zalety stosowania ashwagandy

Czym jest ashwaganda? Kiedy warto ją przyjmować?

Ashwaganda to roślina znana od setek lat i stosowana jako środek poprawiający zdrowie. Jej dobroczynne właściwości wspomagają leczenie zarówno niektórych przypadłości psychicznych, jak i fizycznych. W Polsce roślina ta nie jest jednak zbyt znana. Warto zaznajomić się z jej możliwościami, by pomóc sobie w walce z wieloma schorzeniami. Czym dokładnie jest ashwaganda i do czego można ją wykorzystać? Pora poznać odpowiedzi na te pytania. 

Ashwaganda – co to za roślina?

Ashwaganda (inny zapis: ashwagandha) to stosowana w Indiach nazwa rośliny znanej botanikom jako witania ospała. Występuje na obszarach, gdzie panuje klimat tropikalny lub subtropikalny, dokładnie na dwóch kontynentach – w Azji i Afryce. Oprócz tego krzewy witanii spotkać można także w strefie klimatu śródziemnomorskiego, czyli na terenie Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Grecji. Jej lecznicze właściwości od wieków są wykorzystywane m.in. w medycynie Dalekiego Wschodu, w tym właśnie Indii.

W medycynach ludowych Chin i Indii ashwaganda była i jest do dzisiaj wykorzystywana do leczenia wielu schorzeń oraz poprawy samopoczucia. Zarówno pod względem działania, jak i metody preparowania medykamentu można porównać ją do znacznie popularniejszego żeń-szenia. Także i w tym przypadku medykament uzyskuje się głównie ze sproszkowania korzenia. Właściwości prozdrowotne mają również liście i owoce witanii. Obecnie witania stanowi główny składnik wielu suplementów diety.

Właściwości ashwagandy

Witania ospała to naturalny wspomagacz zdrowia psychicznego. Dzięki swoim właściwościom uspokajającym znajduje zastosowanie w łagodzeniu stanów depresyjnych i lękowych. Co więcej, ashwaganda zmniejsza poczucie zmęczenia i ułatwia zasypianie. Suplementy z wyciągiem z tej rośliny warte są zainteresowania także w przypadku zmagania się z chroniczną bezsennością.

Dobroczynne właściwości ashwagandy nie kończą się jednak na zdolności do poprawy zdrowia psychicznego. Na kuracji przy pomocy tej rośliny dobre samopoczucie odzyskują również osoby borykające się z bólami pleców i szyi oraz cierpiące na zapalenie stawów. Co ciekawe, wyciągiem z witanii warto się suplementować, nawet gdy zdrowie dopisuje. Dzięki dużej zawartości żelaza ashwaganda wspiera układ immunologiczny, czyli zwiększa odporność na zachorowanie. Roślina ta zwiększa też libido u mężczyzn i ruchliwość plemników.

Witania ospała zawiera w sobie także antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze. Jedną z dobroczynnych właściwości tych związków chemicznych jest spowalnianie procesu starzenia. Ashwaganda stanowi też przedmiot badań na uczelniach medycznych, a to ze względu na możliwe zmniejszanie tempa przyrostu ilości komórek rakowych. Być może w przyszłości leki i suplementy na bazie ashwagandy staną się skuteczną pomocą w walce z innymi ciężkimi chorobami takimi jak cukrzyca i miażdżyca.

W jakiej formie przyjmować ashwagandę?

Sproszkowany korzeń ashwagandy to jedna z dwóch i zapewne dla wielu osób najlepsza forma spożywania tej rośliny. Sprzedawany w takiej formie proszek wystarczy zalać letnią wodą i ugotować, a później odcedzić substancję stałą od płynnej. W tej formie płyn można wypić lub dolać do innego, ulubionego napoju. Najlepiej jednak stosować ten suplement w postaci czystej, zachowując tym samym maksimum jego leczniczych właściwości.

Osoby, które nie chcą zajmować sobie czasu parzeniem wywaru, mogą wybrać suplement w formie tabletek. Gotowy ekstrakt z ashwagandy nie wymaga rozpuszczania w wodzie, ponieważ pigułkę wystarczy połknąć. Właściwości lecznicze preparatu sporządzonego w takiej formie nie różnią się od tych uwalnianych po wypiciu odwaru z ashwagandy.

Czas stosowania preparatu z ashwagandą

Choć ashwaganda jest suplementem diety o właściwościach leczniczych, należy pamiętać, że przed rozpoczęciem kuracji lepiej swój zamiar skonsultować z lekarzem. W tym przypadku nie ma wyjątków – każdy lek i suplement diety poza tymi dobroczynnymi może wywołać również skutki uboczne. Jeśli lekarz wykluczył jakiekolwiek przeciwskazania co do stosowania ekstraktu z witanii, można przystąpić do suplementacji.

Preparat z ashwagandy należy przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta napisanymi na ulotce dołączonej do lub wydrukowanej na opakowaniu suplementu. Zazwyczaj zalecana dawka to jedna lub dwie łyżeczki odwaru. Jeśli wyciąg z rośliny jest już w formie gotowej do spożycia, należy spożyć nie więcej niż 500 mg. W przypadku tabletek zasada jest identyczna – w zależności od zawartości ekstraktu w suplemencie trzeba połknąć jedną lub dwie pigułki. Niezależnie od formy, ashwagandę przyjmuje się nie częściej niż dwa razy na dobę.

Oprócz przestrzegania ilości ważne jest również pilnowanie czasu stosowania suplementu. Maksymalny zalecany okres to dwa miesiące. Właśnie po nim na ogół widać pierwsze efekty przyjmowania preparatu z ashwagandy, co właśnie jest sygnałem do zakończenia suplementacji. Jeśli rezultatów nie ma, także trzeba przerwać przyjmowanie środka. Można zacząć stosować go ponownie, ale nie wcześniej niż po miesiącu od odstawienia specyfiku.

Ashwaganda – przeciwwskazania

O tym, dlaczego zamiar stosowania ashwagandy należy wcześniej skonsultować z lekarzem, można przekonać się na przykładzie listy przeciwwskazań. Choć roślina wspomaga leczenie wielu chorób, powinny na nią uważać m.in. osoby mające nadciśnienie tętnicze i cukrzycę. Witania ospała potrafi potęgować działanie medykamentów wspomagających leczenie tych chorób.

Preparaty na bazie ashwagandy mają również tendencję do podrażniania błony śluzowej żołądka. Z tego właśnie powodu zaleca się spożywać je po posiłku, a nie przed nim. Mimo to nadal nie wszystkim można je polecić. Zrezygnować z tego typu suplementacji powinny osoby ze zdiagnozowanymi wrzodami żołądka. Jak to często bywa z lekami i suplementami, uważać na siebie powinny kobiety w ciąży i karmiące. W ich przypadku na ogół odradza się korzystania ze środków sporządzonych z witanii. Ta sama zasada dotyczy dzieci.

Oprócz poważnych istnieją mniej istotne skutki uboczne. Warto o nich wiedzieć, ponieważ mogą wystąpić nawet u osób bez poważnych przeciwwskazań. Ashwaganda może bowiem wywołać reakcje alergiczne. W takim przypadku osobę, która przyjęła suplement, swędzi lub piecze skóra. Zdarza się też, że pojawiają się na niej przebarwienia.