wesele

Jak zorganizować udany ślub i wesele w plenerze?

Jedną z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć każda młoda para planująca swoje zamążpójście, jest wybór miejsca, w którym odbędzie się uroczystość zaślubin. Do standardowych, dobrze znanych opcji, do których należą kościół i USC, w ostatnich latach doszła także możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza nimi. Ślub w plenerze, bo to właśnie o nim mowa, z roku na rok staje się coraz popularniejszą opcją, którą zdecydowanie warto wziąć pod uwagę, jeśli marzymy o bajkowej ceremonii rodem z amerykańskich filmów.

Ślub w plenerze i związane z nim formalności

Wbrew pozorom, ślub w plenerze nie jest wcale trudniejszy ani bardziej wymagający do zorganizowania od tradycyjnej ceremonii w USC. Już na samym wstępie należy jednak zaznaczyć, że w takiej formie obecnie może odbyć się jedynie ślub cywilny, wierzące pary będą więc musiały dodatkowo zorganizować ślub kościelny, jeśli zależy im na legalizacji związku w świetle prawa kościelnego.

Z organizacją ślubu w plenerze wiążą się pewne formalności, jakich należy dopełnić, aby z sukcesem zrealizować to marzenie. W pierwszej kolejności para musi udać się do USC i ustalić datę ślubu. Należy złożyć wymagane dokumenty oraz uiścić wymagane opłaty. Oprócz standardowej opłaty za zawarcie związku małżeńskiego w wysokości 84 zł, decydując się na ślub poza USC poniesiemy także dodatkowy koszt 1000 zł. O możliwość zawarcia ślubu w plenerze należy złożyć osobny wniosek, w którym prosimy o możliwość zawarcia małżeństwa poza USC.

Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie wnioski składane przez przyszłych nowożeńców spotykają się z pozytywną odpowiedzią urzędników. Odmowa najczęściej wynika jednak z wyboru nieodpowiedniego miejsca na ślub w plenerze – planując taką uroczystość należy bowiem wybrać miejsce, które będzie nadawało uroczystości odpowiednią oprawę oraz będzie bezpieczne dla jego uczestników. Takim miejscem może być sala weselna z ogrodem.

wesele

Ślub w plenerze i wesele w jednym miejscu?

Ślub w plenerze daje możliwość zorganizowania zabawy weselnej w tym samym miejscu. Po odbyciu się uroczystości możemy od razu przystąpić do świętowania, bez konieczności dojazdu na miejsce zabawy ani tracenia czasu na czynności przygotowawcze do zabawy. Taką możliwość oferuje sala weselna, która posiada ogród – to właśnie na jego terenie może się bowiem odbyć ślub cywilny, a po zakończeniu ceremonii goście od razu udać się do lokalu. Sala weselna z ogrodem będzie świetnym wyborem na wesele zwłaszcza w miesiącach letnich, gdyż część zabawy może z powodzeniem obyć się na świeżym powietrzu, a część wewnątrz lokalu.

wesele

Poszukując lokalu weselnego, w którym będzie mógł zostać zorganizowany zarówno nasz ślub, jak i zabawa weselna, nie należy jednak zapominać o bardzo istotnej kwestii. Sala weselna powinna odpowiadać nam nie tylko pod względem zewnętrznego i wewnętrznego wystroju, ale także pod względem serwowanego jedzenia – menu weselne jest bowiem jednym z najważniejszych składników udanego przyjęcia weselnego. Warto więc dokładnie zapoznać się z listą potraw, jakie oferuje dany lokal oraz zgodnie z zasadą „przez żołądek do serca”, postawić na to menu weselne, które będzie dostosowane do preferencji kulinarnych naszych gości.