Zdrowe odchudzanie – 5 podstawowych zasad

Każda z nas wie, jak łatwo jest wrzucić na siebie kilogramowy nadbagaż. Codzienne słodkie przyjemności czy  grzeszki w postaci podjadania, mają swoje konsekwencje w boczkach, brzuchu i kolejnym podbródku. Zanim jednak zdecydujesz się na to, aby się ich pozbyć pamiętaj o tym, że tak samo jak dałaś swojemu organizmowi czas na magazynowanie tłuszczu, tak samo uzbrój się w cierpliwość w przypadku, gdy chcesz, żeby się go pozbył. To jedna z zasad bezpiecznego odchudzania. Jakie są kolejne?

Zdrowe odchudzanie – must have na drodze do osiągnięcia celu

Odchudzanie to często droga przez mękę i trzeba przygotować się na to, że na początku nie będzie łatwo. Przyjdzie kryzys, momenty zwątpienia, uczucie ssania w żołądku i chęć na słodkie grzeszki. Nic to jednak w porównaniu z tym, jak dobrze poczujesz się stając na wadze i widząc upragnioną masę. Po pierwsze więc: uzbrój się w cierpliwość. Zrezygnuj z diet cud na rzecz mądrego sposobu żywienia. Niech dieta będzie Twoim sposobem na dobre samopoczucie – racjonalnym i zdrowym – a nie kolejnym atakiem na nadmiar tłuszczu, który zakończy się efektem jo-jo. Realizuj więc program zdrowego odżywiania. Co więc musisz robić?

Zdrowe odchudzanie – 5 najważniejszych zasad

mealpreprockstar.com

Zadbaj o regularne posiłki. Dietetycy radzą, aby w Twoim codziennym jadłospisie znalazło się od 4 do 5 posiłków spożywanych o tych samych godzinach. Przyzwyczaisz dzięki temu swój organizm do pewnego żywieniowego rytmu i nie będziesz odczuwać głodu. Poza tym ułatwisz mu spalanie kalorii. Pamiętaj także o tym, aby ostatni posiłek nie był zbyt syty. Jedz go góra 2-3 godziny przed snem.

detoxdietsurvival.com

Urozmaicaj menu. Nie ma nic gorszego niż monotonia na talerzu. Ta szybko prowadzi do zniechęcenia, a poza tym bardzo niekorzystnie wpływa na metabolizm. Ograniczając kalorie pamiętaj o tym, żeby posiłki składały się z produktów z różnych grup, które dostarczą Twojemu organizmowi odpowiednią ilość składników mineralnych, tłuszczów, witamin, węglowodanów oraz białka.

Węglowodanów szukaj w produktach zbożowych z pełnego przemiału tj. pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane czy brązowy ryż. Ponadto znajdziesz je w warzywach. Szerokim łukiem omijaj natomiast węglowodany proste, które kryją się m.in. w białym pieczywie oraz dżemach.

Pełnowartościowe białko znajdziesz w mleku i jego przetworach, białym mięsie oraz rybach. Nie bez znaczenia do utrzymania dobrej kondycji organizmu jest także białko roślinne, jakie zawierają warzywa strączkowe.

Wybierając tłuszcze, postaw na roślinne – pestki słonecznika, oliwa, a także olej rzepakowy. Ogranicz natomiast zwierzęce.

Pij wodę i zrezygnuj z używek. Pamiętaj o tym, żeby pić około 2 litrów płynów. Sięgaj najczęściej po wodę, ziołowe herbatki bez cukru czy zieloną herbatą. Odstaw na bok słodzone i gazowane napoje oraz soki owocowe. Twoim nieproszonym gościem w jadłospisie powinien stać się również alkohol.

Pamiętaj o naturalnych spalaczach tłuszczu. Mowa m.in. o stosowaniu przypraw. Imbir, chrzan, musztarda, pieprz czy chilli są rewelacyjnymi wspomagaczami przyspieszającymi przemianę materii. Ogranicz natomiast sól. Ta niestety zatrzymuje wodę w organizmie.

Ruszaj się i zadbaj o higienę snu. Postaraj się zadbać o zapewnienie organizmowi ruchu. Nie oznacza to, że musisz cały tydzień biegać na siłownię. Wystarczy, że poćwiczysz w ciągu niego 2-3 razy przez ok. 45 minut. Wybierz aktywność fizyczną, która sprawi Ci przyjemność. Nie ma nic gorszego niż mordercze treningi o których myślisz jak o złu koniecznym. To szybko prowadzi do braku motywacji. Nie zapomnij także o wysypianiu się. Jak dowodzą badania, u osób, które nie wysypiają się dochodzi do zwiększenia poziomu hormonu głodu na rzecz zmniejszenia hormonu sytości. Konsekwencje: trudniej jest im zaspokoić apetyt, a tym samym zdrowe odchudzanie idzie w zapomnienie.