Ochrona przed promieniowaniem słonecznym jest dla Twojej skóry niezwykle istotna. Sprawdź, jak prawidłowo odczytywać oznaczenia na opakowaniach kremów, sprayów czy balsamów dedykowanych zapewnieniu bezpieczeństwa podczas kąpieli słonecznych.

Kosmetyki do opalania – co z tym SPF

SPF oznacza jedynie ochronę przed jednym rodzajem promieniowania, a mianowicie UVB. To właśnie ono wywołuje rumień, czyli w praktyce oznacza to, iż jest mierzalne. Na „tapecie” jest dawka promieniowania potrzebna do tego, żeby go wywołać na tym obszarze skóry, którą dany kosmetyk chroni w stosunku do dawki promieniowania, jaka jest potrzebna do tego, aby wywołać rumień w miejscach nieochronionych. Pamiętaj o tym, że samo oznaczenie ilości SPF nie jest kompletne! Nie wystarczy ono do tego, by ocenić, czy dany preparat skutecznie ochroni Twoją skórę. Musisz wiedzieć, że oznaczenie SPF powstało dawno temu – w czasach, kiedy szkodliwe działanie UVA było traktowane marginalne, a wręcz w ogóle nie było brane pod uwagę. W praktyce kosmetyki zapewniały jedynie ochronę przed rumieniami.

Opalanie się

Po długim czasie – przeprowadzeniu serii badań okazało się, że przy długofalowym opalaniu najbardziej szkodliwe jest promieniowanie UVA, które wywołuje zmiany w DNA w komórkach, a ponadto zmiany nowotworowe jeśli przebywamy długo na słońcu. Wówczas wprowadzono opis słowny. Wydane zosatało zalecenie, aby ochrona UVA stanowiła minimum 1/3 ochrony UVB.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Hi, long time no sea 🌊 #waves

Post udostępniony przez JOAN GE • 葛 (@msjoange)

Na co więc powinnaś jeszcze zwrócić uwagę? Na fotostabilność (definiowaną przez Europejskie Stowarzyszenie do Spraw Produktów Toaletowych i Perfumeryjnych COLIPA) oraz wodoodporność. W przypadku tej ostatniej oznacza to, że dany kosmetyk zachowuje swoje właściwości ochronne nawet, jeśli zafundujesz sobie dwie 20-minutowe kąpiele wodne. Pamiętaj jednak, że ochrona może być wówczas nawet o połowę mniejsza, niż producent podaje na opakowaniu.

Kosmetyki do opalania – zwracaj uwagę na opis słowny

Przepisy regulowane przez Unię Europejską mówią o tym, że we wspomnianych kosmetykach najważniejszy pozostaje ich opis słowny, który obejmuje pełny zakres promieniowania ultrafioletowego przed którym musisz chronić skórę, czyli zarówno UVB jak i UVA. I tu do wyboru mamy cztery stopnie ochrony: niską, średnią, wysoką oraz bardzo wysoką.

Zanim więc wybierzesz się na upragniony urlop, dokładnie przyjrzyj się kosmetykom, które mają Cię chronić przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

fot. netdoctor.co.uk

2 komentarze

  1. danuś

    lepiej się zawsze zabezpieczyć, trzeba dbać o skórę

  2. Mart6

    Jej, nie wiedziałam szczerze mówiąc, że należy patrzeć jeszcze na coś poza UV :/

Dodaj komentarz

Zobacz także

Sposoby na zapalenie zatok latem. Co robić?

Zapalenie zatok jest jednym z bardziej przykrych doświadczeń, jeśli chodzi o choroby. Po j…