kredyt

Kobiety cześciej biorą kredyt, ale też szybciej spłacają

Od czego zależy sposób, częstotliwość i kwota zaciągniętego kredytu? Zmiennych jest wiele, jak np. trudna sytuacja materialna, wiek, wykonywany zawód czy wykształcenie, jednak wśród czynników, które wpływają na podejście do pożyczania pieniędzy, znajduje się również płeć. Jak się okazuje, kobiety częściej niż mężczyźni zaciągają kredyty, a jednocześnie szybciej je spłacają. Więcej na ten temat dowiesz się z poniższego artykułu.

Kobiety a mężczyźni – różne podejścia do pożyczania

Nie da się zaprzeczyć, że pomiędzy kobietami i mężczyznami występują różnice nie tylko w fizyczności – dotyczą one również cech charakterologicznych, psychiki i podejścia do życia. Widać to w wielu aspektach, a jednym z nich jest pożyczanie pieniędzy. Kobiety są bowiem pewniejszymi i bardziej wiarygodnymi dłużnikami, ponieważ bardziej odpowiedzialnie wywiązują się ze swoich zobowiązań finansowych. Podczas gdy ponad połowa mężczyzn ma trudności z terminowym spłacaniem kolejnych rat kredytu, wśród pań odsetek ten wynosi wyraźniej mniej, bo 43%.

W porównaniu z mężczyznami kobiety częściej zaciągają kredyty, jednak na mniejsze kwoty. Zdecydowany prym wiodą kredyty gotówkowe, które opiewają na stosunkowo niewielkie sumy. Może to wynikać z faktu, że właśnie panie najczęściej odpowiadają za domowy budżet, biorąc na siebie codzienne zakupy i opłacanie rachunków. W sytuacji, gdy pieniędzy zaczyna brakować lub gdy pojawia się potrzeba nabycia jakichś droższych dóbr, np. sprzętu RTV albo AGD, właśnie kobiety się tym zajmują i muszą zorganizować środki niezbędne w tym celu. Aby znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę, warto przejrzeć ranking dostępny pod adresem https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/.

Kobieca odpowiedzialność finansowa

Mimo że kobiety najczęściej zaciągają kredyty gotówkowe, aby pokryć relatywnie nieduże wydatki, to pod względem kwoty zdecydowanie górują kredyty hipoteczne. Spośród ok. 300 mld zł pożyczonych w sumie przez kobiety w ramach wszystkich zaciągniętych przez nie kredytów aż 200 mld zostało przeznaczonych na zakup mieszkania, domu, działki czy innej nieruchomości.

Jak więc widać, panie bardzo odpowiedzialnie podchodzą do kwestii finansowych. Dowodzi tego również fakt, że znacznie rzadziej niż mężczyźni zaciągają kredyty na zakup samochodu, o których więcej przeczytasz na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/samochodowe/. Jak wynika z danych udostępnionych przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK), kobiety również solidniej spłacają swoje zobowiązania i w mniejszym stopniu mają problemy z terminowym opłacaniem rat. Spośród wszystkich dłużników, którzy spóźniają się ze spłatą rat o co najmniej 90 dni, odsetek kobiet wynosi 45% – pozostałe 55% stanowią mężczyźni.

Kobiety bardziej rzetelne niż mężczyźni

Jeśli chodzi o dane socjodemograficzne kobiet zaciągających kredyty, największy odsetek wśród nich jest w wieku od 35 do 44 lat. W tej grupie ok. 60% posiada co najmniej jeden kredyt – z reguły gotówkowy lub hipoteczny lub oba jednocześnie. Potrzeby kobiet w tym wieku są największe, ponieważ w tym czasie wychowuje się dzieci, buduje dom, kupuje i urządza mieszkanie, co wiąże się z dużymi wydatkami. Aby je sfinansować, kobiety – podobnie zresztą jak mężczyźni – sięgają po kredyty.

Również w deklaracjach panie podkreślają odpowiedzialność i rozwagę w zarządzaniu finansami. Uważają, że dobrze sobie radzą z regulowaniem zobowiązań i umiejętnie kontrolują przepływy pieniężne. Według własnej opinii panują nad wydatkami i te, które muszą uregulować, opłacają od razu, gdy dysponują odpowiednimi środkami. Tak robi ok. 60% kobiet, podczas gdy podobnie postępuje 50% mężczyzn. To może być jedna z przyczyn, dla których panowie dłużej i mniej terminowo oddają długi.