na czym polega analiza kolorystyczna

Analiza kolorystyczna – co to takiego? Na czym polega?

Każda kobieta chce wyglądać jak najlepiej, aby podobać się sobie i czuć się pewniej we własnym ciele. Promienny wygląd zależy w dużej mierze od tego, na jakie kolory ubrań, makijażu czy włosów ktoś się zdecyduje. Czym jest analiza kolorystyczna i czy warto ją zrobić?

Czym jest analiza kolorystyczna?

Taka analiza polega na dowiedzeniu się, jakie kolory pasują do danego typu urody. Proces ten jest dość złożony, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę nie tylko naturalne uwarunkowania różnych barw (kolor oczu, włosów), ale również ich temperaturę. Wszystkie odcienie dzielą się bowiem na ciepłe i zimne. W wyniku analizy typ urody dopasowuje się do jednej z pór roku.

  • Wiosna – jasna karnacja i włosy, zwykle niebieskie lub zielone oczy, uroda dobrze komponuje się m.in. z ciepłymi, brzoskwiniowymi odcieniami.
  • Lato – bardzo jasna cera, włosy najczęściej brązowe, a oczy niebieskie, szare lub zielone. Pasują do niej pastele.
  • Jesień – skóra nierzadko pokryta piegami, włosy brązowe lub rude, oczy najczęściej w ciemnych odcieniach. Komponuje się z zielenią i brązem.
  • Zima – jasna, oliwkowa skóra, ciemne włosy i oczy w kolorze brązowym, niebieskim lub zielonym. Dobrze łączy się z fioletem i różem.

To jedynie skrótowe opisy poszczególnych typów urody. Dokładne określenie wymaga szerokiej wiedzy z zakresu kolorystyki i użycia specjalnych narzędzi. Jak najlepiej przeprowadzić analizę?

Jak wykonać analizę kolorystyczną?

W ustaleniu typu urody pomagają specjalistki i specjaliści. Istnieją różne domowe sposoby, ale jednak nie można ich porównać z profesjonalną usługą w salonie. Warto więc poszukać trenerki analizy kolorystycznej w swoim mieście. Do określania temperatury urody używa się specjalnych palet z różnymi odcieniami, które w środku mają otwór na twarz. Czasami stosuje się także chusty.

Buzia podczas analizy musi być pozbawiona makijażu, a światło powinno być jak najbardziej naturalne. Specjalistka będzie przykładać do Twojej twarzy kolejne palety barw, aby zobaczyć, jak Twój wygląd zmienia się wraz z odcieniami charakterystycznymi dla danych typów urody. Przeprowadzi również wywiad, w którym zapyta m.in. o naturalny kolor włosów.

Pod uwagę trzeba wziąć to, w jakim okresie roku wykonuje się analizę. Latem i zimą skóra wygląda nieco inaczej, a doświadczona osoba z łatwością rozpozna opaleniznę i nie da się zwieść chwilowym rumieńcom. W ramach analizy sprawdza się wygląd żył na nadgarstkach i zabarwienie tęczówek. Podczas ustalania, jakim typem urody się cechujesz, specjalistka zweryfikuje też, jakie odcienie kontrastują z Twoim wyglądem.

Typ urody – dlaczego warto go znać?

Warto wykonać analizę typu kolorystycznego, ponieważ znajomość odcieni, jakie do Ciebie pasują, pomaga w kompletowaniu spójnej garderoby. Kolory mają ogromne znaczenie w tym, jak się wygląda. Odcień bluzki może wyeksponować walory Twojej twarzy, ale też sprawić, że będzie wyglądała na zmęczoną i zgaszoną.

Znacznie łatwiej dobiera się także makijaż. Usprawnia to zakupy kosmetyczne, kiedy szuka się nowych cieni do oczu czy nawet odcienia podkładu. Czasami po analizie kolorystycznej okazuje się, że warto zmienić kolor włosów i np. powrócić do ich naturalnej barwy lub do niej zbliżonej. Niekiedy wizyta u specjalistki skłania do zupełnej zmiany wizerunku.

Gdy wyglądasz lepiej, czujesz się bardziej pewna siebie, a inni częściej Cię komplementują. Jeśli chcesz wydobyć z siebie naturalne piękno, koniecznie pomyśl o analizie kolorystycznej. Przekonasz się, jak wiele może zmienić lepiej dopasowana garderoba lub farba do włosów.