Jak odnowić starą szafę w sypialni?

Zakup nowej szafy do sypialni to spory wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Jeśli jednak chcemy szybko i tanio odnowić wnętrze, wówczas można rozważyć odświeżenie starej szafy przy pomocy kilku znanych i prostych trików. Wówczas taki mebel będzie wyglądał stylowo i oryginalnie oraz idealnie wpasuje się do wybranej przez nas aranżacji. A jak można sprawnie odnowić starą szafę w sypialni?

Czyszczenie i uzupełnianie ubytków

Przed przystąpieniem do renowacji szafy w sypialni należy dokładnie oczyścić mebel z brudu, kurzu lub starych powłok malarskich. Do tego celu można użyć na przykład szarego mydła, papieru ściernego, a także wacika kosmetycznego i spirytusu. Następnie trzeba szafę osuszyć i jeśli to możliwe, to można uzupełnić najbardziej widoczne ubytki specjalną masą szpachlową przeznaczoną do wybranego tworzywa. Kolejnym krokiem będzie pomalowanie szafy na preferowany kolor oraz zabezpieczenie farby dodatkową powłoką lakieru tak, aby zwiększyć jej odporność na promieniowanie UV i wilgoć.

Oklejanie szafy

Dobrym sposobem na nadanie szafie w sypialni drugiego życia jest całościowe lub częściowe oklejenie jej ciekawą tapetą. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się nie tylko w dziecinnym pokoju, ale również w salonie czy w sypialni rodziców. Poprawnie przyklejona tapeta skutecznie ożywi szafę i sprawi, że będzie wyglądała jak nowy mebel zakupiony w sklepie meblowym. Ważne, by optymalnie dobrać kolor i wzór tapety do danego wnętrza. Atrakcyjnie mogą się prezentować na przykład motywy geometryczne, kwiatowe lub stylowe połączenia ulubionych kolorów.

Zmiana uchwytów

Zmiana uchwytów w starej szafie w sypialni to idealny sposób, aby odnowić mebel, tym bardziej że na rynku można znaleźć wiele pięknych i niebanalnych dekoracji tego typu. Interesującym wyborem będą na przykład ekskluzywne uchwyty meblowe będące kompozycją drewnianej mozaiki. Ponieważ takie gałki będą świetnie pasowały zarówno do nowoczesnych, jak i do klasycznych szaf, a mnogość barw użytych do stworzenia gałek pozwala na dowolne dopasowanie ich do wielu popularnych aranżacji i stylów. Ponadto modne gałki do szafy mogą całkowicie odmienić nie tylko dany mebel, ale i całe wnętrze. Natomiast więcej praktycznych informacji na temat ekskluzywnych uchwytów meblowych można znaleźć na stronie https://dotmanufacture.com/eleganckie-galki-do-mebli-klimt/, gdzie umieszczono również garść inspiracji dla osób szukających pomysłów na aranżację przytulnych wnętrz.

Lustro i modne dodatki

Chcąc odnowić szafę w sypialni, można również zdecydować się na doklejenie lustra, które powiększy optycznie wnętrze i nada szafie lekkości. Takie lustro trzeba dobrze przytwierdzić do szafy, aby nie spadło i nie przemieszczało się w trakcie otwierania lub przesuwania drzwi. Lustro może pokryć całą powierzchnię drzwi lub tworzyć mozaikę z kilku kawałków w zależności od indywidualnych upodobań. Poza tym dobrym pomysłem będzie również wymiana wieszaków na nowe oraz naprawa uszkodzonych półek. Przy okazji można także zamontować dodatkowe półki lub dokupić specjalne organizery i przegrody, dzięki którym dla każdej rzeczy znajdzie się w szafie odpowiednia ilość miejsca. Od czasu do czasu warto wymienić w szafie także listwy lub zawiasy, szczególnie że nowe części nie są zbyt drogie i mogą z powodzeniem przedłużyć żywotność szafy o wiele kolejnych lat.

Renowacja starej szafy w sypialni może zająć trochę czasu, jednak w efekcie uzyskamy zupełnie nowy mebel bez konieczności dokonywania kosztownego zakupu. Dlatego dysponując kilkoma wolnymi popołudniami, warto zadbać o sfatygowana szafę, tym bardziej że nie trzeba wiele, aby szybko uzyskać naprawdę zachwycający rezultat.