randka para

Jak na nowo rozpalić namiętność w związku?

Namiętność to silne uczucie, które jest charakterystyczne zwłaszcza dla związków z krótkim stażem. Wówczas często już na samą myśl o naszej drugiej połówce, czujemy motyle w brzuchu. Czasem jednak, kiedy coraz lepiej się poznajemy, bierzemy ślub, pojawiają się dzieci, stres związany z pracą, zmęczenie i obowiązki domowe, namiętność wygasa. Pary z wieloletnim stażem powinny dbać o to, by znaleźć czas dla siebie, aby pobyć sam na sam, wyjść na randkę czy w spokoju porozmawiać. W przeciwnym wypadku nawet jeżeli uczucie, które łączy dwie osoby, jest silne, w pewnym momencie nie będzie wystarczające do tego, by czuć wobec siebie pożądanie. Jak na nowo zbudować bliskość między partnerami i rozbudzić namiętność? Podpowiadamy.

Czym jest namiętność?

Namiętność obok intymności i zaangażowania jest jedną ze składowych miłości. W zdrowym związku wszystkie te komponenty powinny występować równocześnie. Od stażu związku zależy jednak to, jaki jest udział tych poszczególnych czynników. Na etapie zakochiwania się, najsilniejszym uczuciem jest namiętność. Wówczas mózg człowieka funkcjonuje trochę tak, jakby był uzależniony od tej drugiej osoby. Z czasem jednak uczucie to słabnie. Jest to zupełnie naturalne, ponieważ gdyby było ono zbyt silne przez cały czas, trudno byłoby nam zajmować się codziennymi sprawami, dbać o swoje zdrowie, relacje z innymi ludźmi, swój byt czy zajmować się dziećmi. Dlatego w psychologii uważa się, że namiętność wygasa w związku po średnio dwóch latach, choć czasem zdarza się to znacznie wcześniej.

Czy namiętność jest jak barometr uczuć?

Mimo że wiele osób uważa, że namiętność jest gwarantem długotrwałego związku z drugą osobą, to jednak jest to tylko jedna ze składowych miłości. Równie ważna jest intymność, która powinna być rozumiana nie tylko jako ta intymność związana z seksem, ale także bliskością emocjonalną, przyjaźnią i zaufaniem wobec drugiej osoby, a także poczuciem bezpieczeństwa. Dlatego namiętności nie można traktować jak barometru uczuć, ponieważ można bardzo kochać drugą osobę, czuć się przy niej  dobrze i bezpiecznie, lecz po pewnym czasie naturalnym zjawiskiem jest fakt, iż w długoletnim związku nie jesteśmy w stanie utrzymać  poziomu namiętności na takim samym poziomie, jak na początku związku. Byłoby to wręcz szkodliwe dla naszego organizmu, ponieważ w pierwszej fazie zakochania to namiętność jest dominującym komponentem naszej miłości. Wówczas nie zauważamy żadnych wad i negatywnych cech naszego partnera. W początkowej fazie związku często jest nam trudno się skupić na wykonywaniu czynności służbowych, obowiązków domowych czy rozmowie z innymi ludźmi, ponieważ nasze myśli cały czas krążą wokół partnera.

Pamiętajmy więc, że początkowa faza związku opiera się głównie na namiętności. Kiedy zakochanie minie, badania pokazują, że w długoletnim związku najważniejszymi składowymi miłości jest wzajemny szacunek, intymność i bliskość, a także poczucia bezpieczeństwa. Mimo że mózg zakochanego człowieka działa nieco inaczej niż osoby wieloletnim związku, to jeżeli czujemy, że od jakiegoś czasu zrobiło się mniej namiętnie między partnerami, możemy zaplanować pewne kroki, które przełamią codzienną rutynę i mogą pomóc nam odbudować namiętność.

Jak rozbudzić namiętność w związku?

