Prasowanie koszul

Jak prasować koszule? Kilka przydatnych wskazówek

Prasowanie nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków domowych, choć spora część z nas upatruje w nim skutecznego sposobu na odstresowanie. Trzeba jednak przyznać, że prasowanie się opłaca – nie ma nic bardziej eleganckiego niż schludna, perfekcyjnie wyprasowana koszula, niezależnie od tego czy mamy na myśli koszulę damską czy męską. Umiejętność prasowania koszul nie należy do najprostszych, jednak przy odrobinie chęci i znajomości kilku skutecznych sposobów każda kobieta może stać się mistrzynią prasowania koszul. Zatem jak się do tego zabrać?

Prasowanie koszul – w czym tkwi trudność?

Prasowanie koszulek czy jeansów nie jest wielką filozofią i każda, nawet mniej zaawansowana osoba potrafi sobie z tym zadaniem świetnie poradzić. Jednak prasowanie koszuli posiada w sobie pewną trudność, która nawet dla wprawionych w bojach uprzykrzyć życie. Cały problem w prasowaniu koszuli polega na jej złożoności i obecności wielu trudno dostępnych miejsc, do których płyta żelazka może nie dosięgać. Szybkie i sprawne uprasowanie koszuli często uniemożliwia również tkanina podatna na zagniecenia. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku można wyeliminować trudności z prasowaniem przy znajomości prostego schematu działania. Zatem jak dobrze wyprasować koszulę?

Jak wyprasować koszulę – przygotowanie

Do wyprasowania koszuli będzie potrzebne oczywiście sprawne, i co najważniejsze, czyste żelazko. W modelach parowych często dochodzi do powstawania kamienia, który przy użyciu tej funkcji nierzadko brudzi ubrania, pozostawiając na nich charakterystyczne, brązowe plamy. Do prasowania najlepiej używać wody destylowanej lub takiej, którą zaleca producent urządzenia. Przed przystąpieniem do prasowania koszuli warto ją rozwinąć, rozpiąć wszystkie guziki, a także wyjąć fiszbiny z kołnierzyka. Dobrze jest mieć pod ręką również rozpylacz z wodą destylowaną – delikatne zwilżenie najbardziej newralgicznych miejsc pomaga idealnie rozprasować pomięty materiał koszuli. Można także uciec się do bardziej drastycznych środków, jakim jest zwilżenie całej koszuli, co powinno nastąpić nie później niż 15 minut przed prasowaniem.

Prasowanie koszul

Jak się prasuje koszule – deska do prasowania

Niezwykle istotnym czynnikiem usprawniającym prasowanie koszuli, ale również innych części garderoby, jest odpowiednia deska do prasowania. Bardzo przydatnym gadżetem ułatwiającym prasowanie nawet najbardziej niesfornych materiałów jest rękawnik, który pozwala niezwykle precyzyjnie wyprasować mankiety, przestrzenie między guzikami, jak również same rękawy, które sprawiają niemałą trudność przy próbie ich rozprasowania. Deska do prasowania z rękawnikiem powinna być również wysoce stabilna i posiadać kilka poziomów wysokości tak, aby prasowanie koszuli nie przyprawiało o ból kręgosłupa.

Kolejność prasowania koszuli

Jak prawidłowo prasować koszule? To pytanie zadaje sobie wiele z nas, jednak odpowiedź jest bardzo prosta: odpowiednia kolejność prasowania czyni cuda. Ma ona niebagatelne znaczenie w kontekście powstawania zagnieceń w miejscach, które zostały już wyprasowane. Koszula damska czy męska składa się z wielu mniejszych elementów, których perfekcyjne wyprasowanie wymaga odpowiedniej techniki. Zatem jak wygląda prasowanie koszuli krok po kroku?

Prasowanie

Jak prasować kołnierzyk i mankiety?

Prasowanie koszuli należy rozpocząć od kołnierzyka i mankietów, czyli najmniejszych elementów koszuli. Są na tyle sztywne, że podczas dalszego prasowania nie powinny ulec zagnieceniom. Należy jednak pamiętać, że zarówno kołnierzyk, jak i mankiety składają się z dwóch warstw materiału, dlatego trzeba prasować je z dwóch stron, zaczynając od strony wewnętrznej – odwrotna kolejność spowoduje pojawienie się nieestetycznych fałd na stronie zewnętrznej.

Prasowanie karczku

Po rozprostowaniu kołnierzyka i mankietów należy przejść do prasowania tylnej górnej części koszuli, czyli karczku i barków. Jest to jeden z najtrudniejszych obszarów do prasowania, gdyż w tym miejscu o zagniecenia nietrudno. Jednak jest na to sposób – wystarczy umieścić karczek na węższym końcu deski i prasować kolistymi ruchami od środka na zewnątrz, jednocześnie naciągając niesforny materiał.

Prasowanie rękawów koszuli

Jak prasować koszulę z długim rękawem? Zadanie trudne, ale nie niemożliwe. Tutaj przyda się wcześniej wspomniana deska do prasowania z rękawnikiem – jego świetnie wyprofilowana powierzchnia pomaga pozbyć się zagnieceń w trudno dostępnych miejscach, czyli tuż przy makietach i między guzikami. Jeśli natomiast nie mamy do dyspozycji rękawnika, wystarczy rozłożyć rękaw koszuli wzdłuż szwu, prasując delikatnymi ruchami najpierw w kierunku mankietu, a następnie ramienia. Jak prasować rękawy koszuli męskiej lub damskiej, aby zlikwidować charakterystyczny kant? Rękaw koszuli należy rozłożyć na desce tak, aby pionowe zagniecenie znalazło się na środku jego powierzchni i kilkukrotnie przejechać żelazkiem.

Prasowanie tyłu i przodu

Od idealnie wyprasowanej koszuli dzieli już tylko ostatni krok, czyli rozprostowanie tyłu i przodu koszuli. W porównaniu do prasowania karczku czy rękawów jest to nieskomplikowana czynność, która wymaga jedynie rozłożenia materiału na najszerszej części deski, a następnie niespiesznego przeciągania żelazkiem po koszuli. Jeśli koszula ma kieszenie, prasowanie przodu należy rozpocząć właśnie od niej. Przy prasowaniu brzegów przodu i tyłu należy unikać formowania się małych fałdek materiału, co najczęściej towarzyszy zbyt energicznym ruchom żelazkiem.