Stres – cichy wspomagacz depresji. 5 sposobów na to, jak sobie z nim radzić.

Stres to jeden z elementów naszego życia. Często bywa dopingujący, ale przewlekły, może być przyczyną kłopotów ze snem, pamięciom, a nawet depresji. W myśl zasady, co za dużo, to niezdrowo, podpowiadamy Ci, jak sobie z nim radzić.

Nasz mózg wyczuwając napięcie wysyła hormony stresu m.in. do serca, wątroby, a także skóry, które zaburzają ich normalne funkcjonowanie. Przyczynia się to do spadku naszej odporności, a co za tym idzie – częstych zachorowań.

Sposoby na stres – sama jesteś Panią swojego organizmu

Na wiele sytuacji życiowych nie masz wpływu, ale pamiętaj o tym, że na radzenie sobie ze stresem – owszem. Najważniejsze, żebyś zdała sobie z tego sprawę, że jest on Ci potrzebny do wielu spraw, ale na dłuższą metę, rozpocznie proces wykańczania Twojego organizmu.

5 sposobów na stres

Oddychaj prawidłowo – kiedy dopadnie Cię stres, skup się na tym, aby wciągać powietrze nosem i powoli napełniać nim brzuch, dół klatki piersiowej i koniec końców całą klatkę. Zatrzymaj na chwilę powietrze, a następnie powoli wypuszczaj je nosem.

Postaraj się odprężyć. Istnieje wiele technik relaksacyjnych. Wybierz odpowiednią dla siebie i znajdź w ciągu dnia czas, aby je wcielić w życie. Możesz ćwiczyć jogę czy też gimnastykować się.

Zadbaj o pozytywne myślenie. Pamiętaj o tym, że optymizmu można się nauczyć. To dość proste. Wystarczy, że w codziennych zdarzeniach postarasz się dostrzec dobrą stronę. Sama się zdziwisz, jak po tygodniu zacznie wchodzić Ci to w krew.

Staraj się zasypiać z dobrymi myślami, nawet, jeśli dzień był totalnie koszmarny. Postaraj się przypomnieć sobie kilka pozytywnych chwil, drobnostek – chociażby – uśmiech sąsiada. Śpij także minimum 6 h. Higiena snu jest bardzo ważna.

Zatroszcz się o zdrową dietę. W walce ze stresem pomogą Ci witaminy z grupy B wespół z wit. C. Warto, aby na Twoim talerzu gościło ciemne pieczywo, żółtka, świeże warzywa i owoce, a także kasze. W czasie wzmożonego stresu możesz się ratować magnezem i piciem zalanych wrzątkiem drożdży. Unikaj picia kawy i alkoholu – te skutecznie usuną magnez z Twojego organizmu, a tym samym – spokój.