto jednak skorzystać z tych wskazówek i mieć pewność, że nasze dziecko będzie świetnie się bawić nad wodą, a jego ciało zyska na prawidłowej ochronie.