dieta letnia

Dieta na lato – kilka praktycznych wskazówek

Lato, to doskonały czas na pozbycie się nadprogramowych kilogramów, ponieważ nasz organizm doskonale nam w tym pomaga. Dzieje się tak za sprawą tego, że sam broni się przed niepotrzebnymi kaloriami. Musimy mu jednak pomóc odpowiednio komponując jadłospis. I tak, w skład zdrowej i zbilansowanej letniej diety powinny wejść białka, nienasycone tłuszcze oraz węglowodany. Nie może w niej oczywiście zabraknąć również witamin oraz minerałów. Czego jeszcze? Podpowiadamy.

Letnia dieta, to przyjemność

Dieta na lato, to idealna propozycja dla tych, którzy nie do końca potrafią zapanować nad apetytem. Upały stają się wówczas sprzymierzeńcem łasuchów. Mało który jest bardzo głodny, gdy słońce naprawdę mocno grzeje. Mimo to, nie można zapomnieć o regularnym spożywaniu posiłków w miarę możliwości równych odstępach czasu. Co powinno znaleźć się na naszych talerzach?

dieta na lato

Białko. To właśnie ono da organizmowi energię, kiedy wyczerpią mu się zapasy węglowodanów. Należy je spożywać jednak w małych ilościach, ponieważ w namiarze, organizm szybko zamienia je w tłuszcz. Tutaj kłania się także kwestia kondycji naszego organizmu. Nie bez znaczenia pozostają wyniki badań oraz nasze indywidualne predyspozycje. Aby dokładnie sprawdzić, jakie jest zapotrzebowanie naszego organizmu, warto wykonać badania i skonsultować jadłospis ze specjalistą ds. żywienia. Doradztwo żywieniowe, to bardzo dobre rozwiązanie.

Kolejnymi, bardzo ważnymi elementami letniego jadłospisu są warzywa i owoce, czyli skarbnica soli mineralnych, witamin oraz błonnika. Jedząc je dostarczamy organizmowi jakże cennych antyoksydantów zwalczających wolne rodniki w postaci beta-karotenu (marchew, kabaczek, brzoskwinie), witaminy E (dynia, botwina, biała kapusta) czy też witaminy C (truskawki, brokuły, papryka, owoce cytrusowe). Bardzo dobrze nauczyć się dobrych nawyków, a wśród nich jedzenia warzyw do każdego posiłku. Należy także zaprzyjaźnić się z owocami, które mogą stać się smaczną przekąską. Pamiętajmy jednak, że ich nadmiar może spowodować efekt odwrotny do zamierzonego. Niektóre owoce zawierają bowiem cukry, które mogą dodać nam kilka nadprogramowych kilogramów. Są nimi np. winogrona, banany, mandarynki czy awokado.

Dieta na lato – nie zapomnij o błonniku

Na letnim stole powinny zagościć przede wszystkim węglowodany złożone. Te wolno się wchłaniają, dzięki czemu uczucie sytości pozostaje na długi czas. Oprócz tego stanowią cenne źródło błonnika, a także witamin z grupy B, prowitaminy A, a także białka roślinnego. Błonnik ma zbawienny wpływ na poprawę trawienia, a także umożliwia oczyszczenie organizmu z toksyn. Gdzie najlepiej szukać węglowodanów złożonych? Znajdziecie je m.in. w gruboziarnistych kaszach i makaronach, ziemniakach oraz ziarnach.

Na koniec kilka słów o wodzie. Bez niej będziecie czuć się jak przysłowiowy nadmuchany balon. Jej picie, to absolutny wymóg. Dzienne zapotrzebowanie na nią osoby dorosłej, to przynajmniej 2 litry.

Jak widać, letnia dieta może być lekka i przyjemna. Odpowiednio skomponowane składniki mogą nie tylko poprawić kondycję naszego organizmu, ale także staną się istną ucztą dla zmysłów.

Artykuł powstał przy współpracy z doradcami żywieniowymi z Diet4You