toksyczna relacja

Jak rozpoznać, że masz do czynienia z toksyczną osobą?

Każda kobieta z pewnością miała przynajmniej raz w życiu do czynienia z toksycznymi osobami, choć wiele z nas nawet nie jest tego w pełni świadomych. To właśnie jedna z cech ludzi tego pokroju – manipulują drugim człowiekiem bez jego wiedzy. Utrzymywanie kontaktu z toksycznymi osobami na dłuższą metę staje się poważnym problemem, który pozostaje nie bez wpływu na nasze codzienne życie. Należy zatem zrobić wszystko, żeby odciąć się od szantażystów i oszustów, ale żeby to zrobić, najpierw musimy nauczyć się ich rozpoznawać. Jak to zrobić? Oto kilka zachowań, które mogą świadczyć o obecności toksycznych ludzi w naszym otoczeniu.

​Toksyczni ludzie i nieustanna krytyka

Nikt nie lubi być oceniany i postrzegany przez pryzmat swoich błędów, jednak konstruktywna krytyka poparta rzetelnymi argumentami pozwala nam się rozwijać i stawać się coraz lepszymi ludźmi. Toksyczna osoba natomiast bardzo łatwo osądza innych, często bezpodstawnie, rzucając wyświechtanymi frazesami. W ten sposób chcą wzbudzić w nas poczucie winy, obniżyć naszą samoocenę, co paradoksalnie poprawia im humor i stawia w pozycji, która pozwala im poczuć przewagę nad innymi. Co jednak najważniejsze, toksyczne osoby nie uznają żadnej krytyki, nawet tej jak najbardziej uzasadnionej. Najczęściej reagują na nią bardzo agresywnie, broniąc się przez atak i nie dopuszczając do siebie myśli, że mogli zrobić coś niepoprawnie. Nie można im wytknąć nawet najmniejszego potknięcia, jednak z największą przyjemnością sprawiają przykrość innym.

​Toksyczni ludzie – kłamstwa to ich drugie imię

Każdej z nas zdarza się nieco minąć z prawdą i podkoloryzować rzeczywistość, co jest niejako wpisane w ludzką naturę. Osoby z toksyczną osobowością jednak mają tendencję do notorycznego kłamania i to nie tylko w błahych kwestiach, ale przede wszystkim dotyczących najważniejszych aspektów ich życia. Czerpią prawdziwą przyjemność z knucia intryg i spiskowania, niezależnie od tego czy chodzi o ich bliską osobę czy też w żaden sposób z nią niezwiązaną. Fundamentem ich przyjaźni czy związków są kłamstwa i nie mają skrupułów, aby zniszczyć relacje tylko po to, aby osiągnąć swój cel.

​Toksyczni ludzie nie znają słowa „przepraszam”

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech toksycznych ludzi jest wymigiwanie się od odpowiedzialności i obracanie kota ogonem. W ich naturze nie leży przyznawanie się do winy i nie robią tego nawet wtedy, gdy błąd ewidentnie leży po ich stronie. Nieistotne, czy chodzi o obowiązki zawodowe czy też relacje osobiste – nigdy nie mają na tyle odwagi, aby zmierzyć się z prawdziwymi realiami. Co więcej, na tyle często powtarzają swoje misternie budowane kłamstwa, że w pewnym momencie sami zaczynają w nie wierzyć. Ich zdaniem jest to przejaw wyższości i odwagi, jednak tak naprawdę stają się chodzącym przykładem tchórzostwa i braku pewności siebie. Od takich ludzi należy trzymać się jak najdalej, ponieważ trwanie w tak chorym układzie może utwierdzać nas w przekonaniu, że rzeczywiście to my powinniśmy pierwsi wyciągać rękę na zgodę.

​Toksyczni ludzie kontrolują i manipulują

Jak rozpoznać toksyczną osobowość? W większości przypadków mamy do czynienia z osobami, które za wszelką cenę chcą sterować cudzym życiem i narzucać swoje zdanie, ponieważ w ich opinii to właśnie oni zawsze mają rację. Kreują siebie jako ekspertów we wszystkich dziedzinach życia i uważają się za coś w rodzaju wyroczni. Mogłoby się wydawać, że czują się pewni siebie i gorąco wierzą w swoje przekonania, jednak w rzeczywistości czują się bardzo niepewnie i poprzez zręczną manipulację rekompensują sobie swoje życiowe porażki. Dowartościowują się kosztem innych i jakoś specjalnie im to nie przeszkadza. Każdy sprzeciw z naszej strony traktują bardzo osobiście i w kategoriach obrazy, dlatego uciekają się do najbardziej podłych technik manipulacji i kontroli, które ubierają w piękne, na pozór nieszkodliwe frazesy. Dlatego też bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że stajemy się częścią toksycznej przyjaźni czy związku.

​Człowiek toksyczny jest emocjonalnym wampirem

Może brzmi śmieszne, ale tak naprawdę jest jedna z najgorszych cech osoby toksycznej. Jeśli po spotkaniu z partnerem, przyjaciółką, współpracownikiem czy inną osobą z dość bliskiego otoczenia czujemy się wyprane z emocji, albo wręcz śmiertelnie wyczerpane, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z wampirem emocjonalnym z krwi i kości. Jak się zachowuje? Takie osoby niekoniecznie używają obraźliwych słów żeby dopiec, ale tak konstruują swoje wypowiedzi, aby przemycić w nich trochę jadu i złośliwości. Przykład? Wiele osób z toksyczną osobowością stosuje dość ciekawą technikę w postaci z pozoru niewinnych żartów i sarkazmu. Oczywiście każda z nas od czasu do czasu lubi wpleść trochę szyderstwa i ironii do swoich rozmów z przyjaciółkami i rodziną, ale każdy człowiek ma pewne granice wytrzymałości. Co ciekawe, wampiry emocjonalne lubią także cały narzekać na swoje życie, nawet jeśli wiedzie im się lepiej niż nam, a także stawiać się w roli ofiary. Toksyczni ludzie często też nie dają nam dojść do głosu i kierują rozmową tak, aby to oni cały czas byli w centrum uwagi.