Tabela rozmiarów

Tabela rozmiarów – co warto wiedzieć o rozmiarówkach?

Sprzedaż internetowa od początków od początku swojego istnienia prężnie się rozwija, jednak prawdziwy boom na e-commerce przypadł na ostatnie miesiące stojące pod znakiem społecznej izolacji spowodowanej pandemią koronawirusa. Większość sklepów odzieżowych czy obuwniczych działało tylko i wyłącznie online, co miało związek z tymczasowym zamknięciem placówek handlowych.

Nie przeszkodziło to jednak w masowych zakupach odzieżowych przez Internet, które jednak bywają nieco problematyczne z uwagi na tabele rozmiarów, które w zależności od producenta mogą się różnić. Co zatem warto wiedzieć o rozmiarach ubrań damskich, męskich czy dziecięcych?

Rozmiary ubrań – rozmiar rozmiarowi nierówny

Standardowa rozmiarówka spotykana w polskich sklepach z ubraniami dla dorosłych określana jest w dwojaki sposób. Pierwszy to międzynarodowa skala rozmiarów w przedziale od XS do XL, choć zdarzają się salony odzieżowe o nieco bardziej rozbudowanej rozmiarówce dla osób wyjątkowo szczupłych lub plus size. W Polsce można spotkać się również z klasyczną numeracją rozmiarów w skali od 34 do 42, gdzie rozmiar 34 odpowiada rozmiarowi XS, a rozmiar 42 to analogicznie XL.

Warto jednak pamiętać, że tabela rozmiarow, choć z zasady uniwersalna, może sporo różnić się w zależności od przyjętych przez producentów standardów. Noszenie koszulki w rozmiarze M w jednym sklepie wcale nie oznacza, że w innym sklepie nie będziemy potrzebować koszulki o jeden lub dwa rozmiary większej i na odwrót. Tabele rozmiarów to tylko skala umowna, która pozwala oszacować wymiary idealnej odzieży.

Polskie tabele rozmiarów a rozmiary ubrań UK

Na metkach ubrań dostępnych w polskich salonach odzieżowych można natknąć się na tabele rozmiary w kilku różnych wersjach odpowiadającym poszczególnym rynkom zagranicznym. Dlaczego warto znać odpowiedniki rozmiarów europejskich w stosunku do rozmiarów UK? Ponieważ do polskich second-handów bardzo często trafia odzież brytyjska, na której próżno szukać oznaczeń rozmiarów w skali EU.

Rozmiary angielskie bardzo łatwo można jednak przełożyć na polskie tabele rozmiarów, gdzie pierwsza wartość to rozmiar UK: rozmiar 6 – 34, rozmiar 8 – 36, rozmiar 10 – 38, rozmiar 12 – 40, rozmiar 14 – 42, rozmiar 16 – 44, rozmiar 18 – 46. Rozmiary ubrań damskich czy rozmiary ubrań męskich w wielu przypadkach mogą się jednak różnić, dlatego warto zawracać uwagę na parametry podane w centymetrach.

Rozmiarówka

Rozmiary ubrań – jak się prawidłowo zmierzyć?

Podczas zakupów online warto przede wszystkim kierować się rozmiarami odzieży podanymi w centymetrach, co znacznie ułatwia dopasowanie odpowiedniego rozmiaru spodni, koszulek czy innych części garderoby. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zdjęcie miary centymetrem krawieckim, który pozwala na precyzyjne zmierzenie obwodów poszczególnych części ciała. Najbardziej miarodajne okazuje się mierzenie w bieliźnie, po wcześniejszym przybraniu prostej postawy ciała.

Rozmiary ubrań damskich – na co zwrócić uwagę podczas mierzenia?

Jakie wartości pomagają przy wyborze rozmiaru ubrań? W sklepach internetowych nagminnie przewijają się takie pozycje jak: obwód klatki piersiowej, obwód talii, obwód bioder czy długość całkowita (najczęściej mierzona od linii ramion).

Producenci odzieży dla kobiet coraz częściej ułatwiają nam robienie zakupów przez internet poprzez umieszczanie na stronie specjalnych „przeliczarek” rozmiarów damskich, w których uwzględnia się wzrost, wagę czy rozmiary najczęściej wybierane w sklepach u innych producentów. Nie jest to może najbardziej precyzyjna forma dobierania rozmiarów odzieży, jednak pozwala pomóc w podejmowaniu ostatecznej decyzji.

Rozmiarówka

Tabela rozmiarów butów

Dla wielu miłośniczek zakupowych szaleństw zdecydowanie łatwiejszym zadaniem jest dobór odpowiedniego rozmiaru butów, choć i tutaj można narazić się na konieczność zwrotu obuwia w niewłaściwym rozmiarze. W Polsce obowiązuje rozmiarówka europejska, najczęściej od rozmiaru 36 do 42. Zdarzają się jednak wyjątki od reguły – producenci damskich butów wprowadzają wartości pośrednie między standardowymi rozmiarami, czyli tzw. „połówki” czy „ćwiartki”, które pozwalają jeszcze lepiej dobrać rozmiar damskiego obuwia.

Długość wkładki a rozmiar buta

Podobnie jak w przypadku rozmiarów ubrań damskich, rozmiar butów również warto wybierać na podstawie indywidualnej miary. Jeśli chodzi o rozmiar obuwia, sprawa jest zdecydowanie prostsza. Wystarczy zmierzyć długość wkładki linijką, co jednak może sprawić nie lada trudność.

Jak zmierzyć długość wkładki?

Najskuteczniejszym rozwiązaniem często okazuje się odrysowanie kształtu stopy na kartce, a następnie zaznaczenie dwóch najbardziej wystających punktów zarysu, które najczęściej znajdują się na dużym paluchu i zewnętrznej części pięty. Pozostaje jeszcze zmierzyć odległość między punktami. Od otrzymania właściwego rozmiaru dzieli nas jeszcze dodanie 0,5 cm, co stanowi margines błędu. Warto również pamiętać, że rozmiar butów sportowych często jest większy od butów wizytowych o pół lub jeden rozmiar.

Rozmiary dziecięce

Tabela rozmiarów dziecięcych diametralnie różni się od tego, z czym mamy do czynienia w przypadku tabeli rozmiarów sukienek czy tabeli rozmiarów spodni dla kobiet. Tabela rozmiarów dziecięcych najczęściej obejmuje rozmiary ubranek dla noworodków i dzieci starszych, najczęściej do 9-10 roku życia. Rozmiary ubrań dziecięcych zazwyczaj różni się w zależności od przyjętej przez producenta skali. Najczęściej jednak rozmiary ubranek dla dzieci podaje się w odniesieniu do wieku dziecka (w miesiącach) lub też do długości czy wzrostu (w centymetrach). W niektórych sklepach można spotkać się z tabelami rozmiarów dziecięcych łączących te dwie wartości, bądź też uwzględniających rozmiary unikalne dla danej marki ubrań dla dzieci.