Catering dietetyczny – czy warto?

Catering dietetyczny, czyli dieta pudełkowa zyskuje coraz większe grono zwolenników ze względu na wygodę tego rozwiązania i szereg korzyści jakie oferuje. Ciągłe życie w pędzie, nadmiar obowiązków i pracy sprawiają, że często nie mamy czasu na to, aby samodzielnie gotować zdrowe i zbilansowane posiłki, co odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu.  Dlatego coraz więcej osób decyduje się przejść na dietę pudełkową. Czy naprawdę warto skorzystać z cateringu dietetycznego? Podpowiadamy.

Catering dietetyczny – czym jest?

Catering dietetyczny to posiłki przygotowywane przez specjalistyczne firmy. Zazwyczaj zatrudnieni są w nich nie tylko kucharze, ale także dietetycy, którzy ustalają menu i obliczają kaloryczność i pozostałe wartości odżywcze, w taki sposób, aby każdy oferowany w takiej firmie wariat dostarczał klientom wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów, a jednocześnie był zgodny z jego wymaganiami i zaleceniami. Korzystając z cateringu dietetycznego każdego dnia rano lub o innej ustalonej porze, dostawca przywozi nam posiłki pod same drzwi, dzięki czemu nie musimy sami ich gotować.

Catering dietetyczny – zbilansowana ilość kalorii i makroelementów

Na catering dietetyczny bardzo często decydują się osoby, które chcą schudnąć lub nabrać masy mięśniowej, a więc muszą przyjmować ściśle określoną ilość kalorii, np. 2000 kcal. Rozwiązanie to doceniają jednak również osoby, które dbają o zdrowe odżywianie i chcą, aby ich dieta była dobrze zbilansowana i dostarczała im wszystkich niezbędnych witamin, minerałów i makroelementów, jednak nie mają czasu na to, aby samodzielnie komponować posiłki. Firmy, które oferują dietę pudełkową, dostarczają więc swoim klientom zdrowe, pełnowartościowe, dobrze zbilansowane dania, dostosowane pod kątem kaloryczności do ich wymagań. 

Catering dietetyczny – różnorodność wariantów dietetycznych

Firmy, które przygotowują catering dietetyczny, zazwyczaj w swojej ofercie posiadają przynajmniej kilka, a czasami nawet kilkanaście różnych wariantów dietetycznych. Wśród najpopularniejszych typów jadłospisów wymienia się standardowy, wegetariański, wegański czy keto. W ofercie takich firm znajdziemy również diety wykluczające pewne składniki, takie jak laktoza, gluten, mięso czy ryby. Klienci bardzo często wybierają również diety redukcyjne, a więc diety odchudzające, w których wyznaczone są limity kaloryczne. Dużą popularnością cieszą się również diety dla sportowców czy dla diabetyków.

Catering dietetyczny – oszczędność czasu

Warto wybrać catering dietetyczny również ze względu na oszczędność czasu, jakie oferuje to rozwiązanie. Codzienne przygotowywanie kilku pełnowartościowych posiłków, które dostarczą nam wszystkich niezbędnych witamin, makroelementów i składników odżywczych, jest nie tylko męczące, ale przede wszystkim wymaga sporo czasu. Mowa tutaj nie tylko o gotowaniu, a więc w godzinach spędzonych w kuchni, ale także konieczności robienia zakupów spożywczych. Dieta pudełkowa to więc idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają chęci na to, aby trwonić sporo czasu w kuchni, czy nie mają czasu na zakupy, a mimo to chcą odżywiać się zdrowo, nie chcą podjadać między posiłkami lub ważna jest dla nich realizacja zaplanowanego przez dietetyka planu żywieniowego.

Catering dietetyczny – wsparcie w skutecznej realizacji celów dietetycznych

Warto przejść na dietę pudełkową zwłaszcza wtedy kiedy chcemy zrealizować konkretny cel, na przykład zrzucić zbędne kilogramy, lecz nie mamy czasu na gotowanie. Catering dietetyczny zyskuje również coraz większą popularność wśród sportowców ze względu na to, że dzięki niemu otrzymujemy posiłki zgodne z zaplanowanym przez dietetyka planem żywieniowym, dostosowanym do indywidualnych potrzeb naszego organizmu. Dzięki temu mamy pewność, że odchudzając się czy przygotowując do zawodów sportowych, zrealizujemy nasz cel dietetyczny zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania. Możemy liczyć, że zróżnicowane posiłki, pełne witamin i minerałów oraz innych niezbędnych składników odżywczych, zaspokoją nasz głód. W razie potrzeby dania mogą mieć ściśle określone cechy: wybierając dietę pudełkową, możemy postawić na posiłki o niskim indeksie glikemicznym, bez glutenu i laktozy o zaplanowanej wcześniej kaloryczności. Z kolei możliwość wyeliminowania pewnych składników pozwoli nam jeść tylko takie produkty, które lubimy i możemy spożywać.

Catering dietetyczny – dostawa pudełek pod drzwi

Wybierając catering dietetyczny, możemy oszczędzić nie tylko czas, który musielibyśmy spędzić na zakupach i przygotowaniu posiłków. Dzięki usłudze abonamentowej, jaką oferuje większość tego typu firm, zamawianie diety pudełkowej to jedynie kilka minut raz w miesiącu. Dlatego czynność ta zajmuje mniej czasu niż codzienne zamawianie jedzenia w restauracji z dowozem. Rozwiązanie to pozwala nam również oszczędzać jedzenie. Brak konieczności robienia zakupów spożywczych i przygotowywania posiłków sprawia, że marnujemy mniej jedzenia i jemy dokładnie tyle kalorii, ile powinniśmy, aby zrealizować nasz cel, a więc na przykład stracić na wadze. Dzięki temu, że nie musimy chodzić do sklepów spożywczych, nie kusi nas kupowanie przekąsek i podjadanie między posiłkami, co przyczynia się do naszego dobrego samopoczucia i ułatwia nam przestrzeganie takiej diety. Dodatkowo dzięki diecie pudełkowej możemy wybrać tyle dań, ile chcemy spożywać, a więc 3,4,5, a czasami nawet więcej zbilansowanych posiłków dziennie.

Zbilansowana dieta pozwala nam nie tylko zdrowo się odżywiać i dostarczyć wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale i wyrobić w sobie odpowiednie nawyki. Dobry catering dietetyczny oferuje dowóz posiłków pod same drzwi niezależnie od rodzaju diety. Posiłki dostarczane są bezpośrednio przez kurierów we wskazane przez klienta miejsce, a więc na przykład do domu lub do pracy. Wszelkie dania są bezpiecznie i higienicznie zamknięte w szczelne opakowania, dzięki czemu  zachowują dłużej świeżość.

Jaką dietę pudełkową wybrać?

Dieta pudełkowa pozwala nam zapomnieć o samodzielnym przygotowywaniu posiłków. Wybór cateringu nie powinien być jednak kwestią przypadku. Warto zwrócić uwagę czy konkretna firma oferuje możliwość dostosowania diety do indywidualnych preferencji klienta, a więc wyeliminowania niektórych składników czy wyboru konkretnej opcji żywienia, takiej jak na przykład dieta ketogeniczna. Ważna jest również możliwość wyboru liczby posiłków w ciągu dnia, a także najważniejszego czynnika, jakim jest kaloryczność diety. Wiele firm, aby zachęcić klientów do stosowania diety pudełkowej, oferuje dzień próbny. Warto skorzystać z takiej opcji, aby sprawdzić, czy firma gwarantuje dobre jedzenie, dostosowane do naszych preferencji i na tej podstawie podjąć decyzję o dłuższej współpracy.