Jak urządzić łazienkę dla aktywnych i zapracowanych?

Jak urządzić łazienkę dla aktywnych i zapracowanych?

Aranżacja funkcjonalnej i stylowej łazienki może być nie lada wyzwaniem, szczególnie wtedy, gdy nie chcemy rezygnować z żadnych udogodnień. Jak zaaranżować łazienkę dla zapracowanej i aktywnej osoby?

Projekt łazienki i jej wyposażenie

Pierwszym krokiem w aranżacji łazienki jest dokładne rozplanowanie i wymierzenie przestrzeni pomieszczenia. Na tym etapie należałoby zaplanować, gdzie stanie kabina bądź ścianka prysznicowa, umywalka, pralka, czy szafka na niezbędne rzeczy. Nie warto planów tych robić pospiesznie, tylko przemyśleć wygodę każdego rozwiązania.

  • W łazience powinny być zachowane odpowiednie odległości.
  • W przypadku kabiny prysznicowej mówi się o optymalnej odległości od otwartych drzwiczek – 70 cm szerokości i 90 cm długości.
  • Po prysznicu wyjście z kabiny powinno być łatwe, a przestrzeń umożliwiająca swobodne przebranie się.
  • W przypadku umywalki i WC kluczowe jest nie tylko rozmieszczenie w konkretnych punktach łazienki, ale także odpowiednia wysokość i przestrzeń wokół.
  • Umywalka powinna mieć 45 cm dodatkowego miejsca wokół, by zapewnić pełną swobodę ruchów i łatwiejsze sprzątanie.

Funkcjonalna łazienka dostosowana do potrzeb

Dla aktywnej i zapracowanej osoby najlepszym wyborem będzie prysznic zamiast wanny. Ten pozwoli na szybkie odświeżenie po treningu czy po pracy. Ścianka prysznicowa, szyba prysznicowa, drzwi prysznicowe – z nich możesz skorzystać przy aranżacji pomieszczenia w zależności od jego kształtu.

Przy wnękach dobrym pomysłem jest skorzystanie z drzwi prysznicowych, a gdy dysponujesz nieco większą przestrzenią, warto pomyśleć nad szybą prysznicową typu walk-in. Wtedy całość nabiera bardzo nowoczesnego, minimalistycznego charakteru. Bogatą ofertę szyb, drzwi i ścianek prysznicowych znajdziesz choćby tutaj: kolo.com.pl/produkty/kabiny-i-brodziki/drzwi-i-sciany-prysznicowe/.

Istotna jest także umywalka – jej wielkość, wysokość, a także umieszczenie. Tu także należy wszystko rozplanować, by codzienne mycie zębów i inne zabiegi pielęgnacyjne były przyjemnością, a nie udręką. Umywalka nie może być za mała, bo wtedy staje się niewygodna dla domowników, a zwykłe mycie twarzy skutkuje zalaniem całej podłogi.

Przy aranżacji tak osobistej przestrzeni nie kieruj się rozwiązaniami, które podpatrzyłeś u innych, tylko dostosuj przestrzeń, jak i wszystkie elementy wyposażenia do swojej codzienności, potrzeb i preferencji.

Dodatki do łazienki

Pamiętaj również o zorganizowaniu przestrzeni do przechowywania rzeczy. Niekoniecznie musi to być duża szafka, jeśli takiej nie potrzebujesz, jednak należałoby przemyśleć sposób przechowywania kosmetyków do kąpieli, jak i codziennej pielęgnacji. To drugie często stawiamy na umywalce, jednak wprowadza to wrażenie nieładu. Lepszym rozwiązaniem jest mała szafka pod umywalką lub szafka ukryta w lustrze.

Oświetlenie wnętrza

Łazienka bez odpowiedniego oświetlenia nigdy nie będzie przyjazną przestrzenią. Punkty oświetleniowe w łazience powinny znaleźć się w okolicy umywalki i lustra. W końcu jest to miejsce, w którym wykonujesz wiele precyzyjnych czynności. Osobnego oświetlenia punktowego nie powinno zabraknąć w okolicach prysznica.

Dopiero przy zastosowaniu się do tych rad możesz mieć pewność, że twoja łazienka jest nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna. Przestrzeń dla zapracowanej i aktywnej osoby musi być przede wszystkim praktyczna. Pozwoli to na zminimalizowanie czasu codziennych czynności pielęgnacyjnych i sprawi, że spędzanie w niej czasu będzie naprawdę komfortowe.