informacje o wydarzeniu fashion week

Fashion Week – co to za wydarzenie? Gdzie się odbywa?

Tydzień Mody to jedno z kluczowych wydarzeń w świecie projektantów ubrań i nie tylko. Wydarzenie odbywa się dwa razy do roku, a wtedy oczy modowego środowiska zwracają ku czterem stolicom. Które miasta są najważniejsze dla Fashion Week? 

Fashion week – co to jest?

Fashion Week to święto każdej osoby związanej z modą. Największe nazwiska świata mody, dziennikarze, influencerzy, gwiazdy ekranów czy muzycy zbierają się podczas Tygodnia Mody. Podczas niego prezentowane są kolekcje na nadchodzący sezon – jesień-zima (od stycznia do marca) i wiosna-lato (które można zobaczyć od września do listopada).

Tydzień Mody to ekskluzywne wydarzenie. Początkowo miało ono charakter typowo handlowy, współcześnie wydaje się największym eventem branżowym, gdzie pokazy przyjęły performatywny charakter – nie chodzi już o samo zaprezentowanie kolekcji ubrań, ale również o to, w jaki sposób zadbano o całą organizację. Teatralne odniesienia czy nawiązania do współczesnych zmagań całego świata często są widoczne w takich pokazach.

Oprócz czterech stolic, które wiodą prym, jeśli chodzi o kreowanie modowej rzeczywistości, to Fashion Week ma miejsce w ponad 40 krajach. Bardziej znane i prestiżowe Tygodnie Mody odbywają się w Norwegii i Szwecji (Oslo i Kopenhaga), Berlinie, Seulu, czy Dżakarcie.

Cztery stolice mody

Chociaż Tygodnie Mody mają miejsce na całym świecie, to jednak cztery miasta zyskały tytuł stolic mody. Należy więc wymienić:

 • Nowy Jork;
 • Londyn;
 • Mediolan;
 • Paryż.

Dlaczego akurat one? Wszystko zaczęło się od Nowego Jorku, bo tam odbył się pierwszy Tydzień Mody, który istniał pod nazwą Fashion Press Week. Było to w 1943 roku, a za jego organizację odpowiedzialna była Eleanor Lambert, modowa publicystka, dzięki której powstała również jedna z najważniejszych imprez modowych na świecie – Met Gala.

Przedsięwzięcie miało miejsce na Nowym Kontynencie, aby odciągnąć uwagę od panującej wojny na terenie Francji – to ją uważano za kolebkę mody nie tylko europejskiej, ale i światowej. W Nowym Jorku można zobaczyć pokazy kolekcji takich domów mody i projektantów jak:

 • Calvin Klein;
 • Lacoste;
 • Rodarte;
 • Alexander Wang;
 • Oscar de la Renta;
 • Michael Kors;
 • Christian Siriano;
 • Jason Wu;
 • Simkhai;
 • Tory Burch;
 • Prabal Gurung;
 • Proenza Schouler;
 • Marc Jacobs;
 • Dion Lee.

Londyński Fashion Week jest drugim co do wielkości wydarzeniem z tej branży. Od 1983 roku organizuje go British Fashion Council. Choć Brytyjczycy znani są ze swojego zamiłowania do tradycji, w 2018 roku zmieniono jedno bardzo istotną kwestię w dotychczasowych pokazach. Podjęto wtedy decyzję o wycofaniu futer z pokazów.

W 2000 roku, jako pierwszy z wielkiej czwórki, londyński Fashion Week zdecydował też o możliwości transmitowania całego wydarzenia. Czyje projekty można zobaczyć stolicy Wielkiej Brytanii? Christopher Kane, Victoria Beckham, JW Anderson, Alexander McQueen, Burberry, Markus Lupfer, Erdem, Roksanda czy Simone Rocha to jedne z wielu nazwisk obecnych podczas wydarzenia.

Do wielkiej czwórki zalicza się również Mediolan. Versace, Prada, Bottega Veneta czy Miu Miu to tylko jedne z wielu znaczących marek, które pojawiają się na wybiegu we Włoszech. Pierwszy Milan Fashion Week odbył się w 1956 roku. Organizatorem wydarzenia jest Camera Nazionale della Moda Italiana, która zajmuje się promocją mody włoskiej na świecie.

Paris Fashion Week zamyka wielką czwórkę. Paryż to niekwestionowalna stolica mody na świecie. Saint Laurent, Chanel, Louis Vuitton i Dior – to ich m.in. można zobaczyć podczas udziału w paryskim wydarzeniu. Fashion Week odbywa się w Paryżu od 1945 roku.

Co ciekawe, podczas tego wydarzenia widoczne jest tzw. haute couture. Na czym polega? Są to wyjątkowe ubrania, szyte pod konkretnego klienta. To wyjątkowy rodzaj usługi – kreacje wykonuje się z wysokojakościowych materiałów. Prezentacja takich outfitów ukazuje zdolności projektanta.

Coraz częściej podczas trwania takich imprez pojawiają się mniej znani projektanci, którzy mają szansę nie tylko obejrzeć pokaz, ale i zaprezentować swoją kolekcję.

Popularność Fashion Week

Fashion Week to wydarzenie na skalę światową. Modele i modelki marzą o przejściu po wybiegu w Paryżu czy Nowym Jorku, a projektanci pracują nad kreacjami, które okażą się wyjątkowe, aby zaistnieć podczas imprezy.

Tydzień Mody kreuje styl milionów ludzi na całym świecie. Organizowane wtedy pokazy to nie tylko przedstawienie kolekcji, ale często performatywne wydarzenie roku. Przygotowane z precyzją, z dbałością o każdy szczegół, omawiane są jeszcze przez wiele miesięcy po wydarzeniu.