kupowanie ubran

Jak kupować ubrania zgodnie z ekologicznymi zasadami?

Produkcja odzieży, szczególnie tej w nurcie fast fashion, ma destrukcyjny wpływ na planetę. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na modę zgodną z zasadami ekologii. Jak kupować ubrania, aby jak najmniej szkodzić środowisku naturalnemu?

Ekologiczna moda – ubrania z second-handów

Jednym z najprostszych, a zarazem najlepszych sposobów na ekologiczne zakupy, są sklepy z odzieżą używaną. Takie miejsca chronią ubrania przed wyrzuceniem, przedłużając tym samym ich żywot. Działają zarówno stacjonarnie, jak i online, więc można wyszukać ciekawe ciuchy w dobrych cenach bez wychodzenia z domu.

Poza second-handami warto zainteresować się także odkupowaniem używanych ubrań od innych np. za pośrednictwem służących do tego aplikacji. Dzięki temu nie napędza się popytu na nowe rzeczy, lecz korzysta z ciuchów, które komuś nie są już potrzebne lub nie pasują rozmiarem.

W ten sposób nie tylko daje się nowe życie niechcianym lub niepasującym ubraniom, ale również znajduje się unikatowe modele niedostępne w znanych sieciówkach. Łatwiej w ten sposób podkreślić swój styl i znaleźć niepowtarzalne elementy garderoby na każdą okazję.

Tkaniny z certyfikatami ekologicznymi

Jeśli decydujesz się na nowe ubrania ze sklepu, zwróć uwagę na rodzaj materiałów. Najlepiej wybierać naturalne, organiczne, certyfikowane tkaniny, ponieważ ich wytwarzanie jest znacznie mniej inwazyjne dla planety niż to stosowane w przypadku tworzyw sztucznych. Syntetyki przeważnie powstają podczas masowych produkcji, które generują ogrom odpadów i mają szkodliwy wpływ na środowisko.

Wśród tkanin eko można znaleźć, m.in.:

  • len;
  • bawełnę;
  • jedwab;
  • tkaninę bambusową.

Jeśli już stawiasz na ubrania z poliestru, postaraj się znaleźć syntetyk pochodzący z recyklingu. Nawet w dużych sieciówkach można kupić modele z zielonymi metkami, świadczące o tym, że materiał powstał zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Przyjazne środowisku marki slow fashion

Na świecie funkcjonuje mnóstwo fabryk odzieżowych, w których panują nieetyczne warunki pracy. Ciuchy zamawiane na popularnych stronach z Azji nierzadko są produkowane przez dzieci lub osoby dorosłe w bardzo szkodliwym środowisku pracy.

Jeśli szukasz nowych ubrań, stawiaj na polskie marki, które jasno deklarują, że ich produkty są nie tylko projektowane, ale i szyte w Polsce. Jeśli to możliwe, poczytaj o warunkach pracy panujących w szwalniach, gdzie powstają projekty danego przedsiębiorstwa.

Moda eco-friendly, szczególnie w przypadku polskich firm, cechuje się wyższymi cenami. Lokalna produkcja jest znacznie droższa niż zagraniczna, ale idzie za tym także znacznie lepsza jakość poszczególnych ubrań. To natomiast zmniejsza konieczność częstego kupowania nowych rzeczy.

Kiedy stawiasz na polskie brandy, nie tylko przyczyniasz się do mniejszej emisji szkodliwych substancji do środowiska, ale także wspierasz lokalną gospodarkę i nierzadko małe biznesy. Świadomy konsument powinien wybierać ubrania od firm, z których wartościami się utożsamia.

Jakość ponad ilość – trzeba kupować mniej

Aby dbać o środowisko, trzeba ograniczać wszelkie zakupy, nie tylko te związane z uzupełnianiem garderoby. Na szczęście aktualnie w trendach jest budowanie szaf kapsułowych, czyli takich, w których stawia się na jakość i uniwersalność ubrań – by mieć ich mniej, a mimo to móc tworzyć świetne stylizacje.

Kiedy szukasz nowej rzeczy, koniecznie sprawdź, z jakich materiałów powstała i czy cechuje się np. odpowiednią gramaturą. Lepiej zainwestować w droższy T-shirt z grubszej bawełny organicznej, który posłuży przez lata, niż w kilka modeli z cienkiej tkaniny, ulegającej zniekształceniom już po pierwszym praniu.

Zanim kupisz nowe ubranie, zastanów się, czy na pewno jest ci ono potrzebne. Zrównoważona moda to sztuka przemyślanych i świadomych wyborów, a także umiejętność odmawiania samej sobie. Wybieraj tylko te rzeczy, w których na pewno będziesz chodzić. A jeśli jakaś sukienka ulegnie uszkodzeniu, zamiast ją wyrzucić, oddaj ją do naprawy.

Pamiętaj, aby zwracać uwagę na proces produkcji i jakość tkanin. Stawiaj na rzeczy z miejsc, gdzie panują godne warunki pracy, a sposób wykonania sprawia, że zakup to inwestycja na lata. Tak zadbasz o naszą planetę!