Każdy z nas w pewnym etapie życia pragnie stworzyć poważną, trwałą relację i czuć się w niej bezpiecznie. Pragniemy mieć kogoś, komu w każdej sytuacji będziemy mogli się zwierzyć, komu powiemy nasze tajemnice, obawy i problemy. Długotrwały związek wcale nie musi być nudny! Jak więc stworzyć wieloletnią, udaną relację? Oto kilka praktycznych wskazówek.
Bliskość
Wielu psychologów uważa, że seks i bliskość fizyczna to kwestie najważniejsze w związku. W długoletniej relacji aspekt ten może być lekceważony – seks staje się nudny i oklepany. Jak temu zaradzić? Doskonałym pomysłem będzie wprowadzenie do sypialni erotycznych gadżetów. Warto również zadbać o uświadamianie partnera – jeśli potrzebujesz pomocy, sprawdź nasze artykuły, jak np.: demiseksualizm. Pomogą znaleźć rozwiązanie w ciężkich sytuacjach.
Szczerość
To jedna z kluczowych kwestii. Każdy chyba przyzna, że w związku, w którym nie ma szczerości – nie ma też podstawy do budowania trwałej relacji. Wszelkie kwestie niewypowiedziane, niedomówienia i nieprawda mogą podkopać podstawy Twojego związku, finalnie doprowadzając do jego zniszczenia. A jeśli relacja przetrwa – z pewnością będzie osłabiona. U osoby, którą oszukałeś, bardzo trudno będzie odbudować zaufanie. Miej tego świadomość.
Z tego powodu bądź intencjonalny i poznaj prawdę o swoim związku. Przemyśl wszystkie jego aspekty – swoje uczucia i myśli, uczucia i myśli drugiej osoby, a także ich kontekst zewnętrzny. Jeśli zauważysz, że wzdrygasz się przed pewnym aspektem rzeczywistości, to jest to czas, aby podwoić swoje skupienie i naprawdę dotrzeć do prawdy.
Nie porównuj
Jednym z największych niebezpieczeństw w bliskich związkach jest zakładanie, że druga osoba jest dokładnie taka sama jak ty w swoich uczuciach i myślach – innymi słowy, „zawodzi w swoim umyśle”. Czasami nasze emocjonalne ja po prostu nie chce zaakceptować, że osoba, z którą jesteśmy tak blisko, jest w rzeczywistości odmienna od nas – czasami bardzo różna.
Przepisem na długi, udany związek nie jest bowiem podobieństwo, ale zaakceptowanie sowich różnic.
Strategia komunikacji – mów o swoich uczuciach
Tell Culture to strategia komunikacji, w której jesteś otwarty i szczery wobec bliskich osób. Dotyczy to każdego aspektu – Twoich uczuć, emocji i przeżyć. Dzięki temu stajesz się bardziej wrażliwy i autentyczny. Mów im o sobie informacje, które uważasz, że chcieliby znać.
Na przykład, jeśli chcesz się przytulić, powiedz drugiej osobie, że chętnie się do niej przytulisz. Jesteś po prostu odpowiedzialny za powiedzenie jej o swoich potrzebach i pragnieniach. Wtedy druga osoba będzie mogła działać według własnego uznania, w oparciu o swoje potrzeby i pragnienia.
Emocje w roli głównej
Kiedy komunikujecie się ze sobą, nie słuchajcie tylko tego, co mówi druga osoba, ale także emocji, które kryją się za słowami. Zauważ, czy druga osoba wydaje się zestresowana, zdenerwowana, smutna, sfrustrowana, zdezorientowana, zadowolona, szczęśliwa, radosna itp.
Zwróć uwagę na ton głosu, język ciała i to, co nie zostało powiedziane, jak również na treść słów. Taki emocjonalny wydźwięk pozwala o wiele lepiej zrozumieć pragnienia nie tylko drugiej osoby, ale również – swoje potrzeby.
Leave a Reply