Partnerzy nie powinni obwiniać się wzajemnie o spadek namiętności w ich związku, lecz zastanowić się, co mogą zrobić, aby poziom czułości, atrakcyjności i romantyczności był w ich w związku na wyższym poziomie niż do tej pory. Warto podjąć kroki mające na celu rozbudzenie dawnych uczuć w związku, zanim jeszcze zauważymy, że niewiele nas już łączy z partnerem i każdego dnia właściwie mijamy się bez słowa. Bardzo często w takiej fazie samodzielne działania podejmowane przez parę mogą okazać się niewystarczające i wówczas małżeństwa lub związki z długoletnim stażem decydują się na to, by skorzystać z pomocy psychoterapeuty dla par, 

Dlatego jeżeli czujemy, że uczucia w naszym związku jeszcze się żarzą i całkowicie nie wygasły, wówczas powinniśmy podjąć jak najszybciej kroki mające na celu wzniecenie na nowo tego ognia. Postarajmy się więc wyeliminować wszystkie te czynniki, które zabijają namiętność. Na każdym etapie związku mogą to być inne składowe. W większości przypadków jednak spadek namiętności, ochoty na seks, pieszczoty czy mówienie sobie czułych słówek zabija monotonia dnia codziennego, rutyna opiekowanie się dziećmi, zmęczenie i zbyt dużo obowiązków. Żeby na nowo rozbudzić namiętność w długoletnim związku, warto więc przypomnieć sobie, co robiliśmy na początku naszej znajomości z partnerem i wrócić do tych starych przyzwyczajeń.

Jak rozbudzić namiętność w małżeństwie?

Żeby utrzymać namiętność w małżeństwie, nie możemy unikać rozmów dotyczących swoich potrzeb, a także życia seksualnego. Często kobiety zapominają o tym, że oprócz bycia żoną i matką, nadal są kobietami, które mają swoje potrzeby. Ta sama reguła dotyczy mężczyzn, którzy nie mogą zapominać o tym, że nie są wyłącznie ojcami i mężami. Warto więc pomyśleć co możemy zrobić, aby zbliżyć się do siebie ponownie. Warto przynajmniej raz w tygodniu znaleźć czas, w którym będziemy mogli pobyć tylko we dwoje. Jeżeli mamy dzieci, postarajmy się więc przynajmniej raz w tygodniu zorganizować kogoś do opieki nad nimi. Może to być opiekunka lub członek rodziny, na przykład babcia. Jeżeli zawsze to atrakcyjność fizyczna była atutem, na który zwracała uwagę druga strona, warto zastanowić się, czy nasza seksualność nie zmniejszyła się ze względu na to, że nie wyglądamy już tak, jak kiedyś. Może dobrym pomysłem jest zapisanie się na siłownię lub na zabiegi pielęgnacyjne. Takie działanie niekoniecznie musi przynieść spektakularne efekty, ale poczujemy się lepiej we własnym ciele, przez co nie będziemy unikali pożycia z partnerem. Postarajmy się wrócić do dawnych przyzwyczajeń, czyli czasów kiedy wysyłaliśmy do siebie czułe słówka, a na randkach trzymaliśmy się za ręce i całowaliśmy w każdym miejscu.

Wspólnie spędzony czas

Warto ustalić z drugą połową termin, w którym przynajmniej raz w tygodniu będziemy spędzali czas tylko we dwoje, a więc bez dzieci i dodatkowego towarzystwa. Możemy też znaleźć wspólne hobby, które jeszcze bardziej nas do siebie zbliży. Taki wspólny czas możemy przeznaczyć na randkowanie i na przykład wyjście do kina, restauracji czy teatru. Trzymanie się za ręce, całowanie i przytulanie podczas takich spotkań, często pozwala nam przypomnieć sobie o uczuciu, które darzyło nas na początku związku. Pielęgnowanie takich uczuć, może mieć korzystne wpływ nie tylko na nasze libido, ale również codzienne relacje.

Rozmowa o swoich potrzebach

Żeby poziom namiętności w naszym związku był satysfakcjonujący, nie możemy unikać rozmów na temat naszego uczucia. Warto przynajmniej raz w tygodniu wyznaczyć sobie czas również na krótką rozmowę dotyczącą tego, co nam się podoba w naszym związku, a nad czym chcielibyśmy popracować. podczas takich rozmów nie wytykajmy jednak partnerowi jego wad i nie miejmy do niego pretensji, a starajmy się znaleźć sposób, który pozwoli na to, by naprawić relacje. Nie bójmy się mówić partnerowi o swoich fantazjach. Rozmawiajmy o takich aspektach jak gra wstępna czy satysfakcjonujące pozycje seksualne. Otwartość między partnerami i szczera rozmowa to podstawa, bez której trudno nam będzie funkcjonować w długoletnim związku i czerpać z niego satysfakcję, nawet jeżeli zabezpiecza związek poczucie przyjaźni i bezpieczeństwa. W wieloletnim związku ważne są nadal wszelkie te aspekty, które były dla nas niezwykle istotne w fazie zakochania.