Ostatnio dużo mówi się o prowadzeniu zdrowego trybu życia. Dieta i sport mają sprawić, że będziemy fit and healthy. Każdy z nas ma nieco inne preferencje dotyczące jedzenia i ćwiczeń. Nie ma odpowiedniej formy ruchu dla nas wszystkich. Jest jednak coś, czego każdy z nas próbował.
Bieganie może stać się dla nas formą oczyszczających ćwiczeń. Nie warto zaczynać z wielką pompą, bo później zwykle nasze siły słabną. Trening powinniśmy rozpocząć od krótkiej rozgrzewki. Dzięki temu nasze mięśnie nie będą sztywne i łatwiej będzie Ci biegać. Podczas uprawiania tej formy ruchu ważne jest, by umieć zapanować nad oddechem. Dlatego nie warto zaczynać od sprintu, ale lepiej powoli truchtać, ucząc się poprawnie oddychać. Kiedy już opanujemy takie techniczne sprawy jak uginanie łokci czy trzymanie wyprostowanej głowy, bieganie powinno nam sprawiać przyjemność. Jest to dobra dla serca forma aktywności.
Bieganie, a zdrowie
Jeśli podczas biegu zmieniamy tempo możemy to uznać za trening kardio. Wzmocni to nasze serce oraz inne mięśnie. Bieganie uruchamia całe nasze ciało. Ćwiczą wszystkie mięśnie naszego ciała. Wzmacniamy nie tylko uda i łydki, ale również pośladki, a nawet brzuch. Pracują również mięśnie rąk i kręgosłupa.To one pomagają nam zachować równowagę oraz prawidłową postawę ciała. Bieganie może być nie tylko świetnym treningiem, ale również formą wypoczynku. Jeśli ćwiczymy w lesie, towarzyszą nam przyjemny wiatr i śpiew ptaków. Dodatkowo nasze ciało biega po naturalnym podłożu, a więc nasze stopy są mniej obciążone, a mięśnie są zmuszone do większej pracy. Jak widać bieganie to sama przyjemność.
W swoich planach treningowych biegacze powinni uwzględniać rozmaite ćwiczenia, wpływające na zróżnicowaną siłę mięśni. Warto jednak również pamiętać o wypoczynku. Obie te kwestie są bardzo ważne zarówno dla efektywności treningu, jak i zdrowia i dobrego samopoczucia.
Treningi biegowe: unikaj monotonii
Jednym z najważniejszych elementów treningu jest motywacja. Brak zróżnicowania może spowodować znudzenie, którego efektem jest całkowita rezygnacja z ćwiczeń lub niedokładne realizowanie założonego planu. Dlatego pamiętaj, aby urozmaicać sobie otoczenie i regularnie zmieniać teren i trasy, którymi biegasz. Jednego dnia wybierz się w obszar pagórkowaty, a następnego zrób trening w lesie. Biegi w takich miejscach pozwolą na aktywizację mięśni, które są zaniedbywane podczas treningów ulicznych. To rozwiązanie ma jeszcze więcej zalet. Przeszkody i zróżnicowanie terenu będą świetnym połączeniem biegu wymagającego zmiennego tempa, z pięknymi widokami i poznawaniem nowych tras. Kinga Staszewska, ekspertka i testerka butów Merrell ma jeszcze propozycję, która najbardziej spodoba się miłośnikom książek: – Dla mnie bieganie to odcięcie się nie tylko od spraw zawodowych, ale też domowych. Bieganie w lesie lub górach pozwala nam skasować wszystkie bodźce atakujące nas na co dzień. Podczas treningów lubię słuchać audiobooków, bo brakuje mi czasu na czytanie papierowych książek. To prawdziwe „bieganie dla duszy” – z książką przenosimy się w inny świat. W ten sposób przez ostatnie pół zimy podczas treningów przenosiłam się jednocześnie do Ameryki lat 60.
Zapewnij sobie komfort
Nawet najlepszy plan treningowy jednak nie zadziała, jeśli nie zadbamy o swoją wygodę i w rezultacie zamiast skupiać się na ćwiczeniach będziemy myśleć, np. o źle dopasowanych butach. Odpowiednia odzież i akcesoria to podstawa dla każdego sportowca. Warto zatem poświęcić czas na dobór obuwia przystosowanego do wybranej aktywności.
Pamiętaj o odpoczynku
Daj organizmowi czas na regenerację! Świadomie zaplanowana przerwa jest równie ważna, co trzymanie diety i realizacja planu treningowego. Nawet jeśli nadal czujesz się na siłach, by poćwiczyć, zrób sobie pauzę i wybierz aktywną formę wypoczynku. Idź na basen, długi spacer, zrób sobie wycieczkę rowerową lub po prostu porozciągaj się w domu. Dzięki temu nie tylko unikniesz przeciążenia mięśni zbyt intensywnymi i częstymi treningami, ale pozwolisz im szybciej wrócić do formy i zmniejszysz prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. Co ważne, dzięki takiej regeneracji można zauważyć poprawę wydolności, co przełoży się na coraz lepsze wyniki i motywację.
Dobrze zaplanowany i zróżnicowany trening oraz regeneracja pozwolą podtrzymać motywację i zwiększyć efektywność. Warto jednak pamiętać, że dla każdego biegacza bardzo ważny jest dobór odpowiedniego obuwia. Dzięki temu będziemy mogli poprawnie wykonywać ćwiczenia i unikniemy kontuzji, ale również poprawimy swój komfort i samopoczucie podczas treningu.
uwielbiam bieganie <3 najlepsza forma odetchnięcia od pracy
też lubię biegać, a robiąc to regularnie można zobaczyć efekty po pierwszych 2 tygodniach 🙂