trener personalny

Siłownia to nie wszystko! Sprawdź, jak zwiększyć efekty odchudzania

Co trzecia osoba przebywająca na siłowni nie przykłada się do ćwiczeń i więcej odpoczywa, niż trenuje. Jak widać, sama wizyta w klubie nie zapewni szczupłej sylwetki. Jak zatem uzyskać zadowalające efekty? Przede wszystkim należy mieć plan działania i rozsądnie korzystać z różnych form aktywności, które zapewniają siłownie i kluby fitness.

„Mniej jedz, więcej się ruszaj” – to maksyma, którą słyszy każdy chcący rozpocząć odchudzanie. W pierwszej kolejności na myśl przychodzi siłownia, jednak okazuje się, że nie trzeba się forsować ciężarami czy treningiem wyciskającym siódme poty. Istnieją inne, łagodniejsze, ale i równie skuteczne sposoby na pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Nie ma tu jednak miejsca na przypadkowe zajęcia i ćwiczenia, w ustaleniu planu treningowego pomoże doświadczony trener osobisty.

Trener personalny pomoże ułożyć trening

Najpoważniejszym błędem osób rozpoczynających swoją przygodę z treningiem jest brak planu. To nie jest tak, że na siłownię wystarczy przyjść, usiąść na rowerku, stanąć na orbitreku czy wziąć ciężarki w rękę i wykonać kilka powtórzeń. Kluczem efektywnego treningu jest dopasowanie ćwiczeń i ich rodzaju do indywidualnych potrzeb i celów, jakie się przed sobą stawia. Tutaj pomaga trener, który zawsze powinien być na miejscu. Większe placówki oferują możliwość wynajęcia na bezpłatną konsultację trenera przy zapisach na pierwsze zajęciach.

Osobisty trening z trenerem jest droższy niż ćwiczenia w grupach, ale za to szybciej i skuteczniej pomaga osiągnąć wymarzony cel. Trener dopasowuje zestaw ćwiczeń i sesje (powtórzenia) pod kondycję ćwiczącego, bierze pod uwagę jego wiek, budowę ciała i poziom zaawansowania. Niewątpliwą zaletą jest większa motywacja, ponieważ indywidualne ćwiczenia wymagają większego skupienia, jest się dodatkowo mobilizowanym i ma się pewność, że jest na miejscu druga osoba, która czuwa nie tylko nad poprawnością wykonywanych ćwiczeń, ale i samopoczuciem.

Dobry trener personalny reaguje na bieżąco. Widząc, że jakieś ćwiczenie sprawia trudność, może zaproponować alternatywy lub zmniejszyć liczbę powtórzeń. Tak samo obserwując zły nastrój ćwiczącego (każdy ma w końcu zły dzień), może zaproponować inne ćwiczenia, aby dodatkowo nie obciążać psychicznie, skupiając się na tym, aby osoba ćwicząca nie straciła chęci. Ponadto pokaże, jak poruszać się po siłowni, jak korzystać z maszyn, co złamie wstyd i opór każdej początkującej osoby. Z tego też powodu efekty indywidualnych ćwiczeń widać szybciej niż przy treningach grupowych!

Taniec, czyli odchudzanie w rytm gorących rytmów

Taniec może być świetnym hobby, sposobem na spędzenie wolnego czasu, a nawet ukształtowanie sylwetki. W ofercie klubu fitness przodują zajęcia zumby i salsy – nic dziwnego, gorące rytmy zachęcają do zabawy, energia pobudza do działania, a zmysłowe ruchy wydobywają kobiecość. Wbrew pozorom nie są to tylko zajęcia dla pań – z powodzeniem mogą ćwiczyć również panowie, którzy w ten sposób chcą poprawić koordynację ruchową.

Najczęściej na tanecznych zajęciach fitness prowadzona jest zumba. To jedna z najprzyjemniejszych form na zgubienie kalorii! Łączy taniec z aerobikiem, a ćwiczenia wykonuje się w określonych kombinacjach do energicznej, często latynoskiej, muzyki. Zaliczana jest do treningu cardio z elementami treningu wytrzymałościowego i kształtującego sylwetkę.

Basen to świetny pomysł!

Z dobrodziejstwa basenu powinny korzystać przede wszystkim osoby, które z jakichś względów nie mogą uprawiać intensywnych ćwiczeń. Można wybrać się do miejskiej pływalni lub sprawdzić ofertę siłowni w danym mieście, ponieważ większe placówki dysponują również przestrzenią basenową. Już sama obecność w wodzie i wykonywanie powolnych ruchów pomagają zlikwidować stres i napięcie, a bardziej angażujące ćwiczenia wyszczuplają ciało.

Niezwykłe korzyści przynosi gimnastyka w wodzie. Z zajęć mogą korzystać osoby starsze, kobiety w ciąży, po operacjach i kontuzjach czy przy problemach z kręgosłupem. Nie bez przyczyny fizjoterapeuci często osobom prowadzącym siedzący tryb życia zalecają pływanie na plecach – ta forma aktywności rozwija mięśnie klatki piersiowej, usprawnia układ oddechowy, korzystnie wpływa na serce i cały układ krwionośny, a może nawet zmniejszyć uporczywe bóle kręgosłupa.

Ćwiczenia w wodzie to najlepszy sposób na rozpoczęcie aktywności fizycznej przez osoby otyłe. Z pozoru są lekkie i nieobciążające, nie czuć dyskomfortu związanego z obciążeniem mięśni czy stawów, ale efekty są niezwykle korzystne, ponieważ podnosi się ogólna wydolność organizmu i rozwijają się mięśnie. Regularny wodny trening zapewni świetne zdrowie, lepszą kondycję oraz wzmocni odporność.

Na koniec relaks w strefie wellness

Strefa wellness w klubach pojawia się nie bez powodu. To także swego rodzaju fitness (zgodnie z filozoficznym nurtem), którego zadaniem jest osiągnięcie pełni równowagi na wszystkich płaszczyznach funkcjonowania człowieka: fizycznej, duchowej i umysłowej. Harmonia jest niezbędna, aby osiągnąć szczęście. Jak to się uzyskuje? Stawiając na relaks i uspokojenie ciała po wyczerpujących ćwiczeniach.

Strefa wellness najczęściej wyposażona jest – jak już zostało wyżej wspomniane – w sauny, łaźnie i jacuzzi. Niektóre mają wydzieloną strefę relaksu, na przykład z lampami emitującymi bezpieczne promieniowanie UV poprawiające nie tylko samopoczucie, ale też kondycję skóry i ciała. Wellness pomaga zregenerować się po wysiłku, odzyskać równowagę psychiczną, to również doskonały sposób na relaks po ciężkim dniu.

Sauna jest bardzo korzystna dla piękna. Działa relaksująco i oczyszczająco, a ciepło otwiera pory skórne i pomaga usunąć zanieczyszczenia i toksyny. Rezultatem jest piękna i gładka skóra, ale jonizowane powietrze (takie jest na przykład w saunie fińskiej) skutecznie również odblokowuje górne drogi oddechowe. Nowicjuszom polecana jest sauna parowa – tam wysoka wilgotność ułatwia oddychanie, wzmacnia pracę serca, poprawia metabolizm, hartuje organizm i poprawia ogólny stan zdrowia. Jednak korzystanie z sauny prawej nie jest zalecane po ciężkim wysiłku fizycznym – zdecydowanie lepiej wybrać ją po pływaniu czy mniej forsownych ćwiczeniach.

Przed skorzystaniem ze strefy wellness należy zapoznać się z instrukcjami i przeciwwskazaniami. Z reguły jedna sesja nie powinna być dłuższa niż 15 minut, a z saun nie powinny na przykład korzystać kobiety w ciąży, po udarach czy cierpiące na choroby skóry jak grzybica.

Ćwiczenia w wodzie, klubie fitness, taniec i regeneracja w strefie relaksu – wystarczy je połączyć, aby uzyskać zadowalające efekty! Jednak plan treningowy warto ustalić z profesjonalistą, który uwzględni możliwości organizmu, cele, a także pokaże, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia. Nie zalecamy samodzielnego podejmowania się treningu, jeśli nie posiada się stosownej wiedzy i doświadczenia – w tym zakresie warto zaufać wykwalifikowanym trenerom, którzy są do dyspozycji w klubie fitness.


Źródła:

  • https://wformie24.poradnikzdrowie.pl/rekreacja/plywanie/aqua-aerobik-czyli-gimnastyka-w-wodzie-przykladowe-cwiczenia-wideo-aa-3rGz-bXk4-avc9.html
  • http://party.pl/porady/zdrowie/fitness-i-sport/plywanie-na-plecach-technika-efekty-kalorie-103149-r1/
  • https://wformie24.poradnikzdrowie.pl/cwiczenia/abc-cwiczen/trening-personalny-czy-warto-cwiczyc-z-trenerem-osobistym-aa-L468-W6M4-uoQA.html
  • https://portal.abczdrowie.pl/plywanie-a-kregoslup
  • https://menway.interia.pl/aktywnosc/news-chodzenie-na-silownie-to-nie-wszystko,nId,937031
  • https://swiatnaobcasach.pl/taniec-sposob-na-ladna-sylwetke-jak-wybrac-szkole-tanca/
  • https://www.branzafitness.com/wellness-klubie-fitness/
  • https://www.innyswiat.eu/strefarelaksu/
  • https://zdrowie.tvn.pl/a/sauna-parowa-sposob-korzystania-dzialanie-zalety-i-przeciwwskazania