Co to jest karta EKUZ? Poznaj zalety europejskiego ubezpieczenia

Podróże to doskonały sposób na aktywny odpoczynek. Dzięki nim odkryjesz nowe miejsca, poznasz odmienne kultury, nawiążesz wartościowe znajomości oraz zbudujesz obraz świata oparty na własnych doświadczeniach. Koniecznością jest właściwe przygotowanie się do takiego wyjazdu, zwłaszcza jeśli wybieramy się poza granice naszego kraju. Bardzo często większość spraw organizacyjnych znajduje się na barkach nas, kobiet. O czym warto pamiętać?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Podstawą każdej udanej podróży jest zachowanie bezpieczeństwa i dopełnienie wszelkich formalności, które pozwolą na beztroski wypoczynek i odprężającą zabawę. Bez względu na to, czy jest to krótki wyjazd z przyjaciółkami, czy dłuższe rodzinne wakacje, coś może pójść nie tak. Nikt nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego, dlatego też warto podjąć działania zapobiegawcze, mające na celu minimalizację konsekwencji ewentualnych zdarzeń niepożądanych.

Znakomitym rozwiązaniem jest ubezpieczenie europejskie. Przeczytaj więcej tutaj co to jest karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego)? Przy pomocy tego dokumentu nabywamy prawo do bezpłatnego korzystania z opieki medycznej, obejmującej podstawowe świadczenia. Jest on honorowany we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej, a także w Szwajcarii, Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinie.

Karta EKUZ pozwala cieszyć się takimi samymi prawami, jakie posiadają obywatele kraju, w którym akurat przebywamy. Jest to niezwykle korzystne, bowiem unikamy w ten sposób wysokich kosztów, jakie moglibyśmy ponieść w związku z hospitalizacją, lub korzystaniem z opieki lekarskiej.

Wiele zalet i mało formalności

Warto podkreślić, że wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest darmowe, a proces ubiegania się o dokument przebiega szybko i sprawnie. W większości przypadków kartę otrzymamy jeszcze tego samego dnia, w którym złożymy wniosek. Należy to uczynić we właściwym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Co ciekawe, formalności można dokonać również przez Internet. Karta EKUZ posiada różne terminy obowiązywania. Najkrócej, bo przez 2 miesiące, posłuży osobom bezrobotnym. Dla tych zatrudnionych, prowadzących własną działalność, lub dla studentów, będzie to 12 miesięcy. Najdłużej mogą cieszyć się nią emeryci – aż przez 5 lat.

Karta EKUZ nie uwzględnia pokrycia takich kosztów jak między innymi:

  • zaplanowane zabiegi, które chcielibyśmy przejść za granicą,
  • medyczny transportu do kraju zamieszkania,
  • usługi ratownictwa,
  •  pomoc udzielana w każdej placówce.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to bez wątpienia korzystne rozwiązanie, nad którym warto się zastanowić. Nic nas nie kosztuje, a może uchronić nas przed wieloma niespodziewanymi kosztami i niepotrzebnym stresem